Filmy z Jackie Chanem. Które z nich trzeba znać?

Filmy z Jackie Chanem to już chyba klasyka lekkiego kina akcji. Aktor dzięki rolom w takich hitach jak "Godziny szczytu" czy "Karate Kid" stał się gwiazdą światowego formatu. Jakie filmy z jego udziałem warto obejrzeć?

Jackie Chan to nie tylko rozpoznawalny na całym świecie aktor filmów akcji, ale też reżyser, producent filmowy oraz autor scenariuszy, ale na koniec dnia przede wszystkim nieustraszony kaskader i mistrz sztuki walki. Karierę rozpoczął od nauki w Operze Pekińskiej, gdzie przez 10 lat w surowych warunkach uczył się tańca, śpiewu, aktorstwa, akrobacji i sztuk walki. Nauka nie poszła w las, bo szybko awansował z kaskadera na szefa kaskaderów w jednej z wytwórni filmowych, a w 1973 roku zagrał swoją pierwszą rolę w filmie "Little Tiger from Canton". Potem przyszła kolej na kolejne produkcje i karierę w USA. Za swoje role nie zdobył najważniej statuetki, ale w 2017 został uhonorowany specjalnym Oscarem. Co ciekawe, Jackie Chan jest też aktorem dubbingowym i użyczał swojego głosu np. w filmach "Kung Fu Panda" i "Kung Fu Panda 2" jako małpa. 

Filmy z Jackie Chanem. Komedie kryminalne

 • "Policyjna opowieść" (1985), reżyseria: Jackie Chan

To seria sześciu filmów kręconych od lat osiemdziesiątych aż do 2013 roku. Fabuła kręci się wokół głównej postaci mistrza sztuki walki- w tej roli Jackie Chan, który rozpoczyna pracę jako policjant w Hongkongu. Jego pierwsza akcja rozpoczyna długą walkę z szefem narkotykowego gangu, który nie tylko nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów, lecz także rzuca cień podejrzeń na głównego bohatera. “Policyjna opowieść” to ciekawa propozycja na weekend dla wiernych fanów aktora.

 • "Zgadnij kim jestem?" (1998), reżyseria: Jackie Chan / Benny Chan

To typowe kino akcji z fenomenalnym pokazem sztuk walki i pokazów kaskaderskich. Akcja filmu rozgrywa się w RPA. Tajny agent traci pamięć a wraz z nią wszystkie wspomnienia z przeszłości i co najważniejsze informacje na temat własnej tożsamości. Z pomocą przychodzi mu piękna reporterka, która wspiera go na drodze powrotnej do dawnego życia. “Zgadnij kim jestem?” to kawał dobrego kina po całym tygodniu za biurkiem. 

 • "Przyjemniaczek" (1997), reżyseria: Sammo Kam-Bo Hung

Reżyser Sammo Kam-Bo Hung zaprasza widza do malowniczej Australii, to miejsce życia i pracy skromengo kucharza (w tej roli Jackie Chan). Przypadek sprawia, że staje się on obrońcą pięknej reporterki, która za sprawą tajemniczego nagrania na kasecie VHS wplątuje głównego bohatera w epicentrum walki pomiędzy gangami narkotykowymi. Szybko okazuje się, że tę dwójkę dopiero czekają prawdziwe kłopoty. To lekkostrawna uczta filmowa dla miłośników szybkiego kina akcji i australijskich krajobrazów.

Zobacz też: Najlepsze filmy na Netflixie. Ranking propozycji do sprawdzenia

Filmy z Jackie Chanem - filmy sensacyjne

 • "Draka w Bronxie" (1995), reżyseria: Stanley Tong

To historia oparta na motywie walki dobra ze złem. W momencie, gdy chińska imigrantka- która prowadzi mały sklepik w centrum Nowego Jorku- nie radzi sobie z szantażującym ją gangiem, do akcji wkracza dzielny policjant. Reżyser zaprasza widza na pole bitwy, z bezpiecznego poziomu własnej kanapy możemy podziwiać kunszt mistrzów sztuki walki i cały wachlarz kaskaderskich trików. To niezwykła historia miłosna osadzona w trudnych czasach, idealna propozycja na wieczór przy świecach. 

 • "Pijany mistrz" (1978), reżyseria: Woo-ping Yuen

Jackie Chan wciela się w tym filmie w rolę zdolnego, lecz krnąbrnego ucznia, który szkoli się pod okiem mistrza z problemem alkoholowym w tle. Czy w tak trudnych warunkach można szlifować swoje umiejętności? Młody adept sztuk walki udowadnia, że tak. Film jest barwnym obrazem pełnym pojedynków, lecz przede wszystkim obserwujemy walkę charakterów głównych postaci. 

 • "Incydent" (2009), reżyseria: Tung-shing Yee

"Incydent" nie jest typowym filmem akcji, to bardziej dramat, który przybliża widza do realiów życia imigrantów. Fabuła oparta jest na wątku miłosnym, główny bohater musi stoczyć niebezpieczną walkę w celu ochrony swojej dziewczyny. To propozycja tylko dla widzów o mocnych nerwach. 

Jackie Chan. Filmy, które warto obejrzeć

Inne propozycje to:

 • "Szybszy od błyskawicy" (1995)
 • "Godziny szczytu" (1998)
 • "Godziny szczytu 2" (2001)
 • "Agent z przypadku" (2001)
 • "Medalion" (2003)
 • "W 80 dni dookoła świata" (2004)
 • "Nowa opowieść policyjna" (2004)
 • "Godziny szczytu 3" (2007)
 • "Karate Kid" (2010)
Zobacz wideo Zobacz zwiastun
Więcej o: