Filmy z Melem Gibsonem. Przegląd najlepszych i najbardziej znanych

Filmy z Melem Gibsonem osiągają świetną oglądalność od późnych lat 70. Zarówno w roli postapokaliptycznego wyrzutka, jak i narodowego bohatera Szkocji, Mel Gibson wzbudza ogromne emocje. Które filmy z jego udziałem warto obejrzeć?

Mel Gibson - początki kariery 

Mel Gibson pierwsze kroki na drodze do wielkiej kariery aktorskiej stawiał w Australii, gdzie jego rodzina przeprowadziła się ze Stanów Zjednoczonych w 1968 r. Serialowe kreacje młodego aktora, skłoniły George'a Millera do obsadzenia go w głównej roli w reżyserowanym przez siebie filmie "Mad Max" z 1979 r. Postapokaliptyczny świat wykreowany w tej produkcji doskonale wpisał się w estetykę, którą pokochali widzowie przełomu lat 70. i 80. Sukces nakręconego po latach film "Mad Max: na drodze gniewu"  pokazuje, że postapokaliptyczne kino nadal ma wzięcie. Mel Gibson chyba już zawsze będzie kojarzył się jako brutalny gliniarz i mściciel Max Rockatansky, który wypowiada wojnę bezprawiu po stracie bliskich. W swojej walce zdecydowanie nie przebiera w środkach. Tym samym bardzo wysoko postawił poprzeczkę dla innych aktorów kina postapokaliptycznego. Film szybko stał się popularny poza Australią - w ciągu kilku lat nagrano dwie kolejne części (1981 i 1985). 

Przed Melem Gibsonem otworzyła się szansa na zaistnienie w Hollywood. Pierwszym amerykańskim obrazem, gdzie mógł pokazać swoje możliwości był "Bunt na Bounty" (1984). Zagrał obok tak świetnych aktorów, jak Anthony Hopkins i Laurence Olivier. Gibson po raz kolejny wcielił się w rolę buntownika, tym razem bardzo szlachetnego, który stanął na czele zamieszek przeciwko despotycznemu kapitanowi granemu przez Hopkinsa.

Zdecydowanie bardziej rozpoznawalna, także dzięki popularności kaset VHS, stała się rola Mela Gibsona w czterech częściach "Zabójczej broni" (kolejne części w 1987, 1989, 1992 i 1998 r.). Razem z Dannym Gloverem, z papierosem w ustach i koniecznie wielkim pistoletem w dłoni, stali się duetem idealnym kryminalnej komedii przełomu lat 80. i 90. (być może seria doczeka się kontynuacji). Innymi ważnymi filmami Mela Gibsona z tego okresu były:

  • "Rzeka" (1994),
  • "Air America" (1990),
  • "Hamlet" (1990),
  • "Wiecznie młody" (1992),
  • "Człowiek bez twarzy" (1994),
  • "Maverick" (1994).

Filmy z Melem Gibsonem: "Braveheart: waleczne serce"

Filmy z Melem Gibsonem to duże zróżnicowanie tytułów i gatunków, ale "Braveheart: waleczne serce" z 1995 r. zajmuje wśród nich specjalne miejsce. Fakt, że Mel Gibson otrzymał za ten obraz dwa Oscary jest istotny: na pięć statuetek dwie otrzymał Gibson, ale żadna z nich nie dotyczyła jego gry aktorskiej. Czy awanturnik z "Mad Maxa" miał szansę przeobrazić się w narodowego bohatera Szkocji? Oczywiście, że tak. Wystarczyło dodać do inspirowanej historią fabuły wątki miłosne, zemstę, okrasić ją wspaniałą mową o wolności (słynne "Freedom!"), do tego muzyka Jamesa Hornera i sceny batalistyczne - świetnie wyreżyserowane, a jakże, właśnie przez Gibsona. Chociaż nie był to jego debiut reżyserski, właśnie jako reżyser zebrał najwięcej pochwał. Za grę aktorską, został oceniony na - 9,3 na serwisie filmweb.pl.

Mel Gibson: filmy z przełomu wieków

Mel Gibson po sukcesie filmu "Braveheart" nie zwolnił tempa. Dawny William Wallace, potrafił przeobrazić się w bohatera komedii romantycznej w filmie "Czego pragną kobiety", gdzie zagrał u boku Helen Hunt. Zwykle dobrze oceniany film niknie jednak w obliczu powrotu do kina z wielką historią w tle. "Patriota" Rollanda Emmericha z 2000 r. to nie tylko opowieść o wojnie i niepodległość Stanów Zjednoczonych, ale też film przygodowy, z wieloma zwrotami akcji, gdzie grany przez Gibsona weteran Benjamin Martin musi się uporać z dawnymi demonami, ustosunkować do przybierającego postać rewolucji buntu przeciwko Anglikom i ułożyć relacje z własnymi dziećmi.   

Thriller science fiction "Znaki", gdzie u boku Gibsona zagrał Joaquin Phoenix, został odebrany raczej poniżej oczekiwań. Sam Mel Gibson lepiej niż w roli ojca rodziny i pastora podczas inwazji kosmitów, spisał się jako podpułkownik amerykańskiej armii, oblężony wraz z żołnierzami przez komunistycznego wroga w Wietnamie. "Byliśmy żołnierzami" to prawdziwie męskie kino. Wśród kolejnych filmów z Melem Gibsonem warto zwrócić uwagę na "Furię" z  2010 i "Podwójne życie" z 2011 r.

Mel Gibson. Co dalej z jego karierą aktorską?

Mel Gibson przez wszystkie lata swojej kariery stał się postacią kultową, ale i kontrowersyjną. Nie bez znaczenia było w tym przypadku jego prywatne życie, gdzie sukcesy przeplatały się z popadaniem w nałóg. Ostatnie lata to jednak przede wszystkim kolejne reżyserskie projekty bohatera Mad Maxa, które dają mu większą popularność, niż gra aktorska. "Pasja" z 2004, "Apocalypto" z 2006 czy "Przełęcz ocalonych" z 2016 to filmy głośne, trudne od strony reżyserskiej i poruszające ciężkie tematy. Czy Mel Gibson zagra jeszcze jakieś role tak znaczące, jak te w "Mad Maxie", "Zabójczej broni" lub "Bravehearcie"? Obecnie wiadomo jedynie, że pracuje nad kontynuacją "Pasji", która powinna wejść do kin za ponad rok. 

Zobacz wideo Aktorzy filmów akcji na kasetach VHS
Więcej o: