Filmy z Angeliną Jolie. Te produkcje warto obejrzeć

Filmy z Angeliną Jolie cieszą się powodzeniem wśród widzów, czasem nieco mniej przychylnie patrzą na grane przez nią role krytycy. Które filmy z jej udziałem warto obejrzeć? Podpowiadamy.

Angelina Jolie - co o niej wiesz? Pierwsze role

Angelina Jolie bardzo wcześnie rozpoczęła swoją karierę. Być może dlatego, że jest córką popularnej pary aktorów Marcheline Bertrand i Johna Voighta (w Polsce znanego również z roli Karola Wojtyły w filmie "Jan Paweł II"). Właśnie u boku ojca wystąpiła w produkcji "Szukając wyjścia" z 1992 r. Później ich drogi aktorskie jeszcze kilkukrotnie się przeplatały, choć relacje nie należały do łatwych. Nastoletnia Jolie pracowała jako modelka, ale wciąż ciągnęło ją do pójścia w ślady rodziców. Pierwsze role w filmach "Cyborg 2: Szklany cień" i "Bez dowodów" przeszły bez echa. Pewną popularność Angelina Jolie zdobyła dzięki roli Kate Libby w "Hakerach" z 1995 r. Później jeszcze kilkukrotnie pojawiała się na planie bardziej lub mniej udanych filmów takich, jak:

 • "Mojave moon" (1996)
 • "Wtajemniczenie" (1996)
 • "Tylko miłość" (1996)
 • "Prawdziwe kobiety" (1997)
 • "Udając Boga" (1997)

Filmy z Angeliną Jolie: oscarowa rola w "Przerwanej lekcji muzyki"

Filmy z Angeliną Jolie, to po "Hakerze" w większości produkcje, dzięki którym kariera aktorki nabierała tempa. "George Wallace" (1997) przyniósł jej pierwszego Złotego Globa, dwa lata później za biograficzny film "Gia" (1999) otrzymała tą samą statuetkę dla najlepszej aktorki. Pomiędzy tymi produkcjami ukazał się bardzo dobrze odebrany obraz "Hell's Kitchen" (1998) i przede wszystkim "Gra w serca" (1998). W tym filmie młoda Angelina wystąpiła obok tak znanych aktorów, jak Sean Connery, Madeleine Stowe i bardzo wówczas popularnej za sprawą "Z Archiwum X", Gillian Anderson. 

Kolejny film z Angeliną Jolie okazał się być jednym z najważniejszych w jej karierze. "Przerwana lekcja muzyki", gdzie pierwszoplanową rolę zagrała Winona Ryder, film rozgrywający się w zakładzie psychiatrycznym, okazał się być świetnie dobrany do tego, aby Jolie mogła pokazać swój talent aktorski. Postać Lisy Rowe, socjopatki zaprzyjaźnionej z główną bohaterką, przyniosła jej jedynego dotychczas Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Wcześniej za ten sam film i w identycznej kategorii dostała Złotego Globa. Niedługo potem Angelina Jolie zagrała jeszcze w trzech popularnych filmach, które warto zobaczyć. Były to:

 • "Kolekcjoner kości" (1999)
 • "60 sekund" (2000)
 • "Grzeszna miłość" (2001)  

Angelina Jolie: filmy z serii "Tomb Raider"

Najbardziej znane filmy z Angeliną Jolie to jednak wcale niekoniecznie jej oscarowa rola. Największą popularność zdobyła oczywiście dzięki obrazom: "Lara Croft: Tomb Raider" (2000) i "Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia" (2003). Ekranizacja popularnej gry okazała się kasowym hitem, ale poziomem artystycznym nie zachwyciła - nie taka była też pewnie jej rola. Do 2010 roku zagrała w jeszcze kilku filmach. Wysoko oceniono jej występ w "Co za życie", gdzie w dobrze dla niej dobranym połączeniu dramatu i komedii zagrała rolę zadowolonej z życia kobiety, która dowiaduje się, że za tydzień umrze. W "Bez granic" Martina Campbella wystąpiła u boku Clive'a Owena grając wolontariuszkę, która porzuca swoje wygodne życie by nieść pomoc głodującym w Somalii.

Inne filmy Angeliny Jolie z tego okresu to między innymi:

 • "Złodziej życia" (2004)
 • "Dobry agent" (2006)
 • "Beowulf" (2007)
 • "Turysta" (2010)
 • "Salt" (2010)

Angelina Jolie - co jeszcze warto obejrzeć?

Angelina Jolie powróciła do gry w filmach w 2014 r. Już wcześniej zaczęła jednak pracę jako reżyser, producent i scenarzystka. Cały czas podkładała też głos dubbingując postaci w produkcjach takich, jak "Kung Fu Panda". Interesującym filmem, w którym nie wystąpiła, ale stworzyła scenariusz i wyreżyserowała była "Kraina miodu i krwi" z 2011 r. Tematyka obrazu, rozgrywającego się na ogarniętych wojną Bałkanach, korespondowała z zaangażowaniem samej Jolie na rzecz ofiar konfliktów wojennych - między innymi w Kosowie. Film dostał nominację do Złotych Globów w kategorii najlepszy film zagraniczny, ale ostatecznie nie zdobył statuetki. W 2015 r. do kin weszła reżyserowana przez Angelinę Jolie produkcja, gdzie z kolei wystąpiła u boku Brada Pitta. "Nad morzem", melodramat o trudnych relacjach w związku i próbie zakończenia kryzysu małżeńskiego, nie odbił się jednak większym echem w świecie filmu. 

Zupełnie inaczej odebrane zostały dwa filmy z Angeliną Jolie w roli głównej, które po części przenoszą widza w świat dziecięcych wyobrażeń. "Czarownica" (2014) i "Czarownica 2" (2019) to jednak nie do końca bajki. Historia Królewny Śnieżki przedstawiona z innej strony - uwaga skupia się na postaci złej Diaboliny, granej oczywiście przez Jolie. Twórcom zależało na tym, aby ukazać motywacje tej negatywnej postaci, pokazać dlaczego jej serce zawładnął gniew. W drugiej części to Diabolina bierze los w swoje ręce i postanawia znaleźć sobie męża. Co z tego wyniknie? Zobaczcie sami. A warto to zrobić, bo średnia ocen jej gry aktorskiej na seriwsie filmweb.pl to 9,1, czyli niemal tyle samo, co w oscarowej "Przerwanej lekcji muzyki".

Zobacz wideo Zobacz zwiastun filmu
Więcej o: