Filmy z Nicole Kidman. Te produkcje warto obejrzeć

Filmy z Nicole Kidman to świetne dramaty, komedie, filmy obczyczajowe i thrillery. Australijka zgromadziła pokaźny dorobek interesujących ról i statuetek za swoje kreacje. Które z nich są najlepsze?

Nicole Kidman. Początki kariery 

Nicole Kidman, piękna i utalentowana aktorka o korzeniach australijskich i irlandzkich, świetnie znana jest widzom, którzy interesują się kinem już od schyłku lat 80. W rodzinnej Australii nagradzana jako najlepsza aktorka już w wieku 17 lat, dość wcześnie stała się jedną z bohaterek popularnych seriali. Bardzo wysoko oceniona została jej rola w miniserialu "Vietnam" z 1987 r.  

Największą popularność przyniosły jej jednak role z przełomu lat 90. i 2000. Zanotowała wtedy również występy w filmach, które okazywały się rozczarowaniem - przykładem niech będzie "Batman Forever" z 1995 r. Obraz Joela Schumachera w gwiazdorskiej obsadzie, gdzie wystąpili także Tommy Lee Jones, Val Kilmer, Jim Carrey i Drew Barrymore, nawet wśród fanów filmów o człowieku-nietoperzu spotkał się z szeroką krytyką. Zdecydowanie więcej wniosły do kariery aktorskiej Nicole Kidman produkcje takie, jak "Moulin Rouge", horror "Inni" i przede wszystkim oscarowe "Godziny" z 2002 r., gdzie wcieliła się w bardzo wymagającą rolę Virginii Woolf. 

Filmy z Nicole Kidman - kariera międzynarodowa

Filmy z Nicole Kidman z czasów początków jej kariery międzynarodowej to przede wszystkim:

 • "Martwa cisza" (1989)
 • "Emerald City" (1989)
 • "Szybki jak błyskawica" (1990)
 • "Billy Bathgate" (1991)
 • "Za horyzontem" (1992)
 • "Batman forever" (1995)
 • "Za wszelką cenę" (1995)

Poza omawianym i nie do końca udanym filmie o Batmanie, który jednak przyniósł jej spory rozgłos, kilka z wymienionych produkcji mocno ugruntowało rolę Kidman jako filmowej gwiazdy. "Martwa cisza", thriller w koprodukcji australijsko-amerykańskiej z Samem Neill'em i Billy Zane'm, pozwolił jej zaistnieć także na rynku amerykańskim. Na planie "Szybkiego jak błyskawica" poznała swojego przyszłego męża Toma Cruise'a. Opinia jednej z "pierwszych par Hollywoodu" także wpłynęła na rozpoznawalność Nicole. Później stworzyli po raz kolejny duet na scenie w bardzo dobrze ocenianym obrazie "Za horyzontem" (1992). 

W filmie "Billy Bathgate", którego fabuła toczy się w gangsterskim światku połowy lat 30., dostała rolę obok takich gwiazd, jak Dustin Hoffman, Bruce Willis czy Steve Buscemi. Kreacja filmowa Kidman zaowocowała nominacją do Złotego Globu za drugoplanową rolę żeńską.  

Nicole Kidman - najpopularniejsze filmy

Nicole Kidman rozpoczęła chyba najbardziej owocny etap swojej kariery w drugiej połowie lat 90. "Portret damy", gdzie wystąpiła jako żona despotycznego arystokraty granego przez Johna Malkovicha, przenosi widza w świat konwenansów i dramatów rodem z XIX stulecia. Rola Nicole Kidman w "Peacemakerze" z Georgem Clooneyem udowodniła, że również w kinie sensacyjnym australijska piękność radzi sobie świetnie. Thriller erotyczny "Oczy szeroko zamknięte", w którym znów pojawiła się u boku Toma Cruise'a, okazał się być jeszcze bardziej udaną i docenioną produkcją. Historia nowojorskiego lekarza i jego pięknej żony, wyreżyserowana przez Stanleya Kubricka, rozpoczyna się od od zdrady małżeńskiej - później jest oczywiście jeszcze ciekawiej. Dla Nicole Kidman świetny i pełen sukcesów był rok 2001. Oprócz zbierającej różnorodne recenzje komedii kryminalnej "Dziewczyna na urodziny", w kinach pojawiły się wtedy dwa wielkie hity, w których australijska aktorka miała duży udział:

 • "Moulin Rouge" (2001), reż. Baz Luhrmann
 • "Inni" (2001), reż. Alejandro Amenábar

Film w reżyserii Baza Luhrmanna, to absolutnie konieczna do obejrzenia pozycja dla wielbicieli musicalu. Melodramat, gdzie Kidman wystąpiła u boku Ewana McGregora. Historia o miłości biednego poety do gwiazdy najsłynniejszej rewii nocnego Paryża. W tle słyszymy prawdziwe muzyczne hity. Co ciekawe, rolę w filmie zagrał też polski aktor Jacek Koman, znany z serialu "Prokurator". Czy grana przez Kidman tancerka Satine wybierze ukochanego, czy też bogatego księcia? Bezwzględnie należy przekonać się samemu. Podobnie jak w przypadku obrazu "Inni", gdzie akcja rozwija się podczas wojny, na mrocznej i mglistej angielskiej wyspie. Piękna Grace, wychowuje dzieci w wielkim starym domu, oczekując na powrót męża. Zaczynają się dziać dziwne rzeczy, które prowadzą do bardzo nieprzewidywalnego zakończenia. Kidman otrzymała za ten film nominację do Złotego Globu jako najlepsza aktorka.  

Nicole Kidman - laureatka Oscara

Nicole Kidman otrzymała niebawem swojego pierwszego i dotychczas jedynego Oscara za rolę Virginii Woolf w filmie "Godziny". Rola słynnej pisarki, obok również wspaniałych kreacji aktorskich Meryl Streep i Julianne Moore, wymagała od niej wielkiej elastyczności. Z pewnością nie było łatwo zagrać pisarkę, która pisząc jedną ze swoich powieści musi wciąż zmagać się z obsesją samobójczą. Nicole Kidman za ten obraz, została także znowu uhonorowana Złotym Globem dla najlepszej aktorki. 

Nicole Kidman: późniejsza kariera

Innymi filmami Nicole Kidman, które szczególnie często poleca się w jej dorobku będą:

 • "Wzgórze nadziei" (2003)
 • "Australia" (2008)
 • "Między światami" (2010)
 • "Stoker" (2013)
 • "Aquaman" (2018)
 • "Niszczycielka" (2018)
 • "Wymazać siebie" (2018)
 • "Gorący temat" (2019)

A jeśli jeszcze nie widzieliście mini serialu HBO"Wielkie kłamstweka" ze świetną obsadą (m. in. Nicole Kidman, Reese Whiterspoon, Meryl Streep), to do listy z filmami do obejrzenia, dopiszcie także ten serial. 

Zobacz wideo Zwiastun serialu
Więcej o: