Darmowe filmy online. Zobacz, które Maja Komorowska wybrała do pokazania w serwisie Ninateka.pl

Maja Komorowska podczas tegorocznej gali rozdania Polskich Nagród Filmowych Orły została wyróżniona Nagrodą Specjalną za Osiągnięcia Życia. Teraz filmy aktorki można zobaczyć za darmo w serwisie Ninateka.pl w ramach przeglądu wydawanego przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny.
Zobacz wideo POPkultura - nowy odcinek

Przegląd filmów z udziałem laureatki Orła za Osiągnięcia Życia trwa w Ninatece od 23 do 30 kwietnia.

Darmowe filmy online - siedem tytułów z Mają Komorowską

Maja Komorowska osobiście wybrała udostępniane tytuły. Za darmo można obejrzeć filmy: "Wesele" i "Panny z Wilka" w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz "Za ścianą", "Rok spokojnego słońca", "Cwał", "Życie rodzinne" i "Bilans kwartalny" w reż. Krzysztofa Zanussiego.

- Z każdym z tytułów łączą się wciąż żywe wspomnienia moich wspaniałych filmowych partnerów i tych żyjących i tych którzy już odeszli - Zbyszka Zapasiewicza czy Scotta Wilsona. Zdaję sobie sprawę, że miałam wielkie szczęście pracować z wybitnymi reżyserami: Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Andrzejem Wajdą, Edwardem Żebrowskim, Tadeuszem Konwickim. Jestem wdzięczna wszystkim twórcom filmów, w których grałam… pracowałam - powiedziała aktorka, odbierając nagrodę podczas tegorocznej gali Polskich Nagród Filmowych.

W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" w zeszłym roku mówiła o swoich rolach:

Gdy zobaczyłam się w "Cwale" po raz pierwszy na ekranie, byłam z siebie bardzo niezadowolona. To częste, zwykle chciałabym coś poprawiać. Racheli w "Weselu" u Wajdy też nie byłam pewna, aż w końcu któregoś dnia dostałam kartkę podpisaną "Żydzi polscy" - podziękowanie za moją Rachelę.

- W ciotkę Idalię, którą grałam u Krzysztofa Zanussiego, z początku w ogóle nie chciałam uwierzyć. A przecież to prawdziwa historia. Sama pamiętam ze szkoły TPD, do której chodziłam, nauczycieli płaczących po śmierci Stalina. Do "Cwału" musiałam nauczyć się dobrze jeździć konno, po latach wróciłam do siodła - dodawała.

Maja Komorowska - aktorka Zanussiego, Wajdy, Kieślowskiego...

Rys kariery Mai Komorowskiej obfituje w znakomite role - zarówno w filmach, jak i w teatrze. To właśnie teatr był jej pierwszą miłością. Urodzona w 1937 roku Komorowska ukończyła studia na Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od 1960 roku można było podziwiać ją na deskach licznych teatrów, m.in. Teatru 13 Rzędów/Laboratorium oraz Teatru Polskiego we Wrocławiu i Teatru Dramatycznego w Warszawie, z którym jest związana do dziś (począwszy od 1972 roku). Komorowska wielokrotnie współpracowała z Krystianem Lupą czy Erwinem Axerem. 

Z kolei jej przygoda z filmem ruszyła z impetem w 1970 roku, kiedy po raz pierwszy spotkała się na planie z reżyserem Krzysztofem Zanussim przy okazji filmu "Życie rodzinne". Jeszcze w tym samym roku Zanussi zaproponował jej rolę w "Górach o zmierzchu". Aktorka nawiązała z reżyserem stałą współpracę i pojawiła się w znakomitej większości jego filmów - co ciekawe, rok wcześniej to właśnie Zanussi odbierał Orła za osiągnięcia życia. 

Maja Komorowska chętnie grała także u Andrzeja Wajdy - w 1972 roku wcieliła się w Rachelę w "Weselu", a siedem lat później przypadła jej rola Joli w "Pannach z wilka". Wystąpiła również w "Człowieku z żelaza" i w "Katyniu".

Więcej o: