Najlepsze filmy romantyczne wszech czasów? Na liście "Zimna wojna"

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego znalazła się na liście najlepszych filmów romantycznych w historii, przygotowanej przez magazyn "Esquire". "Niewiele dialogów, ale ogrom emocji" - czytamy w tekście o polskiej produkcji.
Zobacz wideo Zimna wojna - zwiastun

W rankingu prezentującym najlepsze filmy romantyczne wszech czasów "Esquire" produkcja wyreżyserowana przez Pawlikowskiego znalazła się na dwunastej pozycji. Dziennikarka magazynu pisze: "'Zimna wojna' pojawiła się znienacka i zachwyciła, w końcu zdobywając nominacje oscarowe, do nagród BAFTA i innych. Jest tu niewiele dialogów, ale ogrom emocji. W tym polskim dramacie śledzimy reżysera muzycznego i jego pupilkę oraz ich burzliwy romans trwający dekady w czasach zimnej wojny". Dziennikarka z przymrużeniem oka ostrzega też:

Uwaga, prawdopodobnie przed końcem tego czarno-białego romansu będziecie chcieli pójść do łóżka z obojgiem głównych bohaterów. 

Najlepsze filmy romantyczne - na pierwszym miejscu "Niezapomniany romans"

W trzynastce ujętej w zestawieniu znalazły się także m.in. "Titanic" Jamesa Camerona i "Pamiętnik" w reżyserii Nicka Cassavetesa, na podstawie powieści Nicholasa Sparksa o tym samym tytule z Rachel McAdams i Ryanem Goslingiem. Na pierwszym miejscu jest jednak dużo starsza produkcja - "Niezapomniany romans" z 1957 roku. W 2002 roku Amerykański Instytut Filmowy umieścił ten film na piątym miejscu listy stu najlepszych amerykańskich melodramatów wszech czasów, a główne role grają w nim Cary Grant i Deborah Kerr. Produkcja miała cztery nominacje do Oscarów.

Uzasadnienia, dlaczego akurat te tytuły znajdują się w rankingu, można znaleźć na stronie "Esquire", a tak prezentuje się kolejność:

 1. "Niezapomniany romans" (1957)
 2. "Titanic" (1997)
 3. "Piękny kraj" (2017)
 4. "Lobster" (2015)
 5. "Narzeczona dla księcia" (1987)
 6. "Pokuta" (2007)
 7. "Zakochany Szekspir" (1998)
 8. "Miłość i koszykówka" (2008)
 9. "Pamiętnik" (2004)
 10. "Plusk" (1984)
 11. "Once" (2007)
 12. "Zimna wojna" (2018)
 13. "Z dala od zgiełku" (2015)

Disney+ ocenzurował pupę Daryl Hannah. Grafik się jednak nie popisał >>

Więcej o: