"Harry Potter" - kolejność filmów. Jak oglądać filmy o Harrym Potterze?

"Harry Potter" to filmowa seria, która zabierze cię w podróż po niezwykłym świecie, pełnym niebezpieczeństw i prawdziwej magii, dobra dla starszych i młodszych widzów. Jak oglądać filmy o Harrym Potterze?

Świat przygód Harry’ego Pottera potrafi zaczarować dosłownie każdego. Trzymające w napięciu starcia sił dobra i zła, niesamowite stworzenia, groźne zaklęcia i magiczne przedmioty - to wszystko czeka w filmowych adaptacjach jednej z najsłynniejszej serii fantasy, autorstwa brytyjskiej pisarki, J.K. Rowling. Siedmiotomowy cykl powieściowy został przeniesiony na ekrany kin w ośmiu częściach (ostatni tom podzielono na dwa filmy). Seria filmów o przygodach młodego czarodzieja nie tylko rozkochała w sobie widzów na całym świecie, ale też przyczyniła się do rozwoju kariery Daniela Radcliffe'a, Emmy Watson i innych wcielających się w bohaterów ze szkoły magii i czarodziestwa. 

Filmy o Harrym Potterze – doskonałe kino dla całej rodziny

Filmy o Harrym Potterze to znakomita propozycja na udany seans nie tylko dla młodszego widza, to świetne filmy familijne. Pełne przygód i znakomitych efektów kino wciągnie każdego członka rodziny. Magiczna opowieść o trójce przyjaciół - Harrym, Ronie i Hermionie, przeniesie odbiorcę w fantastyczny świat, w którym na każdym kroku czekają nowe, niezwykłe wyzwania. Odtwórcą tytułowej roli filmowej serii jest  Daniel Radcliffe, któremu towarzyszy na ekranie Rupert Grint i Emma Watson. W adaptacjach przygód Harry’ego Pottera zagrały również gwiazdy, takie jak: Alan Rickman, Maggie Smith, Gary Oldman czy Helena Bonham Carter.

Harry Potter wszystkie części. Seria książek     

Planując zapoznanie się z filmową serią "Harry Potter", warto również przeczytać wszystkie części książek o przygodach młodego czarodzieja, które zostały opisane w siedmiu tomach. Cykl rozpoczyna się od książki "Harry Potter i kamień filozoficzny", a kończy na części pt. "Harry Potter i insygnia śmierci". Kolejność oglądania filmów jest taka sama, jak w przypadku czytania książek. Ciekawym dodatkiem do książkowej serii jest również sztuka teatralna autorstwa Jacka Thorne’a - "Harry Potter i przeklęte dziecko", w której przedstawione zostały wydarzenia z życia Harry’ego, mające miejsce dziewiętnaście lat po zakończeniu akcji siódmego tomu książkowej serii.

Harry Potter - kolejność filmów. Od którego zacząć?   

Filmowa seria "Harry Potter", w odróżnieniu od książkowego pierwowzoru, składa się z ośmiu części.    

 1. "Harry Potter i Kamień Filozoficzny"
 2. "Harry Potter i Komnata Tajemnic"
 3. "Harry Potter i więzień Azkabanu"
 4. "Harry Potter i Czara Ognia"     
 5. "Harry Potter i Zakon Feniksa" 
 6. "Harry Potter i Książę Półkrwi"                               
 7. "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I"
 8. "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II"

Jak oglądać filmy o Harrym Potterze? O czym opowiadają poszczególne części?             

Jak oglądać filmy o Harrym Potterze? Bez wątpienia - od początku! W magiczny świat czarów i odwiecznych walk czarodziejów wprowadzi Cię Chris Columbus, reżyser pierwszych dwóch części przygód Harry’ego Pottera.

 • "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" ("Harry Potter and the Philosopher’s Stone"), reż. Chris Columbus (2001)

Harry Potter mieszka w domu wujostwa, gdyż jako niemowlę stracił rodziców. Pamiątką po straszliwej nocy, podczas której zły czarnoksiężnik Voldemort uśmiercił matkę i ojca Harry’ego, jest ślad w kształcie błyskawicy, widoczny na czole chłopca. Jedenastolatek nie zdaje sobie jednak sprawy z istnienia magicznego świata. Wszystko zmienia się wraz z przybyciem gajowego prosto z Hogwartu - niezwykłej szkoły dla czarodziejów. Już wkrótce Harry poznaje swoich najlepszych przyjaciół i odkrywa magiczne talenty. Trójka młodych czarodziejów staje również w obronie kamienia filozofów, który ktoś próbuje ukraść.

 • "Harry Potter i Komnata Tajemnic" ("Harry Potter and the Chamber of Secrets"), reż. Chris Columbus (2002)

W drugiej części filmowej serii o przygodach młodego czarodzieja, główny bohater rozpoczyna naukę na drugim roku w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Mimo małych trudności, udaje mu się dotrzeć do miejsca, w którym czuje się jak w prawdziwym domu. Niestety, w szkole zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Dochodzi do tajemniczych ataków, co gorsza, podejrzenie pada na przyjaciela trójki młodych czarodziejów - gajowego Hagrida. Wkrótce okazuje się, że podobne wydarzenia miały miejsce w przeszłości. Bohaterowie muszą odnaleźć wejście do komnaty, w której skrywa się niebezpieczne, legendarne stworzenie, by rozwikłać zagadkę. 

 • "Harry Potter i więzień Azkabanu" ("Harry Potter and the Prisoner of Azkaban"), reż. Alfonso Cuarón (2004)

W trzeciej części przygód Harry’ego Pottera zmienia się reżyser. Alfonso Cuarón przedstawia widzom groźnych dementorów, skrzydlatego Hipogryfa, wilkołaki i animagów, a także pokazuje świat niezwykłych podróży w czasie. Trzeci rok nauki w Hogwarcie wcale nie będzie spokojny - Harry dowiaduje się, że jest w wielkim niebezpieczeństwie. Wszystko wskazuje na to, że zbiegły więzień czyha na jego życie. Okazuje się, że zbiegły Syriusz Black - ojciec chrzestny Harry’ego Pottera, wcale nie ma złych zamiarów. Bohaterowie próbują schwytać zdrajcę, który odpowiada za śmierć rodziców Harry’ego.

 • "Harry Potter i Czara Ognia" ("Harry Potter and the Goblet of Fire"), reż. Mike Newell (2005)

"Harry Potter i Czara Ognia" to film w reżyserii Mike’a Newella. Tym razem główny bohater zostaje podstępnie zgłoszony do Turnieju Trójmagicznego. W czarodziejskiej rywalizacji tradycyjnie bierze udział trzech doświadczonych przedstawicieli trzech szkół magii - uczniów powyżej szesnastego roku życia. Tym razem zawody rozgrywają się jednak z udziałem czwartego, młodszego zawodnika. Na Harry’ego czekają trudne zadania: przechytrzenia smoka, otwarcie tajemniczego jaja, walka z wodnymi druzgotkami i przejście mrocznego labiryntu. Kto stoi za tą całą intrygą?

 • "Harry Potter i Zakon Feniksa" ("Harry Potter and the Order of the Phoenix"), reż. David Yates (2007)

W piątej części Harry’ego Pottera również zmienia się reżyser. David Yates wprowadza widza w czarodziejski świat, w którym zagrożenie staje się coraz bardziej realne. Najgroźniejszy czarnoksiężnik powrócił, otoczony swoimi najwierniejszymi poplecznikami, więc nie cofnie się przed niczym. Harry znów nie jest bezpieczny. Na domiar złego, w szkole pojawia się nowa nauczycielka obrony przed czarną magią, która skutecznie utrudnia wszystkim życie. Harry wraz z przyjaciółmi zakłada sekretną organizację, by wspólnie z innymi uczniami poznawać tajniki zaklęć, skutecznych w obronie przed złymi mocami.  

 • "Harry Potter i Książę Półkrwi" ("Harry Potter and the Half-Blood Prince"), reż. David Yates (2009)

Na szóstym roku nauki w Hogwarcie Harry odnajduje stary podręcznik, który zawiera w sobie niezwykle pomocne wskazówki. Dzięki nim, szybko staje się prawdziwym mistrzem eliksirów, którego docenia nowy nauczyciel tego przedmiotu, Horacy Slughorn. Wkrótce Harry dostaje trudne do wykonania zadanie od dyrektora szkoły, Albusa Dumbledora. Bohater musi poznać skrywaną przez Slughorna tajemnicę, związaną z Voldemortem. Zdobycie zniekształconego wspomnienia jest kluczem do pokonania groźnego czarnoksiężnika.

 • "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I" ("Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1"), reż. David Yates (2010)

 "Harry Potter i Insygnia Śmierci" czyli ostatni tom książkowej serii, został przeniesiony na ekran w dwóch częściach filmowych. W pogrążającym się w coraz większym mroku świecie czarodziejów, mało kto czuje się bezpieczny. Dumbledor nie żyje, a Voldemort nadal zostaje niepokonany. Harry, Ron i Hermiona opuszczają Hogwart, by odnaleźć tajemnicze przedmioty, skrywające w sobie cząstki duszy złego czarnoksiężnika. Bohaterowie muszą zniszczyć wszystkie Horkruksy, by móc pokonać potężnego przeciwnika. Zadanie jednak nie jest wcale proste.

 • "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II" ("Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2"), reż. David Yates (2011)

W drugiej części  filmu "Harry Potter i Insygnia Śmierci", dochodzi do ostatecznego starcia między dobrem i złem. Siły Voldemorta są potężne, a jego słudzy nie wahają cofnąć się przed niczym, by zrealizować swój plan. Uczniowie i nauczyciele z Hogwartu, wspierani siłami aurorów, podejmują walkę z groźnym czarnoksiężnikiem i jego poplecznikami.   

Zobacz wideo Robi wrażenie!
Więcej o: