"Szybcy i wściekli" kultowa seria z supersamochodami w tle. Kolejność filmów

"Szybcy i wściekli" doczekali się już kilku odsłon. W tych filmach akcji, których początki sięgają 2001 roku, nie brakuje szybkich supersamochodów, porachunków gangsterskich i nielegalnych wyścigów. Co jeszcze w nich zobaczymy? W jakiej kolejności oglądać "Szybkich i wściekłych"?

"Szybcy i wściekli" - seria filmów akcji, które podbiły serca widzów

"Szybcy i wściekli" to seria filmów opowiadających o gangach samochodowych, których zmagania toczą się na ulicach w różnych zakątkach świata. Wszystkie części łączy obecność grupy bohaterów, uczestniczących w wyścigach pod przywództwem Dominica Toretto, w którego postać brawurowo wciela się Vin Diesel. Oprócz aktorów, do kin przyciąga widzów rewia sportowych aut, które można podziwiać w każdej kolejnej części serii. Na ekranie zobaczyć można niepowtarzalne samochody, zdumiewające swoimi osiągami nawet największych fanów motoryzacji. 

Bez wątpienia jedną z najistotniejszych postaci w filmie jest Brian O'Conner, grany przez Paula Walkera. Niestety postać tą możemy oglądać tylko do 7 części serii - podczas trwania zdjęć do tego sequela aktor uległ śmiertelnemu wypadkowi. Mimo to producenci nie zdecydowali się na usunięcie jego postaci z filmu. Dzięki zaawansowanej technice komputerowej, brakujące sceny z jego udziałem zostały zmontowane tak, że trudno znaleźć różnicę między nimi a tymi osobiście zagranymi przez Walkera. 

Oprócz Diesla i Walkera, na ekranie w poszczególnych częściach podziwiać można również grę aktorską:

 • Tyrese Gibsona jako Roman Pierce
 • Ludacrisa jako Tej Parker
 • Dwayne'a Johnsona jako Luke Hobbs
 • Elsy Pataky jako Elena Neves
 • Michelle Rodriguez jako Letty Ortiz
 • Jordany Brewster jako Mia Toretto

Ile jest części "Szybkich i wściekłych"?

Ile jest części tego kultowego filmu? "Szybcy i wściekli" to seria, która stała się fenomenem kinowym, dzięki dużemu zainteresowaniu widzów, do tej pory możemy podziwiać 8 części. Powstały także dwie krótkometrażowe produkcje, również pozostające w tej tematyce.

Większość części serii opowiada o losach przywódcy gangu samochodowego Dominica Toretto i jego wspólników. Nie brakuje tu zwrotów akcji, widowiskowych pościgów i wyścigów. Pojawiają się też agenci FBI i policjanci, którzy do swoich celów są w stanie wykorzystać przestępczą działalność Toretto.

"Szybcy i wściekli": wszystkie części po kolei

Jak oglądać części "Szybkich i wściekłych" w odpowiedniej kolejności? Jest to jedna z sag, która średnio, co kilka lat powiększa się o kolejną produkcję. Pierwszy film powstał już w 2001 roku i od tego czasu widzowie regularnie mogą oglądać kolejne sequele. Poniżej znajdziesz listę wszystkich części, które do tej pory gościły na kinowych ekranach:

 1. Szybcy i wściekli (2001)
 2. Za szybcy, za wściekli (2003)
 3. Szybcy i wściekli: Tokio Drift (2006)
 4. Szybko i wściekle (2009)
 5. Szybcy i wściekli 5 (2011)
 6. Szybcy i wściekli 6 (2013)
 7. Szybcy i wściekli 7 (2015)
 8. Szybcy i wściekli 8 (2017)

Oprócz tego powstało także kilka innych obrazów związanych z "The Fast and the Furious", są to:

 • Turbo-Charged Prelude (2003)
 • Los Bandoleros (2009)
 • Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw (2019)

Już 22.05.2020 do kin miała trafić kolejna część uwielbianego filmu, jednak w związku z pandemią koronawirusa, która w znacznej mierze ograniczyła dostęp widzów do kin, wytwórnia odpowiedzialna za produkcję "Szybkich i wściekłych 9" postanowiła przesunąć premierę o rok.  

"Szybcy i wściekli" na Netflixie

"Szybcy i wściekli" na Netflixie byli już dostępni jakiś czas temu, niestety w czerwcu ubiegłego roku cała seria została usunięta. Fenomen filmu sprawił jednak, że wszystkie części powróciły w kwietniu 2020 na platformę streamingową, dlatego wszyscy, którzy chcą nadrobić lub przypomnieć sobie przygody Toretto i spółki, nim pojawi się 9 odsłona, mogą to zrobić korzystając z materiałów zgromadzonych na Netflixie. 

"Szybcy i wściekli": Netflix i supersamochody

Netflix oferuje możliwość obejrzenia zmagań bohaterów "Szybkich i wściekłych" w najwyższej jakości obrazu, co jest nie lada gratką dla wielbicieli samochodów, które pojawiają się w poszczególnych filmach.

A jakie wyjątkowe samochody możemy zobaczyć w serii "Szybcy i wściekli"?

 • "Szybcy i wściekli" - w pierwszej części legendarny jest Dodge Charger z 1970 roku;
 • ''Szybcy i wściekli 3'' - Mazda RX-7 po gruntownym tuningu;
 • "Szybcy i wściekli 4'' - należący do Dominica Dodge Charger R/T;
 • "Szybcy i wściekli 5'' - Lexus LFA z 2011, na świecie jeździ jedynie 500 takich aut o wartości 375 tys. dolarów każdy;
 • "Szybcy i wściekli 6" - najciekawszym modelem był flip car, ukazany w scenie pościgu Owena Shawa;
 • "Szybcy i wściekli 7" - niewątpliwą gwiazdą tutaj jest Lykan Hypersport, wyprodukowano tylko siedem takich aut, a koszt jednego egzemplarza to 3,4 mln dolarów;
 • "Szybcy i wściekli 8" - należący do Dominica Toretto Dodge Ice Charger.

Zobacz też: "Szybcy i wściekli 9". To będzie szalone widowisko. Jest oficjalny zwiastun, a w nim John Cena i wielkie powroty

Zobacz wideo Popkultura Extra - #Hot16challenge2
Więcej o: