"Historia Natalie Wood: Pociecha w tym, co było" to intrygujący portret jednej z największych hollywoodzkich legend, a jednocześnie oddanej rodzinie kobiety, która dokonywała odważnych - i jak na owe czasy bardzo postępowych - wyborów. Córka aktorki, Natasha Gregoson Wagner analizuje w nim publiczne i prywatne życie swojej matki, zapraszając przed kamerę osoby z jej najbliższego otoczenia, w tym męża Roberta J. Wagnera, który po raz pierwszy opowiada publicznie o śmierci Natalie.
W dokumencie HBO zobaczymy wybrane fragmenty produkcji z bogatej filmografii aktorki oraz wiele materiałów archiwalnych, zdjęcia rodzinne, pamiętniki, nigdy wcześniej nie emitowane amatorskie filmy nakręcone w domu. Usłyszymy też zarejestrowane przez nią nagrania.
Natalie Wood urodziła się w San Francisco w rodzinie rosyjskich imigrantów i zadebiutowała przed kamerą w wielu zaledwie 5 lat, występując w wielkiej produkcji filmowej pt. "Na zawsze" u boku Orsona Wellesa i Maureen O’Hary. Zanim skończyła 25 lat, miała na koncie nie tylko trzy nominacje do Oscara za role w filmach "Buntownik bez powodu", "Wiosenna bujność traw" i "Love with the Proper Stranger", ale dzięki roli Marii w filmowej adaptacji musicalu "West Side Story" stała się także ulubienicą publiczności.
W dokumencie poświęconym aktorce opowiadają o niej przyjaciele, koledzy i członkowie rodziny, którzy znali ją najlepiej. Jej pierwsze małżeństwo z Wagnerem przetrwało zaledwie cztery lata. Po rozwodzie oboje poślubili innych partnerów i mieli z nimi dzieci, ale zeszli się ponownie kilka lat później. Stworzyli dużą, patchworkową rodzinę i, jak wspominają wszystkie ich dzieci, w drugim małżeństwie oboje odnaleźli szczęście. George Hamilton oraz Robert Redford, którego kariera nabrała tempa po występie w filmie "Inside Daisy Clover" (1965) u boku Natalie Wood, wspominają jej życzliwość i profesjonalizm. Mia Farrow podkreśla, że dla Wood najważniejsza zawsze była rodzina i dzieci. Pogodzenie pracy na planie filmowym i rodzinnych zobowiązań nie zawsze było dla niej łatwe, podobnie jak relacje z dominującą i ambitną matką czy rozwiązywanie innych rodzinnych konfliktów.
"Historia Natalie Wood: Pociecha w tym, co było" pozwala widzom poznać lepiej legendarną aktorkę nie tylko przez pryzmat zagranych ról, ale także dzięki bogatej kolekcji prywatnych zdjęć i nagrań, które jej córka odnalazła w domowym schowku. Wśród odkrytych niedawno materiałów znajdują się nigdy niepublikowane wcześniej nagrania filmowe z drugiego ślubu Wood z Wagnerem oraz bardzo wymowny artykuł napisany przez Wood w 1966 roku dla magazynu "Ladies Home Journal", w którym aktorka dzieli się z czytelniczkami przemyśleniami na temat kariery, spraw sercowych i rodzinnych. Archiwalne wywiady z Natalie Wood, przeprowadzane na różnych etapach jej kariery, tworzą natomiast obraz inteligentnej kobiety, która znajduje spełnienie w macierzyństwie i cieszy się rozwijającą się karierą aktorską.
Twórcy dokumentu odnoszą się także do sensacyjnych nagłówków gazet, które w dalszym ciągu przyćmiewają wszystkie wzmianki o Natalie Wood i starają się ustalić, co naprawdę wydarzyło się w noc jej śmierci. Mąż Wood, Robert J. Wagner rozmawia szczerze z jej córką, Natashą Gregson Wagner o tragicznym wypadku Natalie i żałobie, jaką wspólnie przeżywali.
"Historia Natalie Wood: Pociecha w tym, co było" to skłaniające do refleksji studium wielkiej kariery, życia na świeczniku i tragicznej śmierci, która nadal skupia znacznie więcej uwagi niż dorobek zdolnej i odważnej kobiety. Film miał swoją światową prapremierę na Festiwalu Filmowym Sundance. Został wyprodukowany przez HBO Documentary Films oraz Amblin Television. Reżyserem obrazu jest ceniony filmowiec Laurent Bouzereau. Obowiązki producentów pełnili: Laurent Bouzereau, Natasha Gregson Wagner i Manoah Bowman. Producentami wykonawczymi ze strony Amblin Television byli Darryl Frank i Justin Falvey, natomiast z ramienia HBO - Nancy Abraham i Lisa Heller.