47 sal kinowych w twoim domu. Powstaje największe na świecie wirtualne kino

"W czasie kwarantanny kina studyjne i lokalne znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Nie jest to jednak czas na załamywanie się, ale czas na działanie!" - piszą władze Stowarzyszenia Kin Studyjnych, zapowiadając otwarcie wirtualnego kina.
Zobacz wideo POPkultura - najnowszy odcinek

Jak zapowiada Stowarzyszenie Kin Studyjnych, projekt MOJEeKINO.pl to inicjatywa, którą tworzą, wychodząc naprzeciw potrzebom kin. To największe na świecie wirtualne kino ma na celu promocję filmu artystycznego. Platforma ma wystartować 21 maja, wtedy uruchomione zostanie 47 wirtualnych sal studyjnych - obecnie udział w projekcie zadeklarowało właśnie 47 kin studyjnych z całej Polski, ale wciąż zgłaszają się kolejni chętni.

Założyciele wirtualnego kina studyjnego zapowiadają:

Online nigdy nie zastąpi magii ciemnej sali kinowej, ale mamy nadzieję, że w czasie kwarantanny będzie namiastką studyjnej oferty a po powrocie do grania jej uzupełnieniem.

Mojeekino.pl - sala kinowa online. Jakie będą zasady działania?

Na platformie widzowie będą mogli znaleźć filmy dystrybutorów: Aurora Films, Mayfly, Against Gravity, Hagi Film, Velvet Spoon, NEXT FILM, Spectator - więcej niż kino, Galapagos. Każde zaangażowane w projekt kino będzie przygotowywać program w swojej wirtualnej sali, który ma być skrojony dla jego widzów.

- Od kilku tygodni uczestniczymy w koncertach, spotkaniach i spektaklach online. Te działania nie pozostaną bez wpływu na dalsze losy twórców, animatorów w przestrzeni kultury oraz form uczestnictwa w niej widzów. Jednocześnie same będąc uczestniczkami kultury widzimy jak trudnym zadaniem dla widza jest wybranie z tej oferty czegoś dla siebie - mówi Marlena Gabryszewska ze Stowarzyszenia Kin Studyjnych. - Nie mogłyśmy pozostać na te zmiany obojętne, dlatego Stowarzyszenie Kin Studyjnych przygotowuje największe na świecie wirtualne kino, w ramach którego swoje repertuary zaprezentują kina arthousowe od Bochni po Darłowo i od Sokołowa Podlaskiego do Gorzowa Wielkopolskiego - dodaje.

Założyciele zapowiadają, że oprócz seansów będzie można dzięki mojeekino.pl uczestniczyć również w spotkaniach z twórcami, warsztatach i festiwalach. Pierwsze wydarzenie odbędzie się 29 maja - wtedy na platformie ruszy pierwszy festiwal filmów fabularnych online Wiosna Filmów, który do tej pory odbywał się w warszawskich kinach Elektronik i Amondo. Będzie można zobaczyć 30 filmów, a bilety mają kosztować 15 złotych. 

- Zależało nam na utrzymaniu ciągłości funkcjonowania festiwalu, imprezy z 25-letnią tradycją. Przez długi czas zastanawialiśmy się jak zaadaptować jego formułę do nowej sytuacji. Z pomocą przyszło nam Stowarzyszenie Kin Studyjnych, które uruchomiło platformę wirtualnego kina. Dzięki temu mogliśmy przenieść nasze wydarzenie do sieci - mówi Maciej Zabojszcz, dyrektor festiwalu Wiosna Filmów. - Zdecydowanym plusem platformy jest to, że Wiosna Filmów dostępna będzie dla osób w całej Polsce, a nie tylko w wybranych miastach i kinach. W tej chwili dopracowujemy program festiwalu. Ale już mogę zapewnić, że nie zabraknie premier, przedpremier i najgłośniejszych tytułów ostatniego sezonu - dodaje.

Platforma ma być przystosowana dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu - część filmów wyświetlanych będzie z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Partnerami projektu są Polska Akademia Filmowa, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych - KIPA. Realizację platformy wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej o: