Filmy z Tomem Cruisem. Hity, które warto zobaczyć

Filmy z Tomem Cruisem od lat cieszą się dużą popularnością. W końcu kto z nas nie słyszał ani razu o onirycznym "Vanilla Sky", pełnym przygód "Ostatnim samuraju" czy kultowym "Top Gunie"? Które z nich warto zobaczyć?

Filmy z Tomem Cruisem – propozycje dla entuzjastów różnorodnych gatunków

Tom Cruise to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych amerykańskich aktorów, którego ekranowe losy śledzimy nieodmiennie od wielu lat. Choć większość, a zwłaszcza młodsze pokolenia, kojarzą go przede wszystkim z takich hitów akcji, jak seria "Mission: Impossible" czy "Jack Reacher", jego grę można też śledzić w produkcjach z nieco innych gatunków. Warto przyjrzeć się jego licznym kreacjom filmowym i być może poszerzyć listę obejrzanych tytułów z tym aktorem.

Zobacz też: Filmy z Melem Gibsonem. Przegląd najlepszych i najbardziej znanych

Tom Cruise: filmy z pogranicza sensacji i thrillera

Z czego słynie Tom Cruise? Filmy z jego udziałem, wymieniane najczęściej przez oglądających, to pozycje z kina sensacyjnego i thrillery. Które z nich warto obejrzeć?

 • "Top Gun" (1986), reż. Tony Scott

To chyba najbardziej kultowy z filmów, w których główną rolę odegrał Tom Cruise. "Top Gun" przedstawia historię dwóch rywalizujących ze sobą pilotów: Mavericka (Tom Cruise) i Toma Kasansky’ego (Val Kilmer). Pierwszemu z nich w oko wpada piękna instruktorka, Charlie (Kelly McGillis). Niestety, brzemienny w skutkach wypadek w przestworzach burzy spokój w Top Gunie, elitarnej szkole dla pilotów. Teraz dla Mavericka nic nie będzie już takie samo.

 • "Zakładnik" (2004), reż. Michael Mann

Tym razem Tom Cruise wciela się w rolę płatnego zabójcy, Vincenta. Kiedy przyjeżdża do Los Angeles, wsiada do taksówki, którą prowadzi Max (Jamie Foxx). Jak się okazuje, ma do zrealizowania pięć zleceń. W tym ma mu pomóc właśnie Max, jeżdżąc we wskazane miejsca. Taksówkarz przyjmuje jego ofertę, ponieważ nie wie, na co się godzi, mówiąc, że będzie do jego dyspozycji przez całą noc. Kiedy odkrywa tożsamość Vincenta, jest już za późno. Tak staje się jego zakładnikiem i by przeżyć, musi wykonywać kolejne polecenia swojego klienta.

 • "Jack Reacher: Nigdy nie wracaj" (2016), reż. Edward Zwick

Popularna seria o byłym wojskowym, Jacku Reacherze, także nieodmiennie kojarzy się z Tomem Cruisem, bo to właśnie on wcielił się w tytułową rolę. "Nigdy nie wracaj" to drugi po "Jednym strzałem" film z tego cyklu. Tym razem Reacher przybywa do Waszyngtonu, by spotkać się ze znajomą, major Susan Turner (Cobie Smulders). Jak się okazuje, kobieta została aresztowana, ponieważ zarzucono jej szpiegostwo, a także zabójstwo dwójki podwładnych w trakcie misji w Afganistanie. Jack nie wierzy w winę Turner, dlatego rozpoczyna własne śledztwo. Niestety, w międzyczasie dochodzi do kolejnego morderstwa, a podejrzenie pada właśnie na niego.

 • "Mission: Impossible – Fallout" (2018), reż. Christopher McQuarrie

"Mission: Impossible" to bez wątpienia najpopularniejszy cykl filmów akcji wszech czasów. Główny bohater "Fallout", Ethan Hunt (Tom Cruise) wraz ze swoją ekipą zostaje wysłany do Paryża, gdzie ma dojść do transakcji w związku ze skradzionym plutonem. Wraz z nimi CIA wysyła agenta Walkera (Henry Cavill), który ma nadzorować pracę grupy. Szybko okazuje się jednak, że odzyskanie plutonu nie będzie takie proste, jak mogło się początkowo wydawać.

Pozostałe filmy z tego gatunku, które także możesz zobaczyć:

 • "Szybki jak błyskawica" (1990), reż. Tony Scott
 • "Firma" (1993), reż. Sydney Pollack
 • "Mission: Impossible" (1996), reż. Brian De Palma
 • "Mission: Impossible 2" (2000), reż. John Woo
 • "Mission: Impossible 3" (2006), reż. J.J. Abrams
 • "Wybuchowa para" (2010), reż. Patrick O’Neill
 •  "Mission: Impossible – Ghost Protocol" (2011), reż. Brad Bird
 • "Jack Reacher: Jednym strzałem" (2012), reż. Christopher McQuarrie
 • "Niepamięć" (2013), reż. Joseph Kosinski
 • "Mission: Impossible – Rogue Nation" (2015), reż. Christopher McQuarrie
Zobacz wideo Zwiastun najnowszego

Tom Cruise – liczne oblicza aktora w filmach wielu gatunków

Tom Cruise występował w bardzo wielu różnych filmach. Odgrywał główne role zarówno w filmach obyczajowych, dramatach, jak i komediach.

 • "Rain Man" (1988), reż. Barry Levinson

To specyficzny obraz, w którym Tom Cruise wciela się w rolę pochłoniętego swoją karierą Charliego. Mężczyzna niespodziewanie dowiaduje się, że zmarł jego ojciec, z którym od dawna nie miał żadnego kontaktu. Z jego testamentu wynika, że Charlie ma brata, o którego istnieniu nigdy nie wiedział. Raymond (Dustin Hoffman) przebywa w domu opieki, ponieważ cierpi na autyzm. To jemu ojciec przepisał wszystkie pieniądze, choć ten nie będzie potrafił z nich skorzystać. Rozżalony Charlie postanawia odszukać Raymonda i wykraść go z domu opieki.

 • "Ludzie honoru" (1992), reż. Rob Reiner

Tym razem poznajemy Cruise’a jako młodego prawnika marynarki wojennej, Danny’ego Kaffe. Wraz z JoAnne Galloway (Demi Moore) staje przed trudną sprawą. Dwóch żołnierzy zostało oskarżonych o zabicie kolegi łamiącego pewne niepisane reguły. Obaj twierdzą, że otrzymali rozkaz od swojego dowódcy, a zgon nastąpił przez przypadek. Dowódcą żołnierzy jest jednak pułkownik Nathan R. Jessup (Jack Nicholson), który sam uważa się za nietykalnego.

 • "Vanilla Sky" (2001), reż. Cameron Crowe

Tom Cruise jest tym razem rozkapryszonym milionerem i playboyem, Davidem, który ma wszystko: sławę, pieniądze, urodę i kobiety. Podczas swoich urodzin, poznaje piękną i skromną Sofię (Penelope Cruz). David w momencie zapomina o całym świecie i spędza z nieznajomą noc na rozmowie. Kiedy wychodzi z jej domu, trafia jednak na zazdrosną kochankę, Juliannę (Cameron Diaz). Ta zobowiązuje się go podwieźć, jednak podczas jazdy dostaje ataku histerii, w wyniku którego doprowadza do wypadku. Sama ginie a David wychodzi z kraksy z potwornie oszpeconą twarzą. Wówczas jego życie zamienia się w koszmar. Najlepszy przyjaciel zdaje się go nie rozumieć, a Sofia wyraźnie od niego stroni. Kiedy myśli już, że przegrał swoje życie, niespodziewanie wszystko zaczyna się układać. Niestety, szybko zdaje sobie sprawę z tego, że traci kontrolę nad tym, co się dzieje.

Wśród filmów, w których wystąpił Tom Cruise, znalazły się też:

 • "Koktajl" (1988), reż. Roger Donaldson
 • "Urodzony 4 lipca" (1989), reż. Oliver Stone
 • "Jerry Maguire" (1996), reż. Cameron Crowe
 • "Oczy szeroko zamknięte" (1999), reż. Stanley Kubrick
 • "Magnolia" (1999), reż. Paul Thomas Anderson
 • "Ostatni samuraj" (2003), reż. Edward Zwick
 • "Na skraju jutra" (2014), reż. Doug Liman

Zobacz też: Filmy z Tomem Hanksem. Która jego rola szczególnie zapada w pamięć?

Więcej o: