Filmy z Marilyn Monroe. Które warto obejrzeć? Które są najlepsze?

Filmy z Marilyn Monroe z pewnością zainteresują każdego, kto choć trochę interesuje się historią kina. "Mężczyźni wolą blondynki" czy "Pół żartem, pół serio" to jedne z najpopularniejszych produkcji, w których wzięła udział. Co jeszcze warto obejrzeć?

Filmy z Marilyn Monroe – historie wciąż aktualne

Marilyn Monroe to postać, która niezaprzeczalnie weszła do popkultury. W swoim dosyć krótkim życiu zdążyła zagrać w kilku znanych tytułach, jednocześnie zdobywając przychylność publiczności i filmowców. Jako piękna kobieta, zwykle towarzyszyła przystojnym mężczyznom, nierzadko z premedytacją wodząc ich za nos. Historie z jej życia to plotki, skandale i mnóstwo angdot. 

Zobacz też: Filmy z Meryl Streep. Te hity trzeba znać

Marilyn Monroe: nietuzinkowa postać, która skradła serca widzów

Marilyn Monroe, a właściwie Norma Jeane Mortenson, urodziła się w 1926 roku w Los Angeles. Nie miała szczęśliwego dzieciństwa – wychowywała się jako sierota w domach dziecka, a także rodzinach zastępczych. To spowodowało, że Norma, jako mała dziewczynka, czuła się nikomu niepotrzebna. Nic dziwnego, że w wieku szesnastu lat zdecydowała się wyjść za mąż. Z początku pozowała jako modelka, ale jej marzeniem było zostanie aktorką. Jako że producenci poszukiwali wyłącznie niezamężnych kobiet, postanowiła wziąć rozwód i zmienić tożsamość na Marilyn Monroe.

W latach 50. XX wieku Monroe uchodziła za symbol seksu i kobiecego piękna. Stanowiła więc jednocześnie wzór do naśladowania, a wiele kobiet chciało być jak ona. W dodatku doskonale tańczyła i śpiewała. Ekranowy debiut zaliczyła w filmie "Dangerous Years". Niestety, praca w branży filmowej wiązała się w jej przypadku z dużym stresem. Miała przez to poważne problemy ze snem. Zmarła w wieku trzydziestu sześciu lat. Przyczyna jej śmierci do dzisiaj pozostaje zagadką.

Zobacz wideo Popkultura!

Marilyn Monroe: filmy, które zasługują na uwagę 

Filmy z Marilyn Monroe to nie tylko pozycje z nią w roli głównej. Warto poznać najgłośniejsze tytuły z jej udziałem, by poczuć ich klimat, a jednocześnie przekonać się, jak kreowała postaci.

 • "Niagara" (1953), reż. Henry Hathaway

W tym filmie Marilyn Monroe wciela się w rolę pięknej, lecz znudzonej życiem w małżeństwie Rose. Wraz z mężem, George’em (Joseph Cotten), spędza czas nad Niagarą. George zdaje sobie sprawę z tego, że Rose ma kochanka, ale wciąż ją kocha, dlatego też chce, by pozostała u jego boku. Tymczasem Rose i jej kochanek, Patrick (Richard Allan) planują się go pozbyć. W tym celu chcą go zwabić nad wodospad. Czy jednak na pewno wszystko pójdzie po ich myśli?

 • "Mężczyźni wolą blondynki" (1953), reż. Howard Hawks

To kultowy komediowy musical, który mieści się w filmografii Marilyn. Aktorka jest tutaj artystką rewiową, słodką, uroczą i nieco naiwną blondynką, Lorelei. Wraz z przyjaciółką, Dorothy (Jane Russell), płyną luksusowym promem do Paryża, gdzie mają występować. Lorelei martwi się, ponieważ to czas rozłąki z jej narzeczonym, majętnym Gusem Esmondem Jr (Tommy Noonan). Ojciec mężczyzny nie jest zadowolony z wyboru syna, ponieważ uważa, że młoda, piękna kobieta po prostu go wykorzysta i nie dochowa wierności. Właśnie dlatego śladem kobiet wyrusza prywatny detektyw, Ernie Malone (Elliott Reid), mający zdobyć dowody na niewierność Lorelei.

 • "Jak poślubić milionera" (1953), reż. Jean Negulesco

Historia trzech modelek: Poli (Marilyn Monroe), Loco (Betty Grable) i Schatze (Lauren Bacall), które postanowiły znaleźć sobie mężów. Jak ustaliły, ich wybrankowie muszą być koniecznie milionerami. Same, nie mając zbyt wiele pieniędzy, obracają się jednak w bogatym towarzystwie, by móc pokazywać się na salonach. Niestety, w swoich poszukiwaniach, zupełnie zapominają o uczuciach. Szybko okazuje się, że ich starania doprowadzą do wielu zabawnych perypetii.

 • "Słomiany wdowiec" (1955), reż. Billy Wilder

Marilyn Monroe tym razem zostaje piękną dziewczyną, nową lokatorką domu, w którym mieszka Richard (Tom Ewell). Jego żona, Helen (Evelyn Keyes), wyjeżdża na wakacje i pozostawia go samego. Mężczyzna obiecuje, że dochowa jej wierności i nie ulegnie żadnej innej kobiecie. Czy jednak zdoła się oprzeć ślicznej nowej sąsiadce, która zamieszka tuż nad nim? A może dotrzymanie słowa będzie dużo trudniejsze, niż mu się wydawało?

Marilyn Monroe wystąpiła ponadto w takich produkcjach, jak:

 • "Proszę nie pukać" (1952), reż. Roy Ward Baker
 • "Uprzejmie informujemy, że nie są państwo małżeństwem" (1952), reż. Edmund Goulding
 • "Małpia kuracja" (1952), reż. Howard Hawks
 • "Rzeka bez powrotu" (1954), reż. Jean Negulesco/Otto Preminger
 • "Przystanek autobusowy" (1956), reż. Joshua Logan
 • "Książę i aktoreczka" (1957), reż. Laurence Olivier
 • "Pokochajmy się" (1960), reż. George Cukor
 • "Skłóceni z życiem" (1961), reż. John Huston

Zobacz też: Filmy z Nicole Kidman. Te produkcje warto obejrzeć

Więcej o: