Kiedy otwarcie kin? Gliński: "Nie potrafię tego przewidzieć". Na razie alternatywa to kina plenerowe

Kiedy otwarcie kin? Na tę informację czekają nie tylko filmowcy. - Nie potrafię przewidzieć, kiedy otworzymy kina, teatry - powiedział szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. 18 maja ruszy III etap odmrażania gospodarki, w którego ramach zostaną uruchomione kina plenerowe.
Zobacz wideo #Hot16challenge2 - Oto nasi faworyci [Popkultura Extra]

- Nie potrafię przewidzieć, kiedy otworzymy kina, teatry. Wynika to z powodów oczywistych, mamy sytuację nieprzewidywalną, nową, a ona jest zagospodarowywana w sposób optymalny - powiedział Piotr Gliński w czwartkowej "Rozmowie Dnia", transmitowanej na antenie Radia Łódź i TVP3 Łódź. W pierwszej kolejności zostaną otwarte kina plenerowe, można też będzie odwiedzić kino samochodowe. Będą jednak obowiązywały zasady bezpieczeństwa.

Kiedy otwarcie kin? Na razie tylko kina plenerowe, ale niektórzy zaczną kręcić nowe filmy

Premier Mateusz Morawiecki 13 maja ogłosił, że od poniedziałku 18 maja ruszy III etap odmrażania gospodarki. Oznacza to m.in. zmiany dla właścicieli lokali gastronomicznych czy lokali fryzjerskich, ale także zostaną uruchomione kina plenerowe, będzie można obejrzeć film, wybierając kino samochodowe, artyści mogli będą rozpocząć próby w teatrach i innych instytucjach kultury, a niektórzy filmowcy powrócą do pracy na planach zdjęciowych.

Nie zostają zniesione oczywiście wszystkie obostrzenia związane z epidemią koronawirusa - tradycyjne kina jeszcze nie zostają otwarte, a np. na planach zdjęciowych według zaleceń przygotowanych przez Ministwrstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wszyscy członkowie ekipy powinni być w maseczkach, o ile nie uniemożliwia im to skutecznego wykonywania ich zadań i obowiązków. Zalecane jest zachowanie dystansu wobec innych członków ekipy filmowej przez osoby, które maseczek nie wkładają (np. aktorzy), a także maksymalne ograniczenie liczby osób na planie i możliwości tworzenia przez nie większych skupisk.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: kino samochodowe? Tak, ale pod pewnymi warunkami 

Także ci, którzy wybiorą seans w aucie i kino samochodowe albo na leżaku w plenerze, muszą przygotować się na pewne ograniczenia. Zasady są np. takie: widzowie powinni przed, w trakcie, jak również po pokazie pozostawać w samochodzie lub na wyznaczonym miejscu, powinni mieć zakryte usta i nosy - czyli kina plenerowe mogą wybrać tylko ludzie z maseczkami, przyłbicami itp. W przypadku kin samochodowych do udziału w pokazach dopuszczalne mogą być tylko samochody osobowe.

Netflix ma płacić podatek, bo Gliński chce "wzmacniać polski rynek filmowy". Filmowcy apelują w sprawie składki >>

Eksperci, w tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wszelkie pytania typu: "kiedy otwarcie kin? kiedy będziemy mogli obejrzeć spektakl w teatrze?", odpowiadają: na pewno nie w maju. 

Więcej o: