Filmy o wampirach, czyli wieczór z dreszczykiem emocji. TOP5 najlepszych

Filmy o wampirach to mroczne horrory, miłosne dramaty czy nawet komedie. Postać wampira od lat fascynuje ludzi budząc z jednej strony strach, a z drugiej wielką ciekawość. Kilka lat temu motyw ten stał się jeszcze bardziej popularny, głównie wśród nastolatków, za sprawą sagi "Zmierzch" i seriali telewizyjnych takich jak "True Blood" czy "Pamiętniki Wampirów". Jakie filmy z wampirami warto obejrzeć? Które z nich są najlepsze?

Fajne filmy o wampirach, czyli nietypowy przewodnik po świecie tajemnic i grozy

Filmy o wampirach to głównie mroczne horrory albo romantyczne historie o przepięknych bladolicych młodzieńcach i ich atrakcyjnych wybrankach. Na szczęście nie tylko. Na uwagę zasługuje bardzo nietypowa produkcja, która doczekała się niedawno swojej kontynuacji w postaci serialu. Mowa o filmie „Co robimy w ukryciu” z 2014 r. wyreżyserowanego przez Taika Waititiego i Jemaine'a Clementa. Ta produkcja to opowieść o czterech kumplach, którzy mieszkają razem w domu i spędzają czas jak typowi mężczyźni: kłócą się o błahostki, grają w gry, wychodzą razem na miasto. Co ich wyróżnia? Viago, Vladislaw, Deacon i Petyr to prawdziwe, kilkusetletnie wampiry. Do łez ze śmiechu doprowadza sama konwencja tego filmu zrealizowanego niczym reality show z ekipą filmową, która relacjonuje widzom to wampirze życie. Zdecydowanie trzeba obejrzeć!

Filmy o wampirach i wilkołakach

Świat fantastycznych istot jest opanowany przez wiele gatunków stworzeń nocy. Oprócz wampirów zamieszkują go także wilkołaki. Jakie filmy opowiadają historie o wampirach i wilkołakach?

 • "Underworld", 2003, reż. Len Wiseman – film, który pokazuje odwieczną walkę pomiędzy tymi dwoma gatunkami. Największe starcie pomiędzy wilkołakami i wampirami miało miejsce 500 lat temu. Lykanie (wilkołaki) przegrali z kretesem, ale mimo tego nie przestali walczyć, obecnie kontynuują to starcie na zasadach partyzantki. Ich wrogowie to profesjonalne wampiry - zabójcy, a wśród nich również niesamowicie atrakcyjna Selana - główna bohaterka filmu.
 • "Srebrna kula", 1985, reż. Daniel Attias – jesteśmy w typowym, małym, amerykańskim miasteczku. Na jego terenie zaczynają się dziać niepokojące rzeczy: popełniane są zbrodnie o wysokim poziomie okrucieństwa. Szeryf (Terry O'Quinn) jest bezradny i nie potrafi rozwikłać tej zagadki. Na szczęście prawdę zna chłopiec (Corey Haim) poruszający się na wózku inwalidzkim: wie, że te zbrodnie to sprawa wilkołaka…
 • "Od zmierzchu do świtu", 1996, reż. Robert Rodriguez – ta produkcja znakomitego reżysera Roberta Rodrigueza ze scenariuszem Quentina Tarantino nie mogła się nie udać! Mamy tu do czynienia z wybuchową mieszanką gatunkową: kino drogi, film sensacyjny i dreszczowiec w jednym, na dodatek wzbogacony czarnym humorem i doskonałymi dialogami... O czym jest ten film? Dwaj bracia: Seth i Richard to przestępcy, którzy uciekają przed policją. Chcą dotrzeć do Meksyku. Razem z zakładnikami, których po drodze porwali, trafiają do nietypowego baru. Ten bar okazuje się być miejscem spotkań prawdziwych wampirów.

Najlepsze filmy o wampirach: lista TOP 3

 1. "Blade – wieczny łowca", 1999, reż. Stephen Norrington – ten film należy do klasyki gatunku, a więc koniecznie musisz go obejrzeć, jeśli ta tematyka jest Ci bliska. Wszystko jak zwykle dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Mamy rok 1967, w szpitalu umiera ciężarna kobieta, która została pogryziona przez tajemniczą istotę. Na szczęście wcześniej udaje jej się urodzić syna, o imieniu Blade (Wesley Snipes). Kobieta, jak się okazuje, została ukąszona przez wampira, a zatem Blade jest półczłowiekiem, półwampirem: cechuje go nadludzka siła, ale jednocześnie pragnie krwi. Wkrótce bohater wypowie wojnę wampirom, aby pomścić śmierć swojej matki.
 2. "Mroczne Cienie", 2012, reż. Tim Burton – takie znakomite połączenie horroru i komedii mogło się udać tylko Timowi Burtonowi! Dodajcie do tego nazwiska odtwórców głównych ról: Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Helena Bonham Carter... Czy kogoś muszę jeszcze przekonywać do tego filmu?
 3. "Wywiad z wampirem", 1994, reż. Neil Jordan – w filmie nakręconym na podstawie kultowej książki Anny Rice możemy zobaczyć Brada Pitta, Toma Cruise’a, Antonio Banderasa i Christiana Slatera. „Wywiad z wampirem” to historia Louisa de Pointe du Lac, który traci swoją ukochaną żonę i wpada w rozpacz, ale wampir Lestat przemienia go w istotę nocy. Ten naprawdę mroczny i wywołujący gęsią skórkę horror wzbogacony o elementy dramatu, to tzw. must watch.
 

Horrory o wampirach, czyli filmy które naprawdę są straszne TOP 5

Jakie filmy o wampirach nie wzbudzą uśmiechu, ale sprawią, że będziesz bać się zasnąć? Oto najlepsze propozycje:

 1. "Dracula", 1992, reż. Francis Ford Coppola
 2. "O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu", 2014, reż. Ana Lily Amirpour
 3. "Pragnienie", 2009, reż. Chan-wook Park
 4. "Pozwól mi wejść", 2008, Tomas Alfredson
 5. "30 dni mroku", 2007, reż. David Slade
Zobacz wideo Znacie jego historię?
Więcej o: