Filmy o zombie, czyli wieczór w mrocznym klimacie. Zobacz nasze TOP 3

Filmy o zombie to specyficzne kino. Zombie to motyw idealny do horrorów, ale też świetna pożywka do obśmiania klasycznych rozwiązań w horrorach, które zamiast straszyć, wywołują ciarki żenady. Przygotowaliśmy zestawienie zawierające nieśmiertelne klasyki filmów o zombie, jak ''Powrót Żywych Trupów'' oraz nieco nowsze obrazy z "Resident Evil" na czele. Co wybieracie?

Najlepsze filmy o zombie – TOP 3

Oto nasze subiektywne TOP 3 najlepszych filmów o zombie:

 1. ''Resident Evil'' (2002), reż. Paul W.S. Anderson –  akcja ''Resident Evil'' rozgrywa się w większości pod ziemią, w ściśle tajnej jednostce badawczej korporacji Umbrella. Wszyscy jej pracownicy zarazili się wyhodowanym tam wirusem, zmieniającym ludzi w zombie. Z zastępami niebezpiecznych potworów będzie walczył mały zespół komandosów, który zostaje wysłany pod ziemię, żeby opanować wirusa i nie dopuścić do wydostania się go na zewnątrz.
 2. ''Świt Żywych Trupów'' (2004), reż. Zack Snyder – to produkcja, w której krew leje się strumieniami, a ciała rozpadają na kawałki. Niewielka grupa ludzi znajduje schronienie w centrum handlowym obleganym przez hordy krwiożerczych zombie. Czy przetrwają?
 3. ''28 dni później'' (2002), reż. Danny Boyle – odważna grupa wojowników o prawa zwierząt włamuje się do sekretnego ośrodka badawczego. Aktywiści uwalniają trzymane tam małpy, nie wiedząc, że zwierzęta są zainfekowane wirusem o nazwie Furia. Nową chorobą można się zarazić przez kontakt z krwią, ugryzienie czy zadrapanie. Zarażony nią człowiek w kilkanaście sekund zamienia się w dziką bestię. Furia rozprzestrzenia się błyskawicznie i w ciągu 28 dni zabija prawie całą ludność Anglii. Dla grupy, której udało się przetrwać zaczyna się najgorszy etap walki…

Zobacz też: Filmy o kosmitach. Prawdziwe hity dla miłośników historii o UFO

Horrory o zombie - najlepsze propozycje

Jakie horrory o zombie naprawdę zmrożą ci krew w żyłach?

 • ''Martwica Mózgu'' (1992), reż. Peter Jackson

Akcja filmu rozgrywa się w 1957 roku. Pracownik ogrodu zoologicznego (Bill Ralston) przybywa na Wyspę Czaszek z ekspedycją naukową, ponieważ chce schwytać rzadkie zwierzę – małposzczura – i zabrać je ze sobą do Nowej Zelandii. Stworzenie, zgodnie z planem, opuszcza Wyspę Czaszek i trafia do ZOO w Newtown. Tam, pewna kobieta śledząca swojego syna, zostaje przez zwierzę ugryziona i zaczyna cierpieć na dziwną chorobę. Wkrótce umiera i odradza się jako żądny ludzkiego mięsa potwór. Tak zaczyna się apokalipsa…

 • ''Powrót Żywych Trupów'' (1985), reż. Dan O’Bannon 

Lubisz stare horrory? Trzeba przyznać, że mają specyficzny, niezapomniany klimat. W tym filmie z 1985 roku akcja rozpoczyna się od zupełnego przypadku… Pracownicy pewnego magazynu medycznego niechcący sprawiają, że umarły wraca do życia. To zdarzenie wkrótce doprowadza do tego, że po ulicach miasteczka zaczynają szaleć zastępy krwiożerczych zombie i... nie wiadomo jak temu zapobiec.

Zobacz wideo Zobacz Popkulturę Extra

Komedie o zombie, czyli potwory na wesoło

Jesteś fanem motywu żywych trupów, ale chcesz spędzić wieczór na wesoło? To możliwe! Oto komedie o zombie:

 • ''Zombieland'' (2009), reż. Ruben Fleischer 

Czy możliwe jest przetrwanie w świecie pełnym groźnych zombie? Sposób musi odnaleźć nietypowa para mężczyzn: Columbus (Jesse Eisenberg), który boi się wszystkiego i potyka o własne nogi oraz fan pięknych kobiet, odważnie wymachujący bronią Tallahassee (Woody Harrelson).

 • ''Cooties'' (2014), reż. Jonathan Milott, Cary Murnion 

Komedia z Elijahem Woodem w roli głównej. Miasteczko Fort Chicken to dziura bez perspektyw, w której nie da się zrobić kariery zawodowej. Pomimo tego Clint Hadson (Elijah Wood) postanawia wrócić w te strony, ponieważ chce w spokoju dokończyć swoją powieść. Clint podejmuje pracę nauczyciela w miejscowej szkole pełnej trudnych dzieci. Prawdziwa komedia zaczyna się, kiedy pierwsza uczennica zamienia się w zombie…

 • ''Wysyp Żywych Trupów'' (2004), reż. Edgar Wright 

Mieszanki gatunków to coś, co lubimy najbardziej. Tutaj spotyka się horror, komedia i romans, a dodatkowo w filmie znajdziemy liczne nawiązania do najsłynniejszych produkcji o zombie. Shaun to trzydziestolatek, który mieszka w Londynie i większość swojego czasu spędza w pubie ze swoim najlepszym kumplem Edem. Taka forma marnowania czasu doprowadza do szału Liz, jego dziewczynę. Problemy związkowe szybko schodzą na dalszy plan, ponieważ miasto jest zaatakowane przez hordy dzikich zombie. Ocalali bohaterowie z Shaunem i Liz na czele szukają schronienia w pubie Winchester. Czy uda im się przetrwać i odeprzeć atak żywych trupów?

Filmy o apokalipsie zombie

Jakie jeszcze tytuły o apokalipsie zombie są warte polecenia?

 • ''REC'' (2007), Jaume Balagueró, Paco Plaza

Tytuł uznany przez krytyków za jeden z najbardziej nowatorskich horrorów dekady i przełom w historii gatunku. O czym opowiada? Miejscowa ekipa telewizyjna towarzyszy zespołowi strażaków na nocnym dyżurze. Tworzony przez nich reportaż ma w zamyśle pokazać widzom rutynową pracę strażaków. Niestety, już na pierwszej interwencji ekipa telewizyjna razem z gaśniczymi zostaje uwięziona w budynku, w którym mają miejsce tajemnicze zjawiska. Zaczyna się ich koszmar. Bohaterowie będą musieli zmierzyć się z czymś, czego nie potrafią wytłumaczyć ani nawet nazwać.

 • ''Łowcy Zombie'' (2015), reż. Christopher Landon
 • ''The Girl with all the Gifts'' (2016), reż. Colm McCarthy
 • ''Diary of The Dead: Kroniki Żywych Trupów'' (2007), reż. George A. Romero
 • ''Zombie Express'' (2016), reż. Sang-ho Yeon
 • ''28 tygodni później'' (2007), reż. Juan Carlos Fresnadillo

Zobacz też: Filmy katastroficzne. Najlepsze filmy o zagładzie i końcu świata

Więcej o: