Najlepsze polskie filmy ostatniego 20-lecia. TOP 10 produkcji, które trzeba zobaczyć
Najlepsze polskie filmy: TOP10 najlepszych rodzimych produkcji
Od kilku lat najlepsze polskie filmy cieszą się uznaniem na światowych festiwalach, trafiają się nawet nominacje do Oscara. Wszystko to powoduje, że nie tylko polscy kinomani częściej sięgają po nasze rodzime produkcje.
Poniżej przedstawiamy Wam totalnie subiektywny wybór najlepszych polskich filmów ostatnich lat. Sami zdecydujcie, co warto obejrzeć!
- Bogowie (2014) reż. Łukasz Palkowski
Historia Zbigniewa Religi, który wbrew przeciwnościom tworzy najnowocześniejszą klinikę transplantologii w Zabrzu. Film zyskał wielkie uznanie widzów i krytyków. Doskonale w rolę głównego bohatera wcielił się tutaj Tomasz Kot. Produkcja została nagrodzona 7 Orłami. Film dostępny jest na Netflixie.
- Ostatnia rodzina (2016) reż. Jan P. Matuszyński
Film biograficzny przedstawiający historię Tomasza Beksińskiego i jego rodziny. Produkcja nagrodzona na Polskim Festiwalu Sztuki Filmowej. Można obejrzeć ją na Netflixie.
- Pianista (2002) reż. Roman Polański
Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł tego reżysera. Ukazuje historię Władysława Szpilmana, który podczas wojny stara się przeżyć w zniszczonej przez okupantów Warszawie. Obraz został nagrodzony trzema Oscarami.
- Twój Vincent (2017) reż. Dorota Kobiela / Hugh Welchman
Film wyjaśnia tajemnicze okoliczności śmierci znanego malarza Vincenta van Gogha. Produkcja ta została nominowana do Oscara. Jest to animacja malarska, która przyciąga widzów na całym świecie. Można ją obejrzeć na Netflixie.
- Wołyń (2016) reż. Wojciech Smarzowski
To produkcja, która ukazuje, jak współistniały na jednym terenie dwa narody: polski i ukraiński. Wojna oraz narastający nacjonalizm przyczyniły się do tragedii. Film jest niezwykle drastycznym obrazem, ukazującym w szczegółach, jak przebiegała rzeź ludności polskiej na Wołyniu.
- Symetria (2003) reż. Konrad Niewolski
Młody chłopak trafia za kratki za napaść na kobietę. Jest niewinny, ale musi przetrwać w nowych warunkach. Stara się więc dołączyć do grypsujących.
- Boże Ciało (2019) reż. Jan Komasa
Historia Daniela, który przez przypadek zamiast trafić do pracy w stolarni, zaczyna udawać wikarego. Świetna kreacja Bartosza Bieleni spowodowała, że stał się on objawieniem aktorskim w ubiegłym roku. Obraz został nominowany do Oscara, a także 10 Orłów.
- Dzień świra (2002) reż. Marek Koterski
To absolutna klasyka jeśli chodzi o polskie kino. Adaś Miauczyński to polonista nękany przez mnóstwo natręctw. Nie jest w stanie nic zmienić w swoim monotonnym życiu.
- Chce się żyć (2013) reż. Maciej Pieprzyca
Historia Mateusza chorego na mózgowe porażenie, który trafia do ośrodka leczniczego, gdzie musi walczyć o swoją godność. Brawurowa rola Dawida Ogrodnika, za którą otrzymał nagrodę Orła. Film można zobaczyć na Netflixie.
- Zimna wojna (2018) reż. Paweł Pawlikowski
Historia miłosna, w której tle dzieją się wydarzenia lat 50. XX wieku. Przenosimy się do powojennej Polski. Melodramat z Joanną Kulig w roli głównej, otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.
Zobacz też: "Sala samobójców. Hejter". Maciej Musiałowski jest rewelacyjny, ale Oscara nie będzie [RECENZJA]
Najlepsze polskie komedie ostatniego półwiecza
Polska kinematografia kojarzona jest głównie z filmami o ciężkim kalibrze. Dominują tu dramaty historyczne, filmy wojenne, a także obyczajowe podejmujące ambitną tematykę. Jednak mamy też sporo niezłych komedii, które warto obejrzeć.
Najlepsze polskie komedie, to z całą pewnością:
- Sami Swoi (1967), Nie ma mocnych (1974), Kochaj albo rzuć (1977), reż. Sylwester Chęciński
Trylogia Sylwestra Chęcińskiego po dziś dzień bawi kolejne pokolenia Polaków. Losy Pawlaków i Karguli możemy regularnie obejrzeć w telewizji - żadne święta w polskim domu nie mogą obyć się bez nich!
- Miś (1980) reż. Stanisław Bareja
Kultowy film, który pokazuje wszystkie absurdy rzeczywistości peerelowskiej. Niezapomniana kreacja Stanisława Tyma jako Ryszarda Ochódzkiego - prezesa klubu sportowego Tęcza.
- Kiler (1997) reż. Juliusz Machulski
Historia Jurka Kilera - taksówkarza, który w wyniku nieszczęśliwego splotu wypadków zostaje wzięty za płatnego zabójcę...
- Wesele (2004) reż. Wojciech Smarzowski
Jak wygląda wesele na dalekim Podkarpaciu? Obok obżarstwa i opilstwa toczą się rodzinne dramaty...
- Poranek Kojota (2001) reż. Olaf Lubaszenko
Kuba poznaje i zakochuje się w młodej piosenkarce Noemi. Nie jest to na rękę chłopakowi dziewczyny i jej ojcu. Zobaczymy tutaj między innymi jedną z pierwszych komediowych ról Macieja Stuhra.
Zobacz też: Filmy, które warto obejrzeć - polecamy ciekawe i nowe tytuły na VOD
-
Tajemnicza brunetka na wrocławskim Manhattanie. Kim jest kobieta ze zdjęcia Chrisa Niedenthala?
-
Nowy serwis VOD, kuratorem Tomasz Raczek: Wiem, co powiedziałby teraz Zygmunt Kałużyński...
-
Jest Chyłka, a teraz drugi bohater Remigiusza Mroza dostaje swój serial. To "Behawiorysta"
-
"New Amsterdam" - 3 sezon. Kiedy obejrzymy nowe odcinki serialu w Polsce? [Obsada]
-
Netflix. "Kto zabił Sarę" - kiedy premiera drugiego sezonu serialu? [Obsada]
- "Miłość i potwory" - postapokaliptyczne science fiction już na Netliksie [Obsada, fabuła]
- Oscary 2021. Kiedy rozdanie nagród? Gdzie będzie można ją obejrzeć?
- Co Janusz Panasewicz chciałby odpokutować? "Bez tych sytuacji dziś nie byłoby Lady Pank" [WYWIAD]
- Teatr Powszechny w Łodzi szykuje spektakl o Krzysztofie Krawczyku. "Podobno bardzo się cieszył"
- CDXLV Copiątkowy quiz wiedzy