Filmy z lat 80. Które stały się kultowe? Przypominamy najlepsze produkcje

Filmy z lat 80. to wciąż popularne produkcje. W tej kategorii czekają na nas niepowtarzalne obrazy, jak "Sok z żuka", czy rewelacyjna kreacja Bruce'a Willisa w "Szklanej pułapce". Które pozycje warto mieć na liście, która się nie starzeje?

Filmy z lat 80.: najlepsze komedie

Filmy z lat 80. wciąż często goszczą na naszych ekranach. Ich specyficzna atmosfera sprawia, że chętnie do nich wracamy, wspominając jednocześnie własne dzieciństwo lub wczesną młodość. Dekada ta zasłynęła w kinie m.in. wielką ilością doskonałych komedii, które zna niemal każdy. Do których najchętniej wracamy?

  • ''Sens życia wg Monty Pythona'' (1983), reż. Terry Gilliam, Terry Jones

Absolutny hit. Angielski humor w pigułce. Doskonale poddaje w wątpliwość codzienne ludzkie problemy i dylematy.

  • ''Sok z żuka'' (1988), reż Tim Burton

Nie jest to typowa komedia, choć niewątpliwie mnóstwo w niej humoru na wysokim poziomie. Lekko mroczna atmosfera sprawia, że obraz Burtona jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych filmów tego reżysera. Przedstawia z pozoru humorystyczną historię, która podszyta jest gorzką i smutną prawdą o ludziach. 

Świetna komedia dla całej rodziny. Jak na tamten okres to zamysł filmu był innowacyjny: łączył w sobie elementy komedii, science fiction czy nawet horroru. Obecnie wracamy do niego z dużą przyjemnością.

  • ''Czy leci z nami pilot?'' (1980), reż. Jim Abrahams, Jerry Zucker, David Zucker

To nietypowa, jak na tamte czasy produkcja. Napakowana żartami, praktycznie bez wyraźnej fabuły, wciąż śmieszy dzięki znanym z komediowego zacięcia aktorom, m.in. Leslie Nielsen.

  • ''W krzywym zwierciadle: Witaj święty Mikołaju!'' (1989), reż. Jeremiah S. Chechik

Cała seria filmów z Chevy Chasem jest doskonała. Jednak ta część, ze względu na świąteczny charakter jest szczególnie bliska wielu widzom. Przygody Griswoldów nieodmiennie bawią kolejne pokolenia Polaków.

Zobacz też: Filmy z lat 90. Najlepsze propozycje na wieczorny seans

Filmy z lat 80.: superprodukcje Hollywood

Lata 80. to w światowym kinie okres bardzo udany. Wiele hitów, które miało swoje premiery między 1980-89 wciąż przyciąga przed ekrany telewizorów rzesze widzów. Z rozrzewnieniem oglądamy komedie, filmy sensacyjne i przygodowe z tamtego okresu. Poniżej znajdziecie subiektywny wybór najlepszych hollywoodzkich produkcji tamtej dekady.

  • ''Indiana Jones i Ostatnia krucjata'' (1989), reż. Steven Spielberg

Kolejna z części przygód profesora archeologii - Indiany Jonesa. Jest to, jak zwykle znakomity popis aktorski Harrisona Forda. Wartka akcja, świetny humor, wciągająca historia - wszystko to sprawia, że chętnie wracamy do tej produkcji.

Najbardziej znana kreacja Bruce'a Willisa. Jest to typowy film akcji, który możemy obejrzeć, co święta w telewizji. Warto to zrobić!

  • ''Człowiek z blizną'' (1983), reż. Brian de Palma

Świetna rola Ala Pacino jako kubańskiego gangstera, który szybko zyskuje renomę w świecie przestępczym, a później dość łatwo ją traci...

  • ''Lśnienie'' (1980), reż. Stanley Kubrick

Film powstały na podstawie książki Stephena Kinga, wciąż budzi grozę i wprowadza niesamowitą atmosferę. Jack Nicholson idealnie wczuwa się w swoją rolę. Horror warty obejrzenia.

  • ''Naga broń'' (1988), reż. David Zucker

Bez wątpienia jedna z najbardziej kultowych komedii wszech czasów. Leslie Nielsen jako Frank Drebin robi furorę. Oglądając film po raz kolejny wciąż śmieszą gagi i zabawne sytuacje.

  • ''Blues Brothers'' (1980), reż. John Landis

W zestawieniu nie mogło zabraknąć jednego z najbardziej znanych filmów muzycznych. Film jest doskonałą hybrydą musicalu, komedii i sensacji. 

Zobacz wideo Zobacz Popkulturę Extra!

Polskie filmy z lat 80. 

8 dekada XX wieku była łaskawa również dla widzów polskiego kina. Polskie filmy lat 80. to przede wszystkim doskonałe komedie, ale także dramaty czy melodramaty. Poniżej znajdziesz kilka propozycji filmów, które koniecznie musisz znać!

Jeden z najbardziej znanych filmów Machulskiego. Doskonała komedia łącząca w sobie również elementy kryminału. Przedstawia historię kasiarza, który planuje skok na bank swojego dawnego wspólnika.

  • ''Miś'' (1980), reż, Stanisław Bareja

To absolutnie kultowy polski film, który doskonale obrazuje wszelkie absurdy PRL-u. W głównego bohatera wciela się znakomity Stanisław Tym. Co ciekawe, oglądając "Misia" trudno uciec od przekonania, że wiele przedstawionych w nim prawd wciąż jest aktualnych, mimo, że komuna już dawno się skończyła...

Film na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, przedstawia historię profesora medycyny Rafała Wilczura, który traci pamięć po pobiciu. W wyniku splotu różnych wydarzeń zostaje znachorem.

Przygody Kasi Solskiej zna cała Polska. Szczególnie teraz, kiedy po ponad 20 latach powstała 3 część słynnego hitu i wszystko wskazuje na to, że niedługo do kin trafi kolejna.

Zobacz też: Filmy westerny. Najlepsze propozycje prosto z Dzikiego Zachodu

Więcej o: