Filmy o kosmosie - najlepsze filmy o wszechświecie, które trzeba zobaczyć

Filmy o kosmosie zainteresują małych i dużych odbiorców. Kosmiczny motyw wykorzystują zarówno twórcy wielkich hollywoodzkich produkcji, jak i reżyserowie skromnych dokumentów oraz filmów dla dzieci. Które filmy o kosmosie są najlepsze? Jakie pozycje warto znać?

Najlepsze filmy o kosmosie – trzy wielkie produkcje, które nie pozwalają o sobie zapomnieć

Znasz te tytuły? Jeśli nie, koniecznie musisz to nadrobić. Efekty specjalne przyprawiają o zawrót głowy, a historie zapadają w pamięć na naprawdę długo.  Oto trzy najlepsze filmy o kosmosie:

 1. "Interstellar" (2014), reż. Christopher Nolan – z powodu zmian klimatycznych zapoczątkowanych arogancją ludzi nasza planeta staje na krawędzi zagłady. Państwa przestały funkcjonować, a rządy nie mają władzy. Gospodarka również upadła, nikt nie jest w stanie zapewnić ludzkości potrzebnych do życia środków. Ostatnia szansa na ratunek pojawia się, kiedy naukowcy odkrywają sposób na podróż w czasoprzestrzeni. Film pokazuje nam kosmiczną wyprawę, w której gra toczy się o przyszłość całej cywilizacji. Jej bohaterowie będą musieli poświęcić dużo więcej niż początkowo zakładali.
 2. "Marsjanin" (2015), reż. Ridley Scott – film z Mattem Damonem w roli głównej. Podczas misji kosmicznej na Marsa astronauta Mark Watney zostaje uznany za zmarłego, a załoga pozostawia go na tej jałowej planecie. Jednak Watney żyje, a przed nim najtrudniejsza misja ze wszystkich dotychczasowych: musi znaleźć sposób, by skontaktować się z Ziemią i przetrwać na Marsie do czasu zanim zespół naukowców opracuje dla niego plan ratunkowy.
 3. "Grawitacja" (2013), reż. Alfonso Cuarón – zdobywca siedmiu Oscarów! Sandra Bullock gra dr Ryan Stone - wybitną specjalistkę inżynierii medycznej. Stone pracuje dla NASA w zespole zajmującym się naprawą teleskopu Hubble'a. Dowódcą jest Matt Kowalsky (George Clooney), to jego ostatnia misja: po powrocie na Ziemię chce zakończyć karierę. Niestety, w ich statek uderzają fragmenty rosyjskiego satelity, na skutek czego większość uczestników misji umiera. Jedynymi ocalałymi są Stone i Kowalsky, aby przetrwać muszą dotrzeć do innego promu. Tymczasem zapas tlenu w uszkodzonych zbiornikach bardzo szybko się wyczerpuje...

Zobacz też: Filmy o kosmitach. Prawdziwe hity dla miłośników historii o UFO

Filmy dokumentalne o kosmosie. Poznaj przełomowe momenty w historii 

Chcesz poznać historie o wszechświecie i astronautach, które wydarzyły się naprawdę? Oto lista filmów dokumentalnych o kosmosie, które Ci to umożliwią:

 • "Armstrong człowiek z Księżyca" 

Fascynują Cię dokumenty biograficzne o sławnych postaciach? Koniecznie obejrzyj ten! W filmie zobaczysz niepublikowane do tej pory wywiady z amerykańskim bohaterem, który jako pierwszy postawił stopę na Księżycu. Rozmowy pochodzą z ostatnich lata życia Armstronga i są o tyle wyjątkowe, że astronauta zawsze bardzo chronił swoją prywatność. Słynął raczej z oszczędności w słowach i pełnej powagi. Tym razem oprócz opowieści o przygodzie życia, daje się widzom poznać z odrobinę bardziej prywatnej strony.

 •  "Wyprawa na Słońce" 

Fascynujący film o gorącej gwieździe. W sierpniu 2018 r. wysłano z Ziemi pierwszą w historii sondę kosmiczną w celu zbadania Słońca. Czy dzięki tej misji udało się znaleźć odpowiedzi na frapujące naukowców pytania? Jakie tajemnice skrywa Słońce? Dlaczego ciągle pozostaje tak trudne do zbadania? Serdecznie polecamy wszystkim spragnionym astronomicznej wiedzy.

 •  "NASA – Blaski i cienie podboju kosmosu" 

Ten dokument o kosmosie to historia poświęcona działalności Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, która powstała w 1958 roku w Stanach Zjednoczonych. Działalność NASA obejmuje narodowy program lotów kosmicznych a także badanie przestrzeni znajdujących się poza ziemską atmosferą. Z filmu możesz dowiedzieć się, w jaki sposób rozwijała się Agencja i poznasz pracę w jej strukturach od wewnątrz. Produkcja zahacza także o tematy polityczne: pokazuje, jak kierownictwo NASA naciskało na polityków, by umożliwili im dalsze badanie kosmosu.

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Najciekawsze filmy dokumentalne o kosmosie – pozostałe propozycje

Oto pozostałe propozycje najciekawszych filmów dokumentalnych o kosmosie:

 • "Kosmos" ("Cosmic Front"), serial dokumentalny
 • "Śmieci na orbicie - daleki, bliski problem"
 • "Cosmos"

Filmy o kosmosie dla dzieci. Coś dla najmłodszych odkrywców wszechświata

Jeśli chcesz rozbudzić wyobraźnię swojego dziecka i dostarczyć mu bodźców do samodzielnego zdobywania informacji o wszechświecie warto zacząć od pokazania mu któregoś z ciekawych obrazów na ten temat. Oto nasze propozycje filmów o kosmosie dla dzieci:

 • ''Małpy w kosmosie'' 

Produkcja twórców ''Shreka'' Barry'ego Sonnenfelda i Johna H. Williamsa. Film opowiada o małpach, które muszą stawić czoła nie lada misji. Zostają wysłane na akcję ratunkową mieszkańców kosmosu. Główny bohater, szympans Ham III jest bardzo inteligentny i to on zostaje mianowany kapitanem tej niezwykłej ekspedycji. Jego kompanami będzie dwójka sympatycznych małpich kosmonautów. Czy misja zakończy się happy endem?

 • "Zagadki Wszechświata z Morganem Freemanem" 

Serial ze znakomitym hollywoodzkim aktorem Morganem Freemanem, który zaprasza dzieci do wspólnego rozwikłania zagadek wszechświata. Produkcję z powodzeniem mogą oglądać ze swoimi pociechami również dorośli, przecież każdego z nas interesują pytania z serii: jak wyglądał świat po wielkim wybuchu, czy jesteśmy jedynymi istotami w kosmosie, skąd pochodzimy? Dzięki wiedzy przekazywanej w serialu opartej na informacjach od astrofizyków, astrobiologów i rzeszy innych specjalistów, jesteśmy w stanie odpowiedzieć na część z tych pytań.

Zobacz też: Filmy katastroficzne. Najlepsze filmy o zagładzie i końcu świata

Więcej o: