Filmy z lat 90. Najlepsze propozycje na wieczorny seans

Filmy z lat 90. wciąż przyciągają przed ekran wielu widzów. "Titanic", "Edward Nożycoręki", "Leon Zawodowiec" czy "Pretty Woman" to filmy, do których chętnie wracamy, nawet jeśli niektóre sceny znamy już na pamięć. Które produkcje warto nadrobić?

Filmy z lat 90.: najlepsze polskie produkcje

Większość fanów kina miło wspomina lata 90. To właśnie wtedy na ekranach polskich kin pojawiły się kultowe komedie Juliusza Machulskiego, ale także ambitne dramaty z Bogusławem Lindą. Kino polskie zaczęło nieśmiało spoglądać w stronę zachodnich gigantów i mimo skromnych budżetów tworzyć obrazy na możliwie, jak najwyższym poziomie. Efekty były różne: raz lepsze, raz gorsze. Jest jednak kilka produkcji, które przebiły się i do dziś oglądamy je z sentymentem.

 • "Kroll" (1991) reż. Władysław Pasikowski

Film opowiada historię dezertera, który musi uciekać przed ścigającymi go wojskowymi. Doskonałe role Olafa Lubaszenki i Bogusława Lindy pozostają na długo w pamięci. 

 • ''Tato'' (1995), reż. Maciej Ślesicki

Produkcja przedstawia wciąż aktualny problem walki ojców o opiekę nad dzieckiem. Michał grany przez Bogusława Lindę nie jest może wzorem do naśladowania, jednak bez wątpienia kocha swoją córkę i dlatego podejmuje walkę o opiekę nad nią. 

 • ''Pan Tadeusz'' (1999), reż. Andrzej Wajda

Ekranizacja narodowej epopei w reżyserii Andrzeja Wajdy z plejadą gwiazd polskiego kina. Michał Żebrowski jako tytułowy Tadeusz, Bogusław Linda jako Jacek Soplica i wielu innych. Bez wątpienia film trafił do kanonu polskiego kina ze względu na rozmach z jakim został wyprodukowany.

 • ''Podwójne życie Weroniki'' (1991), reż Krzysztof Kieślowski

Film opowiada historię dwóch kobiet, które w tym samym czasie przychodzą na świat: jedna w Polsce, druga we Francji. Łączy je coś o czym nie mają nawet pojęcia.

 • ''Dług'' (1999), reż. Krzysztof Krauze

Historia opowiada o zmaganiach człowieka z mafią. Ta druga nie ma zamiaru odpuścić spłaty długu. Film zapada w pamięć każdemu, kto choć raz go obejrzy. 

 • ''Kiler'' (1997), reż. Juliusz Machulski

W zestawieniu nie mogło zabraknąć Kilera. Jest to świetna komedia pomyłek, w wyniku których warszawski taksówkarz Jurek Kiler zostaje wzięty za płatnego mordercę. Świetna kreacja Cezarego Pazury, ale też Jerzego Stuhra i Małgorzaty Kożuchowskiej pozostają w pamięci. Niektóre kwestie z filmu do dziś funkcjonują w języku potocznym, co jest niejako potwierdzeniem tezy, że film ten to absolutny klasyk kina polskiego lat 90. 

Zobacz wideo Popkultura odcinek 41

Filmy z lat 90.: najpopularniejsze filmy akcji i nie tylko

Lata 90. na świecie także obfitowały w wiele interesujących produkcji filmowych. Jak zwykle na czele pod względem oglądalności pozostawały wszelkiego typu filmy akcji i sensacyjne. W naszym zestawieniu także nie mogło ich zabraknąć.

 • ''Powrót Batmana'' (1992), reż. Tim Burton

Kolejna produkcja Burtona, która łączy w sobie sensację, zwroty akcji i doskonały humor. Cała seria poświęcona Batmanowi święci triumfy do dziś i co jakiś czas widzowie raczeni są nową odsłoną przygód superbohatera w czarnym kostiumie.

 • ''Park Jurajski'' (1993), reż. Steven Spielberg

To film, który na bardzo dużą skalę wykorzystał efekty specjalne, z bardzo dobrym skutkiem. Spielberg słynie z tego, że jego obrazy filmowe stoją na wysokim poziomie pod względem realizacji. Tak było i tym razem. 

 • ''Gorączka'' (1995), reż. Michael Mann

Sama fabuła filmu jest mocno odkrywcza, dodatkowo wszystko to okraszone doskonałą grą aktorską Roberta de Niro oraz Ala Pacino sprawia, że mamy do czynienia z prawdziwym majstersztykiem.

 • ''Terminator 2: Dzień sądu'' (1991), reż. James Cameron

Kolejna odsłona historii bohatera granego przez jednego z największych twardzieli kinowych: Arnolda Schwarzeneggera. Terminator to absolutny klasyk gatunku. 

 • ''Leon Zawodowiec'' (1994), reż. Luc Besson

Ciekawy scenariusz i świetna gra aktorska Jean Reno to wystarczająca rekomendacja dla tego filmu. Zwyczajnie nie można go nie obejrzeć!

Zobacz też: Filmy wojenne: zagraniczne i polskie. Produkcje, które zasługują na uwagę

Najlepsze komedie z lat 90.

Aby nie odnieść mylnego wrażenia, że filmy lat 90. to tylko kino akcji, poniżej znajdziecie kilka propozycji nieśmiertelnych komedii z tamtego okresu:

 • ''Pretty Woman'' (1990), reż. Garry Marshall

Niesamowita Julia Roberts w duecie z Richardem Gere'em, tworzą idealną parę na ekranie. Historia jest prosta: on bogaty i przystojny, ona prostytutka. Połączy ich jednak niesamowite uczucie.

 • ''Kevin sam w domu'' (1990), reż. Chris Columbus

Komedia, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia. Przygody Kevina niezmiennie bawią i sprawiają, że święta mają swoją magiczną atmosferę, zwłaszcza kiedy po raz enty śmiejemy się przed telewizorem ze znanych na wylot gagów.

 • ''Dzień świstaka'' (1993), reż. Harold Ramis

Komedia, która posiada ukryte dno. Pokazuje w bardzo przystępny i jasny sposób metamorfozę człowieka. Świetna główna rola Billa Murraya jeszcze bardziej zachęca do obejrzenia produkcji sprzed lat. 

Zobacz też: Najlepsze filmy 2019 - które pozycje zasługują na miano prawdziwych hitów?

Więcej o: