"Zabawa w chowanego" z rekordową oglądalnością. W dwie doby już ponad 4 mln wyświetleń

"Zabawa w chowanego" braci Sekielskich swoją premierę w sieci miała 16 maja nad ranem. Kontynuacja głośnego dokumentu "Tylko nie mów nikomu" przyciągnęła przed ekrany miliony widzów. W ciągu dwóch dni najnowszy film wyświetlono 4,2 mln razy.
Zobacz wideo

"Zabawa w chowanego" to nowy film braci Sekielskich, w którym poruszony został temat tuszowania przypadków pedofili w polskim Kościele. Tym razem bohaterami dokumentu są trzej mężczyźni, którzy padli ofiarą tego samego księdza w różnych parafiach. Dwaj z nich są braćmi, byli molestowani nawet we własnym domu.

>>> "Zabawa w chowanego". Pierwsze opinie o filmie Sekielskich: Perfidia wobec ofiar przewyższa bestialstwo pedofilów <<<

"Zabawa w chowanego" z rekordową oglądalnością

"Zabawa w chowanego" braci Sekielskich po dwóch dniach od premiery na Youtubie zebrała już ponad 4,2 mln wyświetleń. Tylko w ciągu pierwszej doby obejrzano go 2,5 mln razy - film utrzymuje się też na pierwszym miejscu karty "na czasie". Tytuł filmu to bezpośrednie nawiązanie do tego, jak ze sprawcami pedofili postępują kościelni hierarchowie. Twórcom udało się udokumentować, jak wyciszane są kolejne przypadki molestowania, a seksualnych agresorów przenosi się z jednej parafii do następnej, gdzie ci mogą wyszukać następne ofiary.

 

- Cieszymy się, że film jest dobrze odbierany, ale nie jestem w stanie powiedzieć, czy jest mocniejszy od pierwszego. Z jednej strony nie jesteśmy w stanie wstrząsnąć tak silnie, jak w przypadku pierwszego filmu. Jednak wszyscy ci, którzy już widzieli "Tylko nie mów nikomu" zmierzyli się z tym tematem - powiedział w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl Marek Sekielski. Podkreślił też:

Natomiast film sam w sobie być może jest mocniejszy, bo opowiada jedną historię w pełni, pokazuje model przenoszenia księdza z parafii do parafii. To nie pozostawia złudzeń. Rola biskupa jest bardzo czytelna i dobrze udokumentowana - widać, że wiedział, a mimo tego zachowywał się w ten sposób.

W produkcji w roli eksperta wystąpił prawicowy publicysta Tomasz Terlikowski. On podkreśla, że jego zdaniem to ważny i "bardzo mocny, oskarżycielski film", niewątpliwe bardziej wstrząsający niż "Tylko nie mów nikomu".

>>> "Zabawa w chowanego". Tomasz Terlikowski chwali film braci Sekielskich. Wziął w nim udział jako ekspert <<<

Po premierze dokumentu zareagował Episkopat Polski. Prymas abp Wojciech Polak w specjalnym oświadczeniu oznajmił, że film jasno pokazał, że nie dochowano "obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży", w związku z tym zwraca się do Watykanu o "wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio (papieski dekret - przyp. red.) papieża Franciszka dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania".

 

>>> "Zabawa w chowanego". Kończąca film Sekielskich piosenka Kory opowiada jej własną druzgocącą historię <<<

Film pokazuje jak biskup kaliski Edward Janiak tuszował przypadki molestowania, których dopuszczał się ks. Arkadiusz Hajdasz. Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie, w którym oznajmiła, że temu drugiemu duchownemu postawiono we wrześniu 2019 roku zarzut dopuszczenia się wobec osoby małoletniej innych czynności seksualnych - za to grozi do 12 lat więzienia. 

Więcej o: