Grażyna Torbicka świętuje 61 urodziny! Jak przebiega jej kariera? Za co ją kochamy?

Grażyna Torbicka to znana polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna. 24 maja 2020 roku kończy 61 lat.

Grażyna Torbicka kończy 61 lat. Jak wyglądały początki jej kariery?

Grażyna Torbicka to znana polska osobowość telewizyjna. Urodziła się w Pszczynie, 24 maja 1959 roku. Jej matką jest Krystyna Loska - również znana prezenterka telewizyjna. Uczęszczała do Liceum im. Stefana Batorego. Po zdaniu matury rozpoczęła studia na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Widzom dała się poznać, jako:

  • prezenterka,
  • dziennikarka,
  • konferansjerka,
  • wybitny znawca kina.

Jej kariera na małym ekranie rozpoczęła się w 1985 roku, kiedy zadebiutowała w programie "Sportowa Niedziela", u boku Włodzimierza Szaranowicza. Przełomowe okazało się dla niej współtworzenie programu "Kocham Kino", który na antenie telewizji publicznej powstawał nieprzerwanie od 1994 do 2016 roku. Grażyna Torbicka w międzyczasie prowadziła także różnego typu festiwale, w tym m.in. Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie czy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. 

Jej wielka wiedza filmowa przyczyniła się do powierzenia jej w 2007 roku stanowiska Dyrektora Artystycznego Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi", odbywającego się corocznie w Kazimierzu Dolnym. 

61 lat temu urodziła się Grażyna Torbicka: nowe projekty znanej prezenterki

Grażyna Torbicka urodziła się 61 lat temu, z czego przez 31 związana była z Telewizją Publiczną. W 2016 roku ogłosiła odejście ze stacji. Spekulowano, że bezpośrednim powodem tej decyzji był sprzeciw prezenterki wobec emisji dyskusji Krzysztofa Kłopotowskiego, Piotra Gursztyna oraz Macieja Świrskiego, którzy krytycznie wyrażali się o "Idzie" Pawła Pawlikowskiego. Zapis dyskusji miał być wyemitowany tuż przed filmem.

Torbicka pożegnała się z TVP, ale nie z telewizją. Obecnie, od listopada 2018, prowadzi swoją autorską audycję na kanale TVN Fabuła pt.: "Grażyna Torbicka zaprasza"w której gości aktorów i twórców filmowych.

W styczniu 2019 rozpoczęła także współpracę z Radiem Zet, gdzie ma swoją własną audycję pod tytułem: "Kocham Cię kino". W piątkowym programie prezenterka poleca nowości filmowe, a także przedstawia ciekawostki z filmowego świata.

"Kocham Kino", czyli najbardziej znany program Grażyny Torbickiej

"Kocham Kino" to program kulturalny, który Grażyna Torbicka prowadziła na antenie telewizyjnej Dwójki w latach 1996-2016. W całości poświęcony był on tematyce filmowej. Torbicka w swojej audycji przedstawiała najnowsze premiery kinowe, które warto obejrzeć, ale także relacje z największych imprez i festiwali filmowych w kraju i za granicą. W jej programie pojawiały się filmy zaliczane do kina ambitnego. Oprócz przedstawienia wydarzeń filmowych, Grażyna Torbicka sporo czasu poświęcała rozmowom z wybitnymi postaciami świata kina. Gośćmi "Kocham Kino" wielokrotnie bywali: Wojciech Smarzowski, Janusz Morgenstern, Jan A.P. Kaczmarek, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski, Krzysztof Zanussi, ale także zagraniczne gwiazdy, jak Russel Crowe czy Martin Scorsese. Program przez kilkanaście lat doczekał się grona stałych widzów, którzy wciąż ubolewają nad tym, że nie ma go już w ramówce telewizji ogólnodostępnej. 

Grażyna Torbicka: mąż i dzieci, czyli prywatne życie gwiazdy

Grażyna Torbicka nie należy do celebrytów, którzy każdy szczegół swojego życia udostępniają dla szerszej publiczności. Próżno szukać wywiadów z nią, czy informacji z życia rodzinnego w kolorowych czasopismach. Prezenterka bardzo chroni swoją prywatność. Wiadomo, że jest córką Krystyny i Henryka Loski. Jej mężem jest kardiolog Adam Torbicki. 

Zobacz też: "Ida" Pawła Pawlikowskiego wśród 100. najlepszych filmów XXI wieku wg "The Guardian"

Zobacz wideo Popkultura odcinek 37
Więcej o: