Andrzej Wajda jest jedną z najbardziej znanych osób w świecie polskiej kinematografii. Reżyser-wizjoner, który w swoim dorobku ma wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Jego "Człowiek z żelaza" 39 lat temu został nagrodzony na festiwalu w Cannes.
Wajda urodził się w 1926 roku w Suwałkach. Tuż po wojnie studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych, jednak to nie ta dziedzina sztuki stała mu się najbliższa. Film i teatr pochłonęły artystę do głębi. Jego produkcje takie, jak "Kanał" czy "Popiół i diament" uznaje się za prekursorów tzw. polskiej szkoły filmowej. Wajda w swoich filmach podejmuje tematykę trudną, budzącą silne społeczne reakcje. Znaczna część jego realizacji dotyka problematyki historycznej, np. "Katyń". Podjął się on także realizacji ekranizacji ważnych utworów literackich takich, jak "Pan Tadeusz" czy "Wesele". "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza" to kolejne istotne projekty reżysera, który na cel obrał sobie ukazanie w nich, funkcjonowania systemu komunistycznego w Polsce. Za najważniejsze filmy w jego dorobku można z całą pewnością uznać:
Dorobek Andrzeja Wajdy zyskał uznanie nie tylko wśród polskich znawców kina. Za swoja działalność artystyczną otrzymał również w 2000 roku Oscara, który przyznany został za całokształt twórczości.
Reżyser do końca pozostał aktywny zawodowo. Zmarł w 2016 roku w wieku 90 lat.
Zobacz też: Andrzej Wajda i Olga Tokarczuk pisali do siebie listy. Reżyser chciał z pisarką zrobić film o Chopinie
"Człowiek z żelaza" to niewątpliwie jeden z najważniejszych filmów w dorobku twórczym Andrzeja Wajdy. Przyniósł mu on światowy rozgłos i ważne wyróżnienie na festiwalu filmowym w Cannes. Fabuła produkcji dotykała wydarzeń świeżych, które widzowie mogli śledzić za pośrednictwem ówczesnych mediów - to zapewne również miało wpływ na przyznanie mu Złotej Palmy. Co ważne było to pierwsze wyróżnienie dla polskiego filmu na tym festiwalu.
Film "Człowiek z żelaza" należy zaliczyć do dramatów. Jego akcja toczy się w roku 1980 - w tle wydarzeń sierpniowych. Opowiada o dziennikarzu, który ma za zadanie stworzenie artykułu kompromitującego robotnika i działacza komitetu strajkowego, Macieja Tomczyka. Próbując dostać się na teren stoczni, dziennikarz uzyskuje różne informacje, które zaczynają układać się w całość i przemawiać za tym, że strajkujący mają rację. Ostatecznie tekst nie powstaje, a władze zawierają porozumienie z Komitetem Strajkowym.
Oprócz doskonałej fabuły, film wyróżnia także znakomita obsada. W "Człowieku z żelaza" w rolach głównych możemy podziwiać m.in.:
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes na Lazurowym Wybrzeżu odbywa się od 1946 roku. Jest to impreza o bardzo dużej randze - filmy wyróżnione na tym festiwalu zyskują światowy rozgłos. Podczas konkursu przyznawana jest Złota Palma:
Poza tym przyznawana jest także nagroda publiczności, za najlepszą ścieżkę dźwiękową, a także Złota Kamera dla debiutu reżyserskiego.
Polskie filmy nie miały szczęścia w konkursie w Cannes. Oprócz "Człowieka z żelaza", który otrzymał Złotą Palmę 27 maja 1981, nagroda powędrowała tylko do "Pianisty", Romana Polańskiego.
W 2020 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes miał odbyć się w dniach 12-23 maja. 73 edycja konkursu została odłożona ze względu na pandemię koronawirusa. Spekulacje, co do nowego terminu imprezy nie cichną, jednak na oficjalne stanowisko organizatorów na razie musimy poczekać.
Zobacz też: Wajda. Numer jeden wśród Mistrzów Polskiego Kina!