Filmy o kosmitach. Prawdziwe hity dla miłośników historii o UFO

Filmy o kosmitach wciąż potrafią zaskakiwać i budzić w widzach wiele emocji, pomimo tego, że to dość oklepany motyw w historii kinematografii. Produkcje o inwazjach przybyszy z kosmosu są od lat chętnie oglądane przez tych, którzy lubią kino w klimatach fantastycznonaukowych i katastroficznych. Jakie są najlepsze filmy o kosmitach?

Filmy o kosmitach - w poszukiwaniu inspiracji

Czy spoglądałeś kiedyś z niepokojem w nocne, rozgwieżdżone niebo? A co, jeśli gdzieś w przestrzeni kosmicznej żyje obca cywilizacja, przygotowująca się do podboju Ziemi? Nie ma co ukrywać, że takie wizje potrafią pobudzać wyobraźnię, jednak na szczęście, tego rodzaju scenariusze znajdziemy jedynie w filmowej fikcji. W kinematografii nie brakuje obrazów, przedstawiających historie inwazji statków kosmicznych i ataku na ludzkość przez inteligentne formy życia. Zarówno wśród nieco starszych, jak i całkiem nowych filmów, można odnaleźć interesujące propozycje, dotyczące tematu kosmitów.

Filmy o UFO: w komediowym stylu        

Filmy o UFO to trzymające w napięciu obrazy akcji, ale również komedie, które bawią i zaskakują. Sprawdź, jakie filmy komediowe o przybyszach z innych planet trzeba zobaczyć:

 • „Atak na dzielnicę” (2011), reż. Joe Cornish

Trzymająca w napięciu komedia przedstawia historię nastolatków z londynskiego osiedla, którzy stają się świadkami upadku meteorytu, na którym przybywają wrogo nastawieni przybysze z kosmosu. Grupka chłopców, uważanych za okolicznych chuliganów, staje w obronie swojej dzielnicy i bloku.

 • „Faceci w czerni” (1997), reż. Barry Sonnenfeld

To bez wątpienia jedna z najgłośniejszych komedii o kosmitach. Historia, oparta na komiksowej opowieści, przedstawia losy dwóch agentów – K (Tommy Lee Jones) i J (Will Smith). Mężczyźni o całkiem odmiennych osobowościach łączą siły, by jak najlepiej sprawdzać się w pracy funkcjonariuszy agencji, mającej monitorować obecność obcych na Ziemi. Film okazał się hitem, który doczekał się dwóch kolejnych części oraz spin-offu.

Zobacz też: ''Faceci w czerni 4'': Liam Neeson nową gwiazdą filmu. Do "facetów" dołączy też... kobieta

Pozostałe filmy komediowe o kosmitach, które musisz zobaczyć:

 • „Moja macocha jest kosmitką” (1988), reż. Richard Benjamin
 • „Marsjanie atakują” (1996), reż. Tim Burton
 • „Ewolucja”, (2001), reż. Ivan Reitman
 • „Żandarm i kosmici” (1976), reż. Jean Girault

Filmy o obcych: dla starszego i młodszego widza

Filmy o obcych to zarówno zabawne komedie, trzymające w napięciu thrillery, jak i kino grozy. Wśród produkcji, w których pojawiają się kosmici, można jednak odnaleźć również tytuły w sam raz dla starszych i młodszych odbiorców. Poznaj tytuły najciekawszych filmów tego typu:

 • „E.T” (1982), reż. Steven Spielberg

Dzieło Stevena Spielberga nagrodzone Złotym Globem za najlepszy dramat w 1983 roku, to również laureat wielu innych nagród i nominacji. Opowieść o małym, zagubionym kosmicie E.T., próbującym powrócić do domu, to wzruszający obraz, który przypadnie do gustu całej rodzinie. Przybyszowi z innej planety pomaga młody Elliot, który chroni go przed agentami rządowymi i naukowcami.

Innymi produkcjami w tym klimacie, które mogą przypaść do gustu nie tylko młodym odbiorcom, są:

 • „Planeta 51” (2009), reż. Jorge Blanco
 • „Kosmiczny mecz” (1996), reż. Joe Pytka
 • „Super 8” (2011), reż. J.J. Abrams
 • Filmy z serii „Transformers”

Najlepsze filmy o kosmitach: obrazy pełne grozy

Najlepsze filmy o kosmitach potrafią budzić w widzach strach i trzymać w napięciu do samego końca. Wśród produkcji o istotach pochodzących z innych planet, nie brakuje horrorów, które doskonale trafiają w gusta zarówno miłośników kina grozy, jak i opowieści z gatunku fantastyki naukowej. Poznaj tytuły horrorów, w których pojawiają się obcy:

 • „Inwazja łowców ciał” (1978), reż. Philip Kaufman

Zaskakujący i trzymający widza w napięciu aż do samego finału film, przedstawiający wizję inwazji obcych. Przybysze z kosmosu podstępnie przejmują ciała ludzi i przemieniają ich w istoty, kompletnie pozbawione emocji. Grupka przyjaciół stara się przetrwać w świecie, powoli przejmowanym przez obcych.

 •  „Brightburn: Syn ciemności” (2019), reż. David Yaroveskya

Mroczna historia inspirowana komiksowym Supermanem. Tym razem, zamiast przyszłego obrońcy ludzkości, na Ziemi zjawia się obdarzony potężnymi mocami chłopiec, w którym drzemie prawdziwy potwór. Młody Brandon bez skrupułów pozbawia życia każdego, kto mu się narazi.

Inne horrory o kosmitach, które mogą cię zaciekawić:

 • „Wioska przeklętych” (1995), reż. John Carpenter
 • „Coś” (1982), reż. John Carpenter
 • „Gatunek” (1995), reż. Roger Donaldson
 • „Critters” (1986), reż. Stephen Herek
 • „Obcy - 8. pasażer Nostromo” (1979), reż. Ridley Scott
Zobacz wideo Popkultura odcinek specjalny!

Filmy o inwazji kosmitów: najlepsze widowiska akcji

Filmy o inwazji kosmitów potrafią wzbudzać w widzach wiele emocji, zapewniając doskonałą rozrywkę. Widowiska, przedstawiające starcia ludzi, walczących w obronie swojej planety przed obcymi cywilizacjami, to jeden z głównych tematów, który pojawia się w filmach o kosmitach. Które z tego typu produkcji zasługują na uwagę?

 • „Dzień niepodległości” (1996), reż. Roland Emmerich

Obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika filmów o UFO. Ludzkość staje w obliczu zagrożenia, jakim są potężne siły najeźdźców z kosmosu. Wrogie wojska niszczą największe miasta świata, wywołując olbrzymią panikę. Losy planety zależą teraz od geniuszu informatyka Juliusa Levinsona (Judd Hirsch) i odwagi kapitana Stevena Hillera (Will Smith). Aby zyskać szansę na wygraną i ocalić ludzkość, trzeba jednak dostać się najpierw na statek główny nieprzyjaciela i zainfekować jego systemy.

Zobacz też: Nowy "Dzień niepodległości" podzielił widzów

 • „Wojna Światów” (2005), reż. Steven Spielberg

Adaptacja powieści H.G. Wellsa to pozycja, która zabierze cię prosto w wir walki ludzkości z przybyszami z kosmosu. Głównym bohaterem tej opowieści jest Ray (Tom Cruise), starający się bronić dwójkę swoich dzieci i odnaleźć dla nich schronienie przed niebezpiecznymi machinami, które likwidują wszystko, co napotkają na swej drodze. Bezpiecznej przystani nie widać jednak nigdzie na horyzoncie – kosmici zajęli już całą planetę. Czy jest jeszcze szansa na ratunek?

Pozostałe tytuły filmów o inwazji kosmitów, które musisz zobaczyć:

Filmy o kosmitach: lista pozostałych pozycji, które warto zobaczyć

Filmy o kosmitach to długa lista tytułów, obok których nie można przejść obojętnie. Miłośnicy opowieściach o przybyszach z innych planet na pewno znajdą coś w sam raz dla siebie wśród pozostałych propozycji filmów o kosmitach. Poznaj tytuły 10 pozycji z listy, które również warto obejrzeć:

 1. „Nowy początek” (2016), reż. Denis Villeneuve
 2. „Dystrykt 9” (2009), reż. Neill Blomkamp
 3. „Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia” (2008), reż. Scott Derrickson
 4. „Inwazja” (2007), reż. Oliver Hirschbiegel
 5. „Mroczne nieba” (2013), reż. Scott Stewart
 6. „Żona astronauty” (1991), reż. Rand Ravich
 7. „Znaki” (2002), reż. M. Night Shyamalan
 8. „Intruz” (2013), reż. Andrew Niccol
 9. „Uprowadzenie” (1993), reż. Robert Lieberman
 10. „Kowboje i obcy” (2011), reż. Jon Favreau

Zobacz też: Filmy katastroficzne - tytuły najlepszych historii ukazujących ludzi w obliczu wielkich tragedii

Więcej o: