Filmy o gangsterach. 5 najlepszych filmów gangsterskich, które trzeba obejrzeć

Filmy o gangsterach od zawsze budziły fascynację i zainteresowanie. Widzowie od lat przeglądają się niezależnym, bezwzględnym, sprytnym i brutalnym bohaterom, którzy żyją według swoich zasad. Które filmy gangsterskie są najlepsze?

Filmy o gangach. 5 najlepszych filmów gangsterskich

Klasyk wśród kina, nie tylko gangsterskiego. Historia nowojorskiej rodziny mafijnej z kultowymi już rolami Marlona Brando, Ala Pacino, Jamesa Caana i wielu, wielu innych świetnych aktorów, to pozycja obowiązkowa dla każdego fana kina. Film w reżyseria Francisa Forda Coppoli z 1972 roku doczekał się 3 Oscarów i nie mniej udanych kontynuacji.

  • "Chłopcy z ferajny" (1990), reż. M. Scorsese

Brutalny, okrutny i bezkompromisowy - taki jest obraz świata gangsterów w "Chłopcach z ferajny". Film opowiada o losach Henry’ego Hilla (Ray Liotta), który ostatecznie staje się świadkiem koronnym w procesie przeciwko mafii. Niezapomniane role Roberta De Niro i Joego Pesci, których możemy znowu oglądać razem w "Irlandczyku".  

Kadr z filmu 'Chłopcy z ferajny'Kadr z filmu "Chłopcy z ferajny" reż. Martin Scorsese, prod. Warner Bros.

  • "Człowiek z blizną" (1983), reż. B. De Palma

Spośród filmów o gangsterach, warto zwrócić uwagę na "Człowieka z blizną". Takiego Ala Pacino trzeba zobaczyć. "Człowiek z blizną" to adaptacja powieści Armitage'a Traila oraz remake filmu Howarda Hawksa z 1932 roku. To historia kubańskiego imigranta, który przybywa do Miami i wkracza do mafijnego półświatka. Początkowo film został skrytykowany, ale po latach zyskał ogromną popularnosć.  

  • "Dawno temu w Ameryce" (1984), reż. S. Leone

Max i David - dwóch przyjaciół z nowojorskiego, żydowskiego getta, w młodości wstąpili do gangu. Teraz, gdy zostaje zniesiona prohibicja, muszą nauczyć się funkcjonować w innej rzeczywistości. W rolach głównych: Robert de Niro i James Woods. Gangsterskie kino w świetnym wydaniu. 

  •  "Wściekłe psy" (1992), reż. Q. Tarantino

Kilku złodziei po nieudanym napadzie zaczyna szukać tego, który ich zdradził. Podczas spotkania w opuszczonym magazynie obrzucają się zarzutami. Co z tego wyniknie? Poznajcie historię, którą Quentin Tarantino zadebiutował w gronie reżyserów. W rolach głównych: Hervey Keitel, Michael Madsen, Tim Roth, Steve Buscemi i Edward Bunker. 

Najlepsze seriale o gangsterach. Te produkcje trzeba znać

  • "Peaky Blinders" (2013-2019), reż. S. Knight

To nie lada gratka dla miłośników mafijnych historii. Brytyjski serial osadzony jest w latach 20 XX wieku. Opowiada on historię głównego bohatera Thomasa Shelby’ego. Jest on liderem mafii Peaky Blinders. Thomas jest gotowy na pokonanie każdego wyzwania, aby tylko osiągnąć zamierzony cel: wspinanie się po szczeblach gangsterskiej kariery. W kolejnych odcinkach widzowie poznają rozgrywającą się historię. Odbywa się ona między inspektorem policji, księdzem, a mafią.

  • "Lilyhammer" (2012-2014), reż. A. Bjørnstad, E. Skodvin

Jest to historia byłego gangstera z Nowego Jorku – Franka Tagliano. Będąc świadkiem koronnym zeznającym przeciwko niebezpiecznej mafii, zostaje wysłany przez policję do miejscowości „Lilyhammer” w Norwegii. Tam zamierza rozpocząć nowe życie. Jednak jak się okazuje nie jest to takie proste. Stara się zasymilować z lokalną społecznością. Niestety nie zawsze skutecznie, co wynika głównie z różnic kulturowych.

  • "Breaking Bad" (2008-2012), reż. V. Gilligan

"Breaking bad" to historia niedocenionego nauczyciela szkoły średniej. Jego problemy powiększają się, kiedy dowiaduje się on, że ma raka płuc, którego nie można operować. W wyniku załamania schodzi on na złą drogą. Chcąc zapewnić swojej rodzinie godny byt, decyduje się on rozpoczęcie działalności narkotykowej. Postanawia produkować i sprzedawać metamfetaminę. Walter wciąga w swoją działalność byłego ucznia. "Breaking Bad" to historia walki między gangami, agentami FBI, ale też opowieść o życiowych upadkach i sytuacjach, które stawiają człowieka pod przysłowiową ścianą. Jeden z najlepszych seriali ostatnich lat!

Przy okazji, po obejrzeniu "Breaking Bad" polecamy siegnąć po "Better Call Saul":

 
  • "Suburra" (2017-2019), reż. G. Capotondi, A. Molaioli

"Suburra" to kolejna wyjątkowa seria opowiadająca losy włoskich gangsterów. Cała historia rozgrywa się w Rzymie. Główny wątek serialu opiera się na sprawie krzyżowania się wspólnych interesów: Kościoła, państwa, włoskiej mafii oraz gangów. Fabuła koncentruje uwagę na trzech głównych postaciach: młodych mężczyznach. Pochodzą oni z różnych środowisk. Mimo, że różnią się oni doświadczeniami, ambicjami, zasadami muszą połączyć siły, aby osiągać wspólne cele. Seria "Suburra" została wyprodukowana na podstawie powieści o takim samym tytule.

  • "Narcos" (2015-2017), reż. A. Baiz, F. Coimbra, G. Ripstein

Oryginalna produkcja Netflixa opowiadająca o życiu Pablo Escobara, szefa kolumbijskiego gangu narkotykowego. Widz ma okazję zobaczyć historię serialu z kilku perspektyw. Odbiorca widzi wszystko zarówno z punktu samego Pabla, ale i dwóch agentów DEA – Steve’a oraz Javiera. Z kolei serial gangsterski "El Chapo" to historia o wzlotach i upadkach meksykańskiego narkotykowego dealera o takim pseudonimie. Film oparty jest na faktach. Główny bohater został uznany za najpotężniejszego handlarza narkotyków na świecie. Seria opowiada historię "El Chapo" od 1985 roku. Opisuje jego drogę na szczyt, rozkwitającą karierę, a następnie finalny upadek.

Zobacz wideo A na wakacje polecamy:
Więcej o: