Kiedy otwarcie kin? Cinema City wraca 3 lipca. Jakie premiery kinowe przed nami?

Od 6 czerwca w Polsce mogą być otwarte kina, teatry czy opery, ale ze względu na konieczność funkcjonowania zgodnie z wytycznymi sanitarnymi, wiele instrytucji kultury nie jest jeszcze gotowych na otwarcie. Kiedy otwarcie kin? 17 czerwca sieć Cinema City ogłosiła daty otwarcia w poszczególnych państwach. Co z innymi kinami? Na co będziemy mogli iść do kina po długiej przerwie?

Kiedy otwarcie kin? Zasady i ograniczenia - sytuacja branży po wprowadzeniu obostrzeń

Zasady i ograniczenia dotyczące instytucji kultury, w tym kin i teatrów, nie tylko zasmuciły zapalonych widzów, ale bardzo mocno pogorszyły sytuację na rynku. Kina, teatry i muzea ostały zamknięte 11 marca. Od połowy maja mogą działać kina plenerowe i samochodowe. Ponowne otwarcie kin stacjonarnych zaplanowano na czerwiec, w ramach czwartego etapu zdejmowania obostrzeń. Ministrowie  Piotr Gliński i Łukasz Szumowski ogłosili, że od 6 czerwca branża może wrócić do normalnego funkcjonowania i tak też się stało. Nie oznacza to jednak, że możemy obejrzeć film lub przedstawienie na zasadach znanych z lat ubiegłych. Pełne widownie i sale lub delektowanie się kulturą z odsłoniętą twarzą nie będą możliwe zapewne jeszcze przez jakiś czas - na ten moment nie wiadomo jak długo.

Które kina są otwarte? Cinema City się otwiera

Od 6 czerwca działają kina studyjne, m. in. Kino Kultura, Kino Wisła, Kino Muranów, Kino Luna w Warszawie. Największe sieci kinowe nie zdecydowały się na otwarcie w tym terminie. Kino Helios informuje w komunikacie:

"Sieć Helios nie uruchomi w tym dniu swoich multipleksów - czas na przygotowanie się do ponownego otwarcia jest bardzo krótki, a nie są znane wymogi związane z zasadami funkcjonowania kin. Nie wiadomo, jaki reżim sanitarny ma obowiązywać w obiektach kinowych i w czasie seansów. Prowadzimy też rozmowy z dystrybutorami i producentami w sprawie ustalenia kalendarza i dostępności repertuaru" 

Daty otwarcia kina nie podała jeszcze również sieć Multikino:

"Kina sieci Multikino będą otwierane stopniowo w późniejszym terminie. Obecnie przygotowujemy się na Wasze ponowne przyjęcie. Nasze prace obejmują m.in.: przygotowanie zaplecza sanitarnego, które umożliwi Wam przyjemny i bezproblemowy udział w premierach filmowych. O planowanej dacie otwarcia poszczególnych kin sieci Multikino, poinformujemy w kolejnych komunikatach" - napisano na stronie sieci.

Do 17 czerwca nie było nic wiadomo również o otwarciu kin Cinema City. W środę szef sieci Cineworld, do której należy Cinema City, poinformował, że otwarcie kin nastąpi już na przełomie czerwca i lipca:

  • 26 czerwca w Czechach i Słowacji
  • 3 lipca w Polsce i Bułgarii
  • 9 lipca w Izraelu
  • 10 lipca w USA i WIelkiej Brytanii.

Od kiedy otwarte kina? Do czego trzeba będzie przywyknąć? Wytyczne sanitarne

Otwarte kina nie mogą działać tak, jak miało to miejsce dotychczas. Niezależnie od metrażu sal kinowych obowiązują ograniczenia. Na widowni zasiąść może jedynie połowa osób, które dotychczas ją zapewniały. Ograniczenia do 50% pojemności podyktowane są koniecznością zachowania dystansu społecznego pomiędzy poszczególnymi widzami. Trzeba również pamiętać o konieczności zakładania masek zasłaniajacych nos i usta. 

Premiery kinowe. Na jakie filmy możemy pójść po otwarciu kin?

Ze względu na wstrzymaną produkcję filmów, repertuary kin nie wyglądają powalająco. Na stronie Cinema City nie znajdziemy na razie informacji o tym, co będziemy mogli zobaczyć od 3 lipca, z kolei Multikino w ankiecie pyta użytkowników, czy chcieliby wybrać się na któryś ze znanych już filmów, np z serii o Harrym Potterze czy "Dunkierkę". Na jakie premiery czekamy?

  • "Mulan" reż. N. Caro - premiera 24 lipca 2020
  • "Tenet" reż. Ch. Nolan - premiera przesunięta na 31 lipca 2020
  • "Wonder Woman 1984" reż. Patty Jenkins - premiera przesunięta na 2 października 2020
  • "Diuna" reż. D. Villeneuve - premiera 18 grudnia 2020

W drugiej połowie roku w kinach najprawdopodobniej pojawi się też nowy film z Jamesem Bondem "Nie czas umierać", "Tylko sprawiedliwość", "Ciche miejsce 2", "Czarna Wdowa" i "Top Gun Maverick".

Na więcej informacji o premierach musimy jeszcze poczekać. 

Zobacz wideo Co szykuje Patryk Vega?
Więcej o: