Bez Polaków nie byłoby Hollywood. "Pollywood" najpierw na Krakowskim Festiwalu Filmowym, potem w HBO

Film dokumentalny "Pollywood" to historia podróży do Ameryki, jaką reżyser Paweł Ferdek odbył śladami założycieli Hollywood mających wschodnioeuropejskie, czy wręcz polskie korzenie - Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera i braci Warner. Film otworzy rozpoczynający się w niedzielę Krakowski Festiwal Filmowy, a od 14 czerwca będzie go można oglądać w HBO i HBO GO.
Zobacz wideo Zagraniczni aktorzy, którzy grają Polaków [RANKING]

Pochodzący z małej wioski biedny żydowski szewc Bienjamin Wrona w 1886 roku wraz z rodziną emigruje do Ameryki. Nazwisko z Wrona zmienia na Warner, a jego synowie za kilkanaście lat założą słynną wytwórnię filmową Warner Bros. Z kolei Szmul Gelbfisz w 1885 roku przemierza pieszo blisko półtora tysiąca kilometrów do portu Calais we Francji. Dwadzieścia siedem lat później już jako Samuel Goldwyn kręci w Nowym Yorku swój pierwszy film "Mąż Indianki", który jednocześnie jest pierwszym filmem fabularnym w historii kina nakręconym w Hollywood. Ze wspólnikami zakłada wytwórnię Metro-Goldwyn-Meyer, której logo - ryczący przed rozpoczęciem seansu lew - jest znane doskonale większości widzów na świecie. 

Najpierw na festiwalu, chwilę później w HBO. "Hollywoodzcy mogule pochodzą z obszaru w promieniu 500 km wokół Warszawy"

- To prawda, co mówią - wszyscy hollywoodzcy mogule pochodzą z obszaru w promieniu 500 kilometrów wokół Warszawy. Czemu? Oto jest pytanie! - mówi w filmie Gregory Orr, wnuk Jacka Warnera. Paweł Ferdek próbuje odkryć tajemnicę sukcesu polskich emigrantów i poznać najgłębsze sekrety Hollywood. Dociera do wybitnych współczesnych producentów - także emigrantów, którzy ujawniają jak sami osiągnęli sukces w Fabryce Snów. Chce zrozumieć metody pionierów kina i jednocześnie dowiedzieć się czy istnieje uniwersalny przepis na sukces. Nie chce opowiedzieć jedynie ich historii, ale też doświadczyć jej na własnej skórze. Czy ma szansę skoro nie zna nikogo w Hollywood? I czy jego marzenie o Hollywood również się spełni?

Film otworzy 60. Krakowski Festiwal Filmowy, który w tym roku wyjątkowo odbywa się w formule online - wszystkie seanse będzie można oglądać w sieci od 31 maja do 7 czerwca. Nagrody przyznawane podczas tego wydarzenia, poświęconego filmom dokumentalnym, animowanym i krótkometrażowym fabułom, przyznają w tym roku m.in. Jan Komasa, Łukasz Żal, Magdalena Łazarkiewicz, Rachel Leah Jones.

Tydzień po zakończeniu Krakowskiego Festiwalu Filmowego "Pollywood" trafi do HBO i HBO GO. W serwisie streamingowym film będzie dostępny od rana 14 czerwca, premiera na antenie HBO odbędzie się natomiast o godzinie 22:10.

Dokument "Pollywood" jest koprodukcją East Beast, HBO Europe, EBH oraz Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego. Obowiązki producentów pełnią Małgorzata Kozioł z East Beast, a z ramienia HBO Europe Izabela Łopuch oraz Hanka Kastelicová. Projekt powstał ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Media Kreatywna Europa.

Więcej o: