Clint Eastwood świętuje 90. urodziny. Za które role go kochamy?

Clint Eastwood jest jedną z ikon amerykańskiego kina. 31 maja ten wspaniały aktor, reżyser i producent filmowy obchodzi 90. urodziny.

Clint Eastwood kończy 90 lat 

Nawet ci, którzy nie interesują się kinem i nie śledzą z zaangażowaniem filmowych nowości, wiedzą, kim jest Clint Eastwood. Z pewnością widzieli którąś z jego reżyserskich produkcji (choć być może nie zdają sobie z tego jednocześnie sprawy) lub śledzili jedną z jego kreacji aktorskich, a te zawsze zapadają w pamięć. Wielu kojarzy go z ról oszczędnych w słowach ekscentryków, z natury żyjących na uboczu. Charakterystyczna gra i sposób, w jaki Eastwood wchodził w kolejne role, tworząc niezapomnianych bohaterów, takich jak chociażby Brudny Harry, sprawiła, że zaskarbił sobie sympatię widzów i krytyków. Cenione są także jego dzieła reżyserskie.

90 lat temu urodził się Clint Eastwood: aktor o wielu twarzach

Clint Eastwood urodził się 31 maja 1930 roku w San Francisco. Choć twórczość filmowa interesowała go od najwcześniejszych lat, bliska jego sercu była też muzyka i sport. Pierwszy raz pojawił się w produkcji klasy B zatytułowanej "Zemsta potwora". Wtedy jednak traktował jeszcze aktorstwo jako zajęcie dorywcze. Przełomem okazała się rola w serialu "Rawhide", gdzie wcielił się w Rowdy’ego Yatesa.

Przez całą swoją karierę pokazał ogromną różnorodność kreacji aktorskich, które jednak w jego wykonaniu pozostawały zupełnie nie do podrobienia. Przez ten czas był:

 • kowbojem o stalowych nerwach,
 • policjantem działającym według własnych zasad i często na granicy prawa,
 • mścicielem,
 • prezenterem radiowym, 
 • weteranem wojennym.

Na uwagę zasługuje szczególnie fakt, że każda z tych ról, choć inna, w jakiś sposób pozostała w pamięci odbiorców.

Zobacz wideo Zobacz nowy odcinek Popkultury!

Clint Eastwood – niezapomniane role i doskonała reżyseria

Clint Eastwood na pewno budzi pewne skojarzenia ze spaghetti westernem. Istotnie, aktor zagrał w filmach Sergia Leone "Za garść dolarów" (1964), "Za kilka dolarów więcej" (1965) oraz "Dobry, zły i brzydki" (1966). Tam dał się poznać jako twardy rewolwerowiec zupełnie wyprany z emocji. Później przyszła pora na inspektora Harry’ego Callahana, w którego Eastwood wcielił się w produkcjach:

 • "Brudny Harry" (1971),
 • "Siła magnum" (1973),
 • "Strażnik prawa" (1976),
 • "Nagłe zderzenie" (1983),
 • "Pula śmierci" (1988).

Na uwagę zasłużyły także jego role w filmach, których jednocześnie był reżyserem: byłego rewolwerowca Williama Munny’ego w "Bez przebaczenia" (1992) i weterana wojennego Walta Kowalskiego w "Gran Torino" (2008).

Jeśli zaś chodzi o osiągnięcia reżyserskie, Eastwood także ma ich całkiem sporo na swoim koncie. Na uwagę zasługuje na pewno biograficzny film "Bird" (1988), opowiadający historię saksofonisty jazzowego Charliego Parkera. Produkcja otrzymała Złoty Glob w kategorii "Najlepszy reżyser".  Filmem, za którego Eastwood otrzymał Oscara jako reżyser było „Bez przebaczenia”. Reżyserowi udało się też zdobyć w 2004 roku Cezara w kategorii "Najlepszy film zagraniczny" za "Rzekę tajemnic", opisującą losy trójki przyjaciół, których rozdzieliło pewne tragiczne wydarzenie z dzieciństwa. Co ważne, Eastwood działa także jako kompozytor. Jego muzyka pojawiła się chociażby w takich filmach, jak:

 • "Prawdziwa zbrodnia" (1999),
 • "Kosmiczni kowboje" (2000),
 • "Rzeka tajemnic" (2003),
 • "Za wszelką cenę" (2004),
 • "Medium" (2010), 
 • "J. Edgar" (2011).

Zobacz też: Zwiastun "Sully" wbija w fotel. Tom Hanks ratuje samolot przed katastrofą. Będą Oscary?

Clint Eastwood: dzieci legendarnego aktora

Wszyscy wiedzą, jak wielkim aktorem jest Clint Eastwood. Dzieci nie poszły jednak w większości w jego ślady. Głośno zrobiło się o Scottcie Clintonie Reevesie, synu stewardessy, Jacelyn Ann Reeves. Mężczyzna zajmuje się obecnie reżyserią, grą aktorską i produkcją filmową. Choć do popularności ojca sporo mu jeszcze brakuje, zagrał w takich produkcjach, jak "Najdłuższa podróż" (2015) czy "Legion samobójców" (2016). Z Reeves Eastwood ma jeszcze jedno dziecko: córkę Kathryn. Także córka aktora z pierwszego małżeństwa, Alison, postawiła na aktorstwo. Jej brat, Kyle, jest muzykiem.

Eastwood ma również córkę Kimber z tancerką Roxanne Tunis, a także córkę Francescę z amerykańską aktorką Frances Fisher. Ze swoją drugą żoną (obecnie byłą), dziennikarką Diną Ruiz Eastwood, ma córkę Morgan.

Więcej o: