Disney z okazji Dnia Dziecka przygotował wyjątkową wersję "Hakuna Matata". "Ale mi się buźka cieszy"

Po premierze "Króla lwa" zwrot "Hakuna matata" wszedł na stałe do światowej popkultury za sprawą chwytliwej piosenki. Zaczerpnięte z języka suahili słowa znaczą po prostu "nic się nie martw" - a teraz dzięki współpracy Fundacji Kultury bez Barier i afrykańskiej społeczności Głuchych także polskie dzieci, które nie słyszą, poznają kultowe motto Timona i Pumby.
Zobacz wideo

Fundacja Kultury bez Barier i Disney Polska sprawiły, że niesłyszące dzieci z Polski będą mogły zamigać kultową piosenkę "Hakuna Matata" z ukochanej przez wielu bajki "Król Lew". Słowa piosenki zostały przełożone na język migowy, a do przekładu powstał profesjonalny teledysk z udziałem niesłyszących dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 6 im. Jana Pawła II w Krakowie.

>>> Oscary 2020. Kasia Łaska, czyli polska Elsa z "Krainy lodu", zaśpiewała na oscarowej gali <<<

"Hakuna Matata" po raz pierwszy w polskim języku migowym

Pierwsza w Polsce interpretacja "Hakuna matata" wprowadza jednocześnie to powiedzenie do polskiego języka migowego. Teledysk i piosenka powstały dzięki inicjatywie Fundacji Kultury bez Barier - ta chce udostępniać kulturę i jej wytwory wszystkim, tak by dzieciaki i starsze osoby z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu mogły porozumiewać się tym samym kodem kulturowym, co ich rówieśnicy bez podobnych dolegliwości.

 

Pod nagraniem z teledyskiem na Facebooku czytamy: "Fantastyczna inicjatywa", "Coś cudownego!", "Jeju jeju! Ale to piękne!", "Brawo Wy", "Pobeczałam się ze wzruszenia!", "Ale mi się buźka cieszy!".

Tym razem słyszmy piosenkę w wykonaniu Macieja Stuhra, Michała Pieli, Pawła Szymańskiego i Marcina Januszkiewicza. Scenariuszem i reżyserią nowego teledysku zajął się Marcin Starzecki.  "Hakuna Matata" w polskim języku migowym to już trzeci teledysk zrealizowany z myślą o Głuchych - wcześniej poznali piosenki "Nie bój się chcieć" z filmu "Zwierzogród" czy "Pół kroku stąd" z filmu "Vaiana". Dzieci, które brały udział w nagraniach do teledysków, występowały też na scenie obok polskich artystów w trakcie koncertów muzyki z filmów Disneya.

>>> Jak wygląda od środka dom zbudowany dla Walta Disneya? Można go kupić <<<

Disney dodaje, że nowy teledysk to kolejny krok w szerzeniu kultury popularnej wśród społeczności osób niesłyszących. Wcześniej dzieci niesłyszące i niewidome miały okazję uczestniczyć w pokazach kinowych przebojów wytwórni z napisami dla osób niesłyszących w polskim języku migowym oraz z audiodeskrypcją.

Więcej o: