Zabójstwo George'a Floyda. Reżyser Spike Lee reaguje w mocnych słowach. "Biali mordują nas od 400 lat"

Shelton Jackson Lee, szerzej znany jako Spike Lee, twórca takich filmów jak "Czarne bractwo. BlacKKKlansman" czy "Malcolm X" opublikował krótki film przedstawiający wizerunek białych policjantów, którzy mordują czarnoskórych obywateli Stanów Zjednoczonych.
Zobacz wideo Starcia policji i protestujących na ulicach Nowego Jorku

Nie milkną echa po sytuacji z 25 maja z Minneapolis, kiedy to policjant, Derek Chauvin przez około siedem minut dusił kolanem George'a Floyda, doprowadzając w ten sposób do jego śmierci. Od tego momentu rozpoczęły się liczne protesty w Stanach Zjednoczonych, zaś na całym świecie zagorzała dyskusja na temat równości i praw człowieka.

Słynny reżyser reaguje. Opublikował wymowny film

Spike Lee w swoim materiale pokazał zabójstwo trzech czarnoskórych mężczyzn przez białych policjantów. Pierwszym z nich jest George Floyd, który 25 maja w Minneapolis został uduszony przez funkcjonariusza. Drugą przedstawioną ofiarą jest Eric Garner, uduszony przez policjanta tzw. chwytem duszącym w Nowym Jorku w 2014 roku, natomiast trzecią Radio Raheem, jeden z głównych bohaterów filmu "Rób, co należy" w reżyserii Lee z 1989 roku.

Reżyser w filmie odniósł się do wydarzeń z 1983 roku. W jednej ze scen pokazał białego funkcjonariusza, który przy użyciu policyjnej pałki dusi czarnoskórego obywatela Stanów Zjednoczonych.

 

"Czarni chcą, by ich wreszcie usłyszano"

Przy okazji premiery filmu "3 Brothers" afroamerykański reżyser stanowczo opowiedział, jak w jego opinii wyglądają losy czarnoskórych w USA. - Przywieziono nas tu z Afryki do stanu Wirginia już w 1619 roku. Mordują nas już 400 lat - powiedział Lee w wywiadzie dla CNN.

Bezpośrednim efektem sytuacji z 25 maja z Minneapolis są liczne zamieszki i protesty, jakie wybuchły na ulicach amerykańskich miast. - Jak ludzie mogą nie rozumieć dlaczego protestujący się tak zachowują? To nic nowego. Widzieliśmy już takie zamieszki w latach 60., gdy zastrzelono Martina Luthera Kinga. Czarni chcą, by ich wreszcie usłyszano. Nie chcą być dłużej mordowani. Czarnych zabija się w USA na lewo i prawo. Mamy po prostu dość - dodał Spike Lee w rozmowie z CNN.

Więcej o: