Liam Neeson - najlepsze filmy. Które pozycje trzeba zobaczyć? Podpowiadamy

Liam Neeson to jedna z bardziej rozpoznawalnych twarzy współczesnego kina. Brał udział w produkcjach z różnych gatunków, odgrywając w nich kluczowe, a co najważniejsze, niezapomniane role. Ktore filmy z nim warto obejrzeć?

Liam Neeson – jeden z najpopularniejszych aktorów współczesnego kina

Liam Neeson to postać na tyle charakterystyczna, że każdy film, w którym zagra, od razu zapada w pamięć widza. Niektórzy cenią sobie jego występy w kinie sensacyjnym, inni natomiast wolą propozycje z innego gatunku. To jeden z najbardziej znanych aktorów irlandzkiego pochodzenia, który zdołał zwrócić na siebie uwagę twórców, krytyków i widzów, otrzymując ważne role w wielu produkcjach. I chociaż wielu może go kojarzyć wyłącznie głośnej z serii "Uprowadzona", ma na swoim koncie wiele innych filmowych osiągnięć.

Zobacz też: Filmy z Nicole Kidman. Te produkcje warto obejrzeć

Liam Neeson: filmy z serii "Uprowadzona"

Ci, którzy lubią kino akcji, na pewno doskonale wiedzą, kim jest Liam Neeson. Filmy należące do serii "Uprowadzona" to hity, które oglądało wielu widzów lubiących mocne wrażenia. Zwykle są więc wymieniane jako jedne z najważniejszych produkcji, w jakich wziął udział ten aktor.

  • "Uprowadzona" (2008), reż. Pierre Morel

Liam Neeson odgrywa rolę byłego agenta służb specjalnych, Bryana Millsa, który chciałby odnowić kontakty ze swoją córką, Kim (Maggie Grace). Dziewczyna, korzystając z okazji, prosi go, by pozwolił jej wyjechać do Paryża, gdzie chciałaby zwiedzać muzea. Mężczyzna zgadza się, a Kim udaje się w wymarzoną podróż do Francji. Szybko okazuje się jednak, że nie ma to być wcale wycieczka krajoznawcza. Niespodziewanie Kim kontaktuje się z ojcem, dając mu do zrozumienia, że znalazła się w pułapce. Bryan, który słyszy, co dzieje się po stronie córki, pojmuje, że została porwana. Postanawia więc wyruszyć z odsieczą i uwolnić dziewczynę z rąk agresorów.

  • "Uprowadzona 2" (2012), reż. Olivier Megaton

Od wydarzeń, które miały miejsce w poprzedniej części, minęło kilka lat. Bryan Mills nie spodziewa się żadnych niespodzianek i planuje spokojnie spędzić wakacje. Niespodziewanie jednak, wraz żoną (Famke Janssen), zostają porwani. To ojciec jednego z bałkańskich najemników, którzy zginęli z rąk byłego agenta, przygotował zemstę. Kim udaje się uciec, i tym razem to ona musi stanąć na wysokości zadania, by uratować bliskich. Żeby to zrobić, będzie musiała jednak wykazać się niesamowitą odwagą, sprytem i umiejętnością chłodnej oceny sytuacji, co niestety nie okaże się zbyt proste.

  • "Uprowadzona 3" (2014), reż. Olivier Megaton

Bryan Mills ma nadzieję prowadzić spokojne życie. Jego córka stała się już całkowicie samodzielna, choć oboje pozostają w bliskim kontakcie. Niespodziewanie jednak dzieje się coś, co burzy porządek życia. Były agent  zostaje oskarżony o zabójstwo swojej żony. Teraz nie tylko musi ukrywać się przed wymiarem sprawiedliwości (wszystkie dowody świadczą przeciwko niemu), ale i zadbać o ochronę dla Kim. Jednocześnie zamierza raz na zawsze rozwiązać kwestię przestępców, czyhających na życie jego i jego rodziny.

Zobacz wideo Zobacz nowy odcinek Popkultury!

Liam Neeson: w czym jeszcze zagrał gwiazdor "Uprowadzonej"?

Choć wielu z nas Liam Neeson kojarzy się wyłącznie z brawurową rolą odegraną w sensacyjnej trylogii "Uprowadzona", aktor ten miał okazję zagrać w wielu innych filmach. Niektóre z nich również były bardzo głośne, w innych z kolei nie grał roli pierwszoplanowej, a jednak, dzięki jego obecności, produkcja zyskała jeszcze na jakości i samym charakterze. W czym więc można zobaczyć tę gwiazdę?

  • "Lista Schindlera" (1993), reż. Steven Spielberg

W tym wypadku Liam Neeson wciela się w rolę Oskara Schindlera, przedsiębiorcy, który w czasie II wojny światowej przyjeżdża do okupowanego Krakowa, by na miejscu otworzyć fabrykę naczyń emaliowanych. Do pracy wykorzystywani są tam Żydzi. Schindler nie przejmuje się ich losem, zadowolony, że uzyskał tanią siłę roboczą. Wszystko jednak zmienia się, gdy kwestia żydowska ma zostać definitywnie rozwiązana przez nazistowskie Niemcy. Dochodzi do likwidacji krakowskiego getta, skąd część Żydów trafia wprost do obozu pracy w Płaszowie, gdzie są skazani na łaskę bezwzględnego Amona Goetha (Ralph Fiennes). Schindler, nie mogąc dłużej patrzeć na ludzką tragedię, podejmuje ryzykowną decyzję, wykupując ludzi jako pracowników do swojej fabryki i tym samym ratując im życie.

  • "Rob Roy" (1995), reż. Alan Sharp

Liam Neeson pokazał się także w roli szkockiego górala, należącego do rodu McGregorów, nazywanego najczęściej po prostu Rob Royem. Mężczyzna wiedzie spokojne życie u boku ukochanej żony, Mary (Jessica Lange). Niestety, brakuje mu funduszy, dlatego też prosi o pożyczkę markiza Montrose. Ten przekazuje pieniądze dla Roba jego przyjacielowi, McDonaldowi (Eric Stoltz), który zostaje napadnięty, a suma bezpowrotnie przepada. Markiz proponuje McGregorowi, że zapomni o długu, jeśli ten złoży nieprawdziwe oświadczenie przeciwko księciu Argyllowi, który jest odwiecznym rywalem Montrose. Kiedy Roy odmawia, zostaje wyjęty spod prawa. Gdy w późniejszym czasie jeden z podwładnych markiza dopuszcza się gwałtu na Mary, mężczyzna poprzysięga zemstę.

  • ''Charlie Cykor'' (2000), reż. Eric Blakeney

Liam Neeson świetnie radzi sobie także w komediowych odsłonach. Tym razem wciela się w postać zmęczonego swoją pracą agenta wydziału do walki z narkotykami, Charilego Mayo. Jego głównym zadaniem jest działalność pod przykrywką, dzięki której udaje mu się doprowadzać do wielu aresztowań. Niestety, stresująca praca sprawia, że Charlie staje się coraz bardziej nerwowy. Najchętniej wycofałby się z zawodu, jednak jego przełożeni nie chcą o tym słyszeć. W końcu udaje się do psychiatry, mając nadzieję, że wspólnie znajdą receptę na jego dolegliwości. Choć terapia nic mu nie daje, na swojej drodze spotyka uroczą pielęgniarkę, Judy (Sandra Bullock). To znajomość z nią pozwala mu wreszcie uwierzyć we własne siły i zacząć działać.

Gdzie jeszcze można obejrzeć popis aktorski Liama Neesona?

  • ''Podejrzany'' (1987), reż. Peter Yates
  • ''Modlitwa za konających'' (1987), reż. Mike Hodges
  • ''Prawo krwi'' (1989), reż. John Irvin
  • ''Człowiek ciemności'' (1990), reż. Sam Raimi
  • ''Ethan Frome'' (1993), reż. John Madden
  • ''Nędznicy'' (1998), reż. Bille August
  • ''Nawiedzony'' (1999), reż. Jan De Bont
  • ''Batman – Początek'' (2005), reż. Christopher Nolan
  • ''Niewinna'' (2008), reż. Richard Eyre
  • ''Drużyna A'' (2010), reż. Joe Carnahan
  • ''Starcie tytanów'' (2010), reż. Louis Leterrier
  • ''Mroczny Rycerz powstaje'' (2012), reż. Christopher Nolan
  • ''Gniew tytanów'' (2012), reż. Jonathan Liebesman
  • ''Pasażer'' (2018), reż. Jaume Collet-Serra

Zobacz też: Filmy z Robertem De Niro. Ranking najlepszych TOP10

Więcej o: