Filmy westerny. Najlepsze propozycje prosto z Dzikiego Zachodu

Filmy westerny to opowieści pełne pościgów i emocjonujących pojedynków. Historie o nieustraszonych rewolwerowcach i walecznych kowbojach. Sprawdź, które pozycje musisz nadrobić.

We współczesnej kinematografii westerny nie należą do najpopularniejsze gatunku.  Mimo to western wciąż potrafi przyciągać przed ekrany nie tylko wiernych miłośników opowieści o kowbojach i dzielnych szeryfach. Historie o Dzikim Zachodzie, w których nie brakuje konnych pościgów, strzelanin i bójek, zachwycają zwrotami akcji i zapewniają doskonałą rozrywkę. Klasyczne westerny opowiadające o walkach z groźnymi bandytami czy o poszukiwaczach złota, zawsze budzą wiele emocji, przyciągając widzów pewnego rodzaju magią, tkwiącą w wyjątkowym klimacie pełnych akcji opowieści. 

Westerny wszech czasów: te filmy musisz zobaczyć!

Westerny wszech czasów to prawdziwe klasyki, które mimo lat wciąż czarują i nie pozwalają widzowi oderwać się od ekranu. Zapoznaj się z listą jednych z najlepszych propozycji tego wyjątkowego gatunku filmowego i poznaj najciekawsze historie rodem z Dzikiego Zachodu.

 • ''Bez przebaczenia'' (1992), reż. Clint Eastwood

Prawdziwa klasyka gatunku w gwiazdorskiej obsadzie, to pozycja, której nie można pominąć. William Munny (w tej roli Clint Eastwood), prowadzi spokojne życie na farmie. Mężczyzna był niegdyś doskonałym rewolwerowcem, a także łowcą nagród. Wraz z wiekiem jego umiejętności zaczęły jednak maleć. W końcu na jego drodze pojawiło się nowe wyzwanie – nagroda za głowę bandyty, który oszpecił twarz prostytutki. Przekonany przez przyjaciela Neda (Morgan Freeman), William decyduje się przyjąć nowe zadanie, które czeka na niego w miasteczku Big Whiskey. Na drodze byłego rewolwerowca staje jednak szeryf (Gene Hackman).    

Tych westernów również nie możesz przegapić:

 • ''Dobry, zły i brzydki'' (1966), Sergio Leone
 • ''Pewnego razu na Dzikim Zachodzie'' (1968), reż.  Sergio Leone
 • ''Rio Bravo'' (1959), reż. Howard Hawks
 • ''Siedmiu wspaniałych'' (1960), reż. John Sturges
 • ''Dzika banda'' (1969), reż. Sam Peckinpah
 • ''Poszukiwacze'' (1956), reż. John Ford
 • ''W samo południe'' (1952), reż. Fred Zinnemann
 • ''Za garść dolarów'' (1964) reż. Sergio Leone
 • ''Miasto bezprawia'' (1946), reż. John Ford

Filmy o Indianach: które obejrzeć?

Filmy o Indianach ściśle wiążą się z gatunkiem, jakim jest western. Wśród opowieści o Dzikim Zachodzie nie mogło w końcu zabraknąć walk "bladych twarzy" z rdzennymi mieszkańcami Ameryki. Poznaj najlepsze tytuły filmów o Indianach.

 • ''Mały wielki człowiek'' (1970), reż. Arthur Penn

To historia 121-letniego Jacka Crabba – człowieka, który przeszedł przez życie jako pół-biały, pół-Indianin. Jack, w wieku dziesięciu lat, został uprowadzony przez Czejenów, gdzie następnie był wychowywany na wojownika w indiańskiej wiosce. Później został jednak przechwycony przez żołnierzy, którzy oddali go do domu pastora. Barwna opowieść o tym, jak mężczyzna, który przez całe swoje życie miał wiele przygód, związanych z jego wplątaniem w spór między Indianami, a białymi, daje okazję do poznania wad i zalet jednej i drugiej strony.

Poszukując interesujących filmów o Indianach, koniecznie zwróć również uwagę na te pozycje:

 • ''But Manitou'' (2001), reż. Michael Herbig
 • ''Hostiles'' (2017), reż. Scott Cooper
 • ''Człowiek zwany koniem'' (1970), reż. Elliot Silverstein
 • ''Ostatni Mohikanin'' (1992), reż. Michael Mann

Zobacz też: Filmy psychologiczne - najlepsze dramaty i horrory psychologiczne

Najlepsze westerny: komediowe

Najlepsze westerny to również widowiska pełne humoru, dlatego wśród opowieści o kowbojach nie mogło zabraknąć wyśmienitych komedii. Zarówno wśród nowszych, jak i nieco starszych propozycji na udany seans, można odnaleźć westerny z dużą dozą humoru.  

 • ''Maverick'' (1994), reż. Richard Donner

Maverick (w tej roli Mel Gibson), to pełen uroku kanciarz, a przy tym poszukiwacz przygód o duszy romantyka. Zane Cooper (James Garner) – stróż prawa, rozumianego według własnych zasad. A także ona – Annabelle (Jodie Foster), piękna kobieta i miłośniczka pokerowych rozgrywek. Cała ta trójka spotyka się na mistrzostwach w pokerowym turnieju, w którym do zgarnięcia jest pół miliona dolarów.

Pozostałe westerny komediowe, które również warto obejrzeć to:

 • ''Bardzo dziki Zachód'' (1999), reż. Barry Sonnenfeld
 • ''Milion sposobów, jak zginąć na Zachodzie'' (2014), reż. Seth MacFarlane
 • ''SEXiPIStOLS'' (2006), reż. Joachim Rønning
 • ''Dobry, zły i zakręcony'' (2008), reż. Jee-woon Kim
 • ''Nazywam się Nobody'' (1973), reż. Tonino Valerii

Westerny: coś dla fanów filmów animowanych

Westerny są gatunkiem, który trafił również do świata animacji. Jedną z nich jest znakomity ''Rango'', nagrodzony Oscarem w kategorii ''Najlepszy długometrażowy film animowany'' w 2012 roku. Zaskakująca opowieść, zachwycająca doskonałym wykonaniem, zdobyła również kilka innych ważnych nagród i nominacji.

 • ''Rango'' (2011), reż. Gore Verbinski

Osamotniony i nieco zrezygnowany kameleon Rango, który wiódł dotąd życie domowej maskotki, trafia do miasteczka Dirt, terroryzowanego przez bandytów. Przypadkowo odkrywa tam swoją misję i zostaje stróżem prawa. Od teraz wszyscy, którzy tak bardzo pragną normalnego życia i dostępu do cennej wody, liczą na pomoc Rango. 

Zobacz wideo Popkultura odcinek 39

Dobre westerny: kino współczesne   

    

Dobre westerny to nie tylko doskonale wszystkim znane klasyki, ale również tytuły, które jeszcze nie tak dawno temu można było obejrzeć w sali kinowej. Nietuzinkowy remake czy wybuchowy western w reżyserii jednego z najbardziej znanych twórców współczesnej kinematografii, to obowiązkowe propozycje dla każdego fana gatunku.  

 • ''Siedmiu wspaniałych'' (2016), reż. Antoine Fuqua

Interesujący remake prawdziwego klasyka z 1960 roku. Film w reżyserii Fuqua z 2016 roku przedstawia dobrze już znaną miłośnikom gatunku historię grupy rewolwerowców, którzy jednoczą siły, by walczyć przeciw bandytom, terroryzującym małą wioskę. Od ich odwagi zależą losy jej mieszkańców. Widowisko, w którym występują znane gwiazdy kina (Denzel Washington, Ethen Hawke, Chris Pratt), daje okazję do znakomitej rozrywki.

 • ''Django'' (2012), reż. Quentin Tarantino

Wyjątkowo oryginalny western, za którego reżyserię i scenariusz odpowiada nie kto inny, jak Quentin Tarantino - znany z bardzo odważnych i nietypowych rozwiązań fabularnych, a także kontrowersyjnych zabaw z konwencją. Współczesny i zaskakujący western ''Django'' przedstawia historię niewolnika – tytułowego Django (Jamie Foxx). Skutego w kajdany i zrezygnowanego bohatera ratuje z opresji łowca nagród, King Schultz (Christoph Waltz). Django zostaje jego pomocnikiem. Pod skrzydłami mentora bohater przechodzi przemianę i nabiera pewności siebie. Mężczyźni wspólnie ruszają na plantację Calvina Candie (Leonardo DiCaprio), gdzie przebywa obecnie żona Django – Broomhilda (Kerry Washington). Django nie zawaha się przed niczym, by uratować ukochaną.

 • ''Nienawistna Ósemka'' (2015), reż. Quentin Tarantino

Miłośnicy westernów i filmów Tarantino, nie mogą również pominąć ''Nienawistnej ósemki'' z 2015 roku. Doskonałe kino w gwiazdorskiej obsadzie, jak zwykle zaskakuje swoimi rozwiązaniami i świetną historią.              

Pozostałe tytuły, które mogą cię zainteresować:

 • ''Prawdziwe męstwo'' (2010), reż. Ethan Coen i Joel Coen
 • ''Bezprawie'' (2003), reż. Kevin Costner
 • ''Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda'' (2007), reż. Andrew Dominik

Zobacz też: Filmy o kosmitach. Prawdziwe hity dla miłośników historii o UFO

Więcej o: