Izabella Scorupco świętuje 50 urodziny. Pamiętacie, w jakich filmach zagrała?

Izabella Scorupco kończy dzisiaj 50 lat. To dobry moment, żeby przypomnieć sobie produkcje z jej udziałem. Pamiętacie jej wszystkie role?

Izabella Scorupco: najważniejsze fakty z życia aktorki

Izabella Scorupco obchodzi dziś 50 urodziny. Na świat przyszła dokładnie 4 czerwca 1970 roku w Białymstoku. W dzieciństwie mieszkała wraz z mamą w Szwecji, gdzie właśnie po raz pierwszy został dostrzeżony jej talent aktorski. Dostała angaż do filmu z gatunku melodramatu pt.: "Nikt tak nie kocha jak my". Było to jednak dopiero preludium jej kariery, której najważniejszym punktem wydaje się rola w jednej z części przygód Agenta 007, gdzie zagrała u boku niezrównanego Pierca Brosnana. Ta kreacja zapewniła Izabelli Scorupco światową sławę. Polskiej widowni znana jest przede wszystkim ze swojej roli w adaptacji "Ogniem i mieczem", gdzie zagrała Helenę Kurcewiczównę. 

W tym czasie aktorka była także aktywnie związana ze światem muzyki. W 1991 roku udało się jej nawet stworzyć debiutancki album pt.: "Iza". Do dziś zdarza się, że Izabella Scorupco występuje gościnnie jako wokalistka.

Izabella Scorupco nie poprzestała jednak tylko na branży filmowej i muzycznej. Jej niebanalna uroda spowodowała, że już w latach 90. rozpoczęła swoją karierę w modelingu. Jej zdjęcia znalazły się w najbardziej prestiżowych czasopismach na świecie, m.in. "Elle", "Vogue", "Cosmopolitan" czy "Glamour". W Polsce była twarzą kampanii popularnych marek kosmetycznych, jak Oriflame czy Irena Eris.

Prywatne życie aktorki i piosenkarki wzbudza zainteresowanie fanów od początku jej kariery. Obecnie gwiazda mieszka w Los Angeles ze swoim trzecim mężem, szwedzkim biznesmenem Karlem Rosengrenem, którego poślubiła w październiku 2019 roku. Wcześniej, w 1996 roku wyszła za mąż za znanego polskiego hokeistę Mariusza Czerkawskiego, jednak małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1998 roku. Drugi związek aktorki zawarty został w 2003 roku z Amerykaninem Jeffreyem Reymondem i również zakończył się rozstaniem w 2015. Izabella Scorupco ma dwoje dzieci: córkę Julię (ur. 1997) oraz syna Jacoba (ur. 2003). 

Zobacz wideo Popkultura odcinek 39

Izabella Scorupco: filmy, które przyniosły jej rozgłos i sławę

Izabella Scorupco szerszej publiczności na całym świecie znana jest przede wszystkim za sprawą jej osiągnięć w branży filmowej. Filmy z jej udziałem to zazwyczaj kinowe hity, a ona sama miała okazję partnerować na ekranie wybitnym aktorom. Poniżej znajdziecie listę najważniejszych produkcji, w których wzięła udział Izabella Scorupco.

  • "Nikt nie kocha tak jak my" (1988), reż. Staffan Hildebrand

To debiutancka rola Izabelli Scorupco, gdzie wciela się w główną bohaterkę Annelie. Dziewczyna niebawem kończy 17 lat. Wtedy decyduje się odwiedzić ojca, który porzucił ją i matkę dekadę wcześniej. Podczas podróży poznaje jednak chłopca, w którym się zakochuje...

  • "GoldenEye" (1995), reż. Martin Campbell

Kolejna odsłona przygód słynnego agenta, w której w jedną z głównych ról wcieliła się właśnie Izabella Scorupco. Zagrała tu Natalię, Rosjankę, która jest świadkiem kradzieży ważnej broni o nazwie GoldenEye. Zadanie jej odzyskania otrzymuje nie kto inny, jak James Bond.

  • "Ogniem i mieczem" (1999) reż. Jerzy Hoffman

To jedna z najbardziej udanych filmowych adaptacji w historii polskiego kina. Sienkiewiczowskie "Ogniem i mieczem" skupia się na okresie, kiedy w Rzeczpospolitej dochodzi do powstania kozackiego. Wydarzenia historyczne są tłem dla romansu, jaki nawiązuje się między Janem Skrzetuskim (w tej roli Michał Żebrowski), a Heleną Kurcewiczową (Izabella Scorupco). 

  • "Władcy ognia" (2002), reż. Rob Bowman

Film fantasy, który przedstawia historię, w której ziemia niszczona jest przez niebezpieczne smoki. Oddział ochotników postanawia zniszczyć ich siedzibę. Produkcja z plejadą gwiazd, na czele z Christianem Balem i Matthew McConaughey, którym partneruje również Izabella Scorupco.

  • "Egzorcysta. Początek" (2004), reż. Renny Harlin

To kolejna odsłona przedstawiająca nam dzieje księdza Merrina, znanego z poprzednich części tego znakomitego horroru. W tej części cofamy się jednak do początków - akcja osadzona jest na długo przed wydarzeniami z "Egzorcysty".  W filmie pojawia się w roli Sarah nie kto inny, jak Izabella Scorupco. 

Zobacz też: 7 najlepszych pierwszych scen agenta 007. Na 50-lecie Jamesa Bonda [WIDEO]

Więcej o: