Filmy z Leonardo DiCaprio. Sprawdź, które filmy musisz obejrzeć

Leonardo DiCaprio to jeden z najpopularniejszych aktorów na świecie. Gwiazdor takich filmów, jak kultowy "Titanic", wzruszający "Romeo i Julia" czy przejmująca "Zjawa", wystąpił w wielu produkacjach i doczekał się w końcu Oscara. Które jego kreacje warto obejrzeć? Za jakie role lubimy go najbardziej?

Leonardo DiCaprio – aktor, który odnalazł się w wielu gatunkach

Leonardo DiCaprio na dużym ekranie zwracał na siebie uwagę już od wczesnych lat. Gdy pojawiał się w filmach z wątkiem romantycznym, wzdychaliśmy do niego, kiedy zaś odgrywał role w propozycjach z mocniejszego kina, podziwialiśmy jego charyzmę. Niektórym do dziś będzie się kojarzył z rolą beztroskiego młodzieńca płynącego ku swojej zgubie na pokładzie Titanica. DiCaprio jednak, od swojego występu w 1997 u boku Kate Winslet, mocno wyewoluował, a jego kariera aktorska nabrała rozpędu. Dotychczas zagrał w bardzo wielu filmach z różnorodnych gatunków i obecnie uznaje się go za jednego z najbardziej utalentowanych amerykańskich aktorów.

Leonardo DiCaprio: filmy z wątkiem romantycznym, przygodowe, komedie i dramaty

Nie ma zbyt wielu aktorów, którzy lepiej niż Leonardo DiCaprio wchodzili w role młodych amantów. Filmy, w jakich zagrał, były zwykle bardzo popularne, a oprócz historii miłosnych, w jego repertuarze znalazły się także produkcje z zakresu kina przygodowego, komedie oraz dramaty.

Leonardo DiCaprio znalazł się w obsadzie filmu, będącego uwspółcześnioną wersją najbardziej znanej tragedii Williama Shakespeare’a i zagrał w niej jedną z tytułowych ról. Wszelkie wydarzenia mają miejsce w fikcyjnym mieście Verona Beach na Florydzie, gdzie dochodzi do porachunków między dwoma wrogimi gangami: Montekich i Kapuletów. Romeo Monteki przybywa na bal organizowany przez drugą z rodzin. Julia Kapulet (Claire Danes) ma poznać na przyjęciu wpływowego Dave’a Parisa (Paul Rudd), a przynajmniej na to liczy jej ojciec. Jej serce skrada jednak Romeo. Ich zakazany związek wywoła poważne problemy i doprowadzi do prawdziwej katastrofy.

Jedni go uwielbiają, drudzy podziwiają, jeszcze inni nienawidzą, jednak z pewnością każdy chociaż raz widział urywek tego filmu. Tutaj mamy okazję oglądać Leonarda DiCaprio jako Jacka Dawsona, ubogiego młodzieńca, który nie ma nic, oprócz niebywałego talentu do rysowania. Zrządzeniem losu wygrywa jednak w karty bilet III klasy na pokład luksusowego transatlantyku, Titanica, który wyrusza w swój pierwszy rejs. Tam spotyka piękną Rose DeWitt Bukater (Kate Winslet), chcącą popełnić samobójstwo, rzucając się pośród wzburzone fale. Jak się okazuje, dziewczyna jest bardzo nieszczęśliwa, musząc mierzyć się z surową matką (Frances Fisher) oraz bogatym, zimnym i wyrachowanym narzeczonym (Billy Zane). Przed skokiem do wody ratuje ją Jack i tak zaczyna się ich wspólna przygoda.

 • "Złap mnie, jeśli potrafisz" (2002), reż. Steven Spielberg

Kolejnym zadaniem, postawionym przed Leonardem DiCaprio było zagranie roli najmłodszego oszusta wszech czasów, poszukiwanego przez FBI – Franka Abagnale’a. Nim ukończył 21 lat, zdążył sfałszować mnóstwo czeków, zostać pilotem linii PanAm, pracować jako lekarz pediatra, a także prawnik. Śladem jego wybryków wyruszył uparty i niepoddający się tak łatwo agent Carl Hanratty (Tom Hanks).

Jakie jeszcze filmy tego rodzaju zasługują na uwagę?

 • ''Pokój Marvina'' (1996), reż. Jerry Zaks
 • ''Człowiek w żelaznej masce'' (1998), reż. Randall Wallace
 • ''Niebiańska plaża'' (2000), reż. Danny Boyle
 • ''Aviator'' (2004), reż. Martin Scorsese
 • ''Krwawy diament'', (2006), reż. Edward Zwick
 • ''Droga do szczęścia'' (2008), reż. Sam Mendes
 • ''J. Edgar'' (2011), reż. Clint Eastwood
 • ''Wielki Gatsby'' (2013), reż. Baz Luhrmann
 • ''Wilk z Wall Street'' (2013), reż. Martin Scorsese
 • ''Zjawa'' (2015), reż. Alejandro Gonzalez Inarritu
Zobacz wideo Zwiastun filmu

Leonardo DiCaprio: kino dla koneserów i miłośników mocnych wrażeń

Leonardo DiCaprio pojawił się również w wielu propozycjach sensacyjnych, a także produkcjach dla wymagającego widza. Dał się w nich poznać zarówno jako bohater, jak i postać negatywna, wzbudzająca skrajne emocje.

 • ''Infiltracja'' (2006), reż. Martin Scorsese

W tym filmie DiCaprio przyjął rolę młodego, bardzo obiecującego policjanta, Billy’ego Costigana, który robi wszystko, by dobrze spełniać się w swojej roli. Wkrótce zostaje tajnym agentem, który ma wnikać do struktur mafijnych, zarządzanych przez słynnego w przestępczym półświatku Franka Costello (Jack Nicholson). Tymczasem Colin Sullivan (Matt Damon) to młody przestępca, który ukończył, podobnie jak Billy, Akademię Policyjną i doskonale sprawdza się w roli informatora mafii. Wkrótce zarówno środowisko policyjne, jak i przestępcze odkrywa przeciek w swoich szeregach. Rozpoczyna się niebezpieczna gra, z której tylko jeden z bohaterów może wyjść cało.

Leonardo DiCaprio znalazł się też w obsadzie filmu będącego mieszanką thrillera i science-fiction o wyjątkowo surrealistycznym klimacie. Tym razem staje się Domem Cobbem, doskonałym złodziejem, który działa na specyficznej płaszczyźnie: kradnie informacje i pomysły od ludzi znajdujących się we śnie, wtedy, gdy są najbardziej podatni na ich zdradzanie. Choć osiągnął perfekcję w swym fachu, opłacił to wszystkim, co kochał. Niespodziewanie jednak zdobywa szansę, by odkupić swoje winy. Tym razem ma za zadanie dokonać rzeczy niemożliwej: zamiast zabrać komuś pomysł, zaszczepić go w jego umyśle podczas snu. Jeśli mu się powiedzie, zdoła odzyskać utracone życie.

Inne filmowe pozycje, w których zagrał Leonardo DiCaprio, to:

 • ''Gangi Nowego Jorku'' (2002), reż. Martin Scorsese
 • ''W sieci kłamstw'' (2008), reż. Ridley Scott
 • ''Wyspa tajemnic'' (2010), reż. Martin Scorsese
 • ''Django'' (2012), reż. Quentin Tarantino
 • ''Pewnego razu… w Hollywood'' (2019), reż. Quentin Tarantino

Zobacz też: Leonardo DiCaprio wyprodukował film o polskim artyście. Pokaże go Netflix

Więcej o: