Filmy wojenne, które trzeba obejrzeć. Najlepsze produkcje

Filmy wojenne to gatunek, który nie spodoba się każdemu. Dla jednych zbyt brutalne, dla innych ciągnące się i nużące. Warto jednak pamiętać, że filmy wojenny to nie tylko dramaty. To też produkcje obyczajowe, czy komedie wojenne. Wśród nich są produkcje, które po prostu trzeba zobaczyć.

Filmy wojenne – specyficzne kino wielu możliwości

Filmy wojenne zawsze cieszyły się sporą popularnością, choć w większości pozostawały zarezerwowane dla pewnego grona odbiorców, którzy cenią sobie sceny batalistyczne lub mają zamiłowanie do historii. To także filmy przepełnione ogromnymi emocjami, takimi jak odwaga, strach o przetrwanie, ból straty czy bezradność w obliczu śmierci. Zresztą, są pewne tytuły, których nie powinno się omijać, nawet nie będąc fanem gatunku.

Zobacz też: Najlepsze filmy romantyczne wszech czasów? Na liście "Zimna wojna"

Kultowe filmy wojenne: pozycje, które musisz znać

Filmy wojenne, które zasługują na uwagę, mogą znajdować się w tym zaszczytnym gronie z wielu względów. Przeważnie chodzi tutaj o dobre przedstawienie tematu, popularność, jaką zdobyły i ogrom zebranych opinii.

  • "Życie jest piękne" (1997) reż. Roberto Benigni

Ten kultowy obraz trudno przegapić. Nie jest to typowy film wojenny, ponieważ oferuje widzowi specyficzne podejście do poważnej tematyki, a co za tym idzie, zawiera sporo elementów komediowych. Głównym bohaterem jest tutaj Guido (Roberto Benigni), pogodny i nieco beztroski półkrwi Żyd, który przybywa do Toskanii. Jego wielkim marzeniem jest prowadzenie księgarni. Na miejscu poznaje piękną Dorę (Nicoletta Braschi), kobietę aryjskiego pochodzenia i niedługo później biorą ślub. Wkrótce na świat przychodzi ich syn, Giosue (Giorgio Cantarini). Niestety, wraz z wybuchem wojny, pogarsza się sytuacja Żydów. Z tego powodu Guido wraz z rodziną zostaje wysłany do obozu koncentracyjnego. Aby jednak oswoić jakoś małego Giosuego z brutalną rzeczywistością, postanawia udawać przed nim, że w ramach obozu grają po prostu w bardzo ważną grę. Chłopiec jest przekonany, że nagrodą dla zwycięzcy będzie najprawdziwszy czołg.

Inne kultowe filmy wojenne, które należałoby poznać, to chociażby:

  • ''Czas Apokalipsy'' (1979), reż. Francis Ford Coppola
  • ''Chłopiec w pasiastej piżamie'' (2008), reż. Mark Herman
  • ''Ścieżki chwały'' (1957), reż. Stanley Kubrick
  • ''O jeden most za daleko'' (1977), reż. Richard Attenborough

Najlepsze filmy wojenne: propozycje warte twojej uwagi

Wśród najlepszych filmów wojennych można znaleźć zarówno propozycje typowo batalistyczne, jak i te opisujące wzruszające losy rozdzielonych rodzin czy osób ukrywających się przed agresorami. Większość z nich zwraca uwagę doskonałą realizacją lub oryginalnym podejściem do tematu. W wielu przypadkach na uwagę zasługują także zastosowane w nich efekty specjalne.

Film ten jest intrygującym przeniesieniem na ekran wspomnień z czasów wojny Władysława Szpilmana, muzyka żydowskiego pochodzenia. Szpilman (w tej roli Adrien Brody) gra w kawiarni, by zarobić na życie. Aby mieć z czego się utrzymać, musi nawet sprzedać ukochany instrument. Niestety, gdy rozpoczyna się masowa wywózka Żydów do obozów pracy, wśród zabranych znajduje się także rodzina pianisty. Sam Szpilman zostaje uratowany przez żydowskiego policjanta, a następnie udaje mu się zbiec z getta. Przez resztę wojny przyjdzie mu się ukrywać u ludzi, którzy będą w stanie narazić się na niebezpieczeństwo, by nie wydać go Niemcom.

  • ''Szeregowiec Ryan'' (1998), reż. Steven Spielberg

Jeden z najpopularniejszych amerykańskich filmów wojennych. Rzecz dzieje się w roku 1944, kiedy to wojska alianckie atakują Normandię. Zespół żołnierzy, którym przewodzą kapitan Miller (Tom Hanks) oraz sierżant Horvath (Tom Sizemore), mają zająć się odnalezieniem zaginionego szeregowca, Jamesa Francisa Ryana (Matt Damon). Z mężczyzną urwał się kontakt po tym, jak został zrzucony w rejonie Neuville. James jest najmłodszym z braci Ryan, a jego starsze rodzeństwo zginęło w trakcie starć. Generał George C. Marshall (Harve Presnell), nie mogąc znieść myśli, że śmierć zabierze każdego z braci, zleca pilne poszukiwania. Misja jest niebezpieczna i raczej nie może się udać. Grupa, która na nią wysłana, nie potrafi pojąć, dlaczego życie Ryana jest aż tak cenne.

Inne filmy wojenne, które można zaliczyć do grona najlepszych, to chociażby:

  • ''Przełęcz ocalonych'' (2016), reż. Mel Gibson
  • ''Lista Schindlera'' (1993), reż. Steven Spielberg
  • ''Bękarty wojny'' (2009), reż. Quentin Tarantino, Eli Roth
  • ''Wróg u bram'' (2001), reż. Jean-Jacques Annaud
  • ''Helikopter w ogniu'' (2001), reż. Ridley Scott
  • ''1917'' (2019), reż. Sam Mendes
  • ''Dunkierka'' (2017), reż. Christopher Nolan
Zobacz wideo Zwiastun filmu "1917"

Polskie filmy wojenne - nie tylko dramaty

Polskie filmy wojenne są znane na całym świecie, ponieważ nasi twórcy często sięgają po tę właśnie tematykę. W zależności od tego, co konkretnie mają do opowiedzenia, na ekranach pojawiają się bardzo różnorodne propozycje. Wśród nich znajdują się produkcje, których nie powinni przegapić entuzjaści tego rodzaju historii.

  • ''Jak rozpętałem II wojnę światową'' (1969), reż. Tadeusz Chmielewski

Kto z nas nie kojarzy przygód szeregowego Franka Dolasa? Trudno zaprzeczyć, że tego żołnierza ewidentnie prześladuje pech. Nie powinno więc dziwić, że Dolas jest przekonany, iż cała wojna rozpoczęła się od jego przypadkowego strzału w kierunku Niemców. Wkrótce po tym incydencie trafia do niewoli, skąd bezskutecznie próbuje się wydostać. Kiedy ucieczka wreszcie się udaje, Franek, zamiast we Francji ląduje w Austrii. A to dopiero początek całego zamieszania.

Tym razem zainteresowani mogą się okazać fani wątków miłosnych. Siedemnastoletnia Zosia (Michalina Łabacz) jest z wzajemnością zakochana w ukraińskim chłopcu o imieniu Petro (Vasili Vasylyk). Niestety, jej ojciec (Jacek Braciak) inaczej widzi przyszłość córki. Chce ją wydać za starszego, bogatego chłopa polskiego, Macieja Skibę (Arkadiusz Jakubik). Kiedy wokół zaczynają dziać się straszne rzeczy, a sąsiedzi bez skrupułów mordować sąsiadów, Zosia pozostaje sama z dziećmi Macieja. Teraz musi zrobić wszystko, by ocalić siebie i je.

Wśród polskich produkcji wojennych na uwagę zasługują także:

  • ''W ciemności'' (2011), reż. Agnieszka Holland
  • ''Powstanie warszawskie'' (2014), reż. Jan Komasa
  • ''Demony wojny według Goi'' (1998), reż. Władysław Pasikowski
  • ''Katyń'' (2007), reż. Andrzej Wajda
  • ''Kamienie na szaniec'' (2014), Robert Gliński

Zobacz też: Filmy westerny. Najlepsze propozycje prosto z Dzikiego Zachodu

Więcej o: