''Wszystkie pieniądze świata'' (''All the Money in the World'') to powstały w 2017 roku film Ridleya Scotta, ze scenariuszem Davida Scarpy (''Ostatni bastion'', ''Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia''). O tym, że warto zwrócić uwagę na ten tytuł świadczą trzy nominacje do Złotych Globów oraz jedna do Oscara (''Najlepszy aktor drugoplanowy'').
Zanim jeszcze materiał miał swoją premierę doszło do kilku sensacji - największą z nich było wycięcie na krótko przed pojawieniem się filmu w kinach, wszystkich scen z Kevinem Spaceyem oskarżonym w tym czasie o molestowanie seksualne. Christopher Plummer, który go zastąpił, doskonale poradził sobie z rolą - stąd nominacja do Oscara. Co ciekawe, do roli pierwotnie przymierzany był Jack Nicholson, później zaś brano pod uwagę jeszcze Gary'ego Oldmana.
Sam scenariusz filmu inspirowany jest prawdziwą historią potentata naftowego Jeana Paula Gettyego, który zdobył fortunę w czasach wielkiego kryzysu i dzięki inwestycjom na Bliskim Wschodzie. W rzeczywistej historii podobnie, jak w filmie bogaty dziadek nie chciał zapłacić okupu za wnuka - porywacze wytargowali od niego jedynie tyle, ile mógł odpisać od podatku. Młody człowiek przeżył straciwszy tylko ucho, ale w wieku 25 lat doznał udaru i resztę życia spędził na wózku inwalidzkim.
''Wszystkie pieniądze świata'' to bez wątpienia bardzo mocna obsada. Nie chodzi tutaj tylko o Christophera Plummera (Oscar za rolę drugoplanową w ''Debiutantach'' w 2012 r.), który zagrał bogacza Jeana Paula Gettyego. Inne ważne role to:
Na czym opiera się fabuła filmu Ridleya Scotta? Otóż, włóczący się po ulicach Rzymu nastoletni John Paul Getty III, wnuk najbogatszego człowieka na świecie, wpada w ręce porywaczy, o których niczego nie wiadomo. Po pewnym czasie do rodziny dociera wiadomość od nich: domagają się 17 milionów dolarów za życie chłopca. Może się wydawać, że to tylko niewielka część fortuny starego Johna Paula Gettyego, ale pojawia się problem: on sam tak nie myśli i wcale nie chce rozstać się z tymi pieniędzmi.
Wartość roli Plummera polega na tym, że potrafił doskonale zagrać postać łączącą skrajny egoizm, narcyzm i megalomanię z instrumentalnym podejściem nawet do swoich najbliższych. Zagrany przez Plummera John Paul Getty jest człowiekiem paradoksów i kontrastów - niewyobrażalnie bogaty i karykaturalnie oszczędny zarazem - choć nigdy nie żałuje pieniędzy wówczas, gdy chodzi o dzieła sztuki. Porwany wnuk, któremu zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo, to już zupełnie inna kategoria. O życie chłopca wciąż zabiega jednak Gail Harris, jego matka i była synowa miliardera. Co z tego wyniknie? Warto samemu obejrzeć ''Wszystkie pieniądze świata''.
Ridley Scott jako reżyser zasłynął znacznie bardziej medialnymi i głośniejszymi filmami - w długiej liście znajdują się przecież ''Łowca androidów'', ''Gladiator'' lub ''Helikopter w ogniu'', ale również ''Wszystkie pieniądze świata'' z reguły ocenia się jako film dobrze wyreżyserowany.
Pomimo gorzej ocenianych wcześniejszych produkcji, jak ''Exodus: Bogowie i Królowie'' można się w niedalekiej przyszłości spodziewać interesujących dzieł ze strony angielskiego reżysera. Czy taki będzie ''Gladiator 2''? Musimy jeszcze trochę poczekać.
Zobacz też: ''Zaginięcie Madeleine McCann'' Netflix - serial dokumentalny. Czy warto go obejrzeć?
Film ''Wszystkie pieniądze świata'' zyskał sobie pozytywne oceny ze strony widzów i krytyków. Na portalu Filmweb.pl głosy widowni dały mu wynik 6,6/10, tylko odrobinę gorzej ocenili go krytycy - 6,1/10. Dominuje wrażenie, że jest to solidne kino skupiające się na głównych bohaterach i ich przeżyciach. Niekiedy zwraca się uwagę, że wątki związane z postaciami Gail Harris lub granego przez Wahlberga Fletchera Chace'a można było rozbudować, ale to tylko dodatkowe wskazania.
Na razie film nie jest dostępny na Netfliksie, HBO GO ani Ipli czy Playerze.pl. Film można obejrzeć na serwisie cineman.pl lub na DVD. Jest dostępny także na platformie ncplusgo.pl.