Filmy o rasizmie. Dramaty, biografie i filmy dokumentalne, które trzeba obejrzeć

Filmy o rasizmie to nie tylko filmy dokumentalne czy biograficzne, ale też dramaty i horrory. Walka o prawa człowieka, równość i szacunek, to nadal aktualne tematy, które pojawiają się również na małym i dużym ekranie, w różnych gatunkach. Które produkcje poruszajace temat rasizmu warto obejrzeć?

Film o rasizmie. Pozycje, które trzeba obejrzeć 

Filmy poruszające temat dyskryminacji rasowej to nie jest łatwe kino, ale to kino, które trzeba oglądać i pokazywać także młodym widzom, bo mimo upływu lat i zmian w społeczeństwach, temat jest nadal aktualny. Jak pisze Łukasz Najder na łamach dwutygodnik.com

Choć świat osobnych toalet i „miejsc z tyłu dla czarnych” odszedł już na dobre, to jednak krwawe wydarzenia ostatnich lat – sprawa Trayvona Martina, demonstracje i rozruchy po zastrzeleniu Martina Browna w Ferguson, uduszenie Erica Garnera, Baton Rouge, St. Paul, czarnoskóry snajper, który niecały miesiąc temu zabił w Dallas pięciu białych policjantów i wiele innych tego rodzaju zdarzeń – dowodzą, że Ameryka nadal zmaga się z problemem rasizmu, dyskryminacji i stosowania wobec Afroamerykanów przemocy nieproporcjonalnej do ich prawdziwych lub mniemanych przewinień.

Dyskryminacja rasowa może dotykać ludzi na całym świecie i przybierać różne formy, od umniejszania dokonań, przez ograniczanie możliwości rozwoju, nierówne traktowanie w sferze ekonomicznej czy socjalnej, aż do przemocy. Z historii na każdym kontynencie wiemy, jak tragiczne skutki może przynieść, jednak mimo takich doswiadczeń, historia rasizmu pisana jest na nowo każdego dnia. W kinie możemy ją zobaczyć w filmach historycznych, biograficznych i dramatach, ale też w horrorach czy nawet komediach. Które filmy poruszajace temat rasizmu trzeba zobaczyć?

 • "Zielona mila” w reżyserii Franka Darabonta (1999)  -  film na podstawie powieści Stephena Kinga opowiada historię dwóch ludzi. Pierwszy z nich to główny szef strażników więziennych (w tej roli Tom Hanks), który zajmował się głównie wykonywaniem wyroków śmierci na osadzonych i nowego wieźnia. Pewnego dnia do bloku śmierci zwanego "Zieloną milą" trafia olbrzymi czarnoskóry mężczyzna, to ten drugi.  Został on oskarżony o zabicie dwóch małych białych dziewczynek. Skazany John Coffey (Michael Clarke Duncan) okazuje się być łagodnym człowiekiem, który boi się ciemności i często płacze oraz posiada... nadzwyczajne umiejętności. Jak wpłynie to na życie więzienia i jego pracowników? Czy John jest winny? "Zielona mila" jest jednym z najpopularniejszych i fimów na świecie, w serwisie IMDB ma ocenę 8,6 wystawioną przez ponad milion użytkowników. 

Zobacz też: Filmy wojenne, które trzeba obejrzeć. Najlepsze produkcje

 • "Życie jest piękne" w reżyserii Roberto Beniginiego (1997) - to jeden z tych filmów, o którym będziemy pamiętać bardzo długo. To film o holocauście, jednak to, co go wyróżnia go na tle innych wojennych produkcji, to gatunek. Jest to bowiem... komedia. Film opowiada historię życia włoskiego wieśniaka Żyda Guido, który wraz ze swoim 4-letnim synkiem oraz żoną trafia do obozu koncentracyjnego. Mężczyzna chcąc uchronić swoje dziecko przed okrucieństwem wojny, wykorzystuje swoją bujną wyobraźnie i tłumaczy, że jadą na wakacje. Ojciec mówi małemu chłopcu, że jest to gra, w której do wygrania jest, aż 1000 punktów. Film został nagrodzony aż trzema Oscarami.
   
 • "Miasto gniewu" - to produkcja Paula Haggisa z 2004 roku. To historia grupy ludzi, których drogi, w wyniku zbiegu okoliczności, krzyżują się ze sobą w ciągu 36 godzin. Są to:

  - okręgowy prokurator i jego niezadowolona żona
  - właściciel sklepu, który jest Arabem
  - detektywi, którzy darzą się uczuciem
  - czarnoskóry reżyser z żoną
  - etatowy pracownik Meksykanin
  - złodzieje samochodów
  - początkujący policjant
  - mąż i żona z Korei.

  Akcja filmu rozgrywa się w Los Angeles. Czy mimo różnicy rasy, kultury, religii i stylów życia zdołają nawiązać ze sobą nić porozumienia? Zobaczcie sami.

 • "Służące" Tate Taylora to film szczególny. To opowieść o silnych i niezależnych kobietach, które rozpoczęły zmiany społeczne wydając wspólnie "niepozorną" książkę. Akcja filmu umiejscowiona jest w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. To historia czarnych służących, które pracują dla białej kobiety a przy okazji zrewolucjonizowały swoje miasteczko i rozpoczęły proces ogromnych zmian. Skeeter (w tej roli Emma Stone) to początkująca pisarka.  W wyniku pewnych zdarzeń postanawia ona przeprowadzić wywiad z Aibileen - czarnoskórą służącą. Aibileen (Viola Davis) pracuje w jednym z najbogatszych "białych domów" w okolicy. Wywiad wstrząsa całą okolicą, otwierając jednocześnie inne służące na opowiedzenie swoich historii, co zmienia nie tylko niewielkie miasteczko. Dramat z 2011 roku przyniósł Oscara i Złotego Globa dla Octavii Spencer za najlepszą rolę drugoplanową. 
 
 • "Fanatyk" - dramat z 2001 roku. Reżyser i scenarzysta Henry Bean pokazuje widzom historię Dannego Balinta (Ryan Gosling). Inteligentny studen żydowskiej uczelni podczas rozważań nad Torą dochodzi do wniosku, że Bóg jest pyszny i okrutny. Przeżywa kryzys wartości, w wyniku którego zostaje antysemitą i z czasem zaczyna prześladować członków własnej społeczności. Film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. 

Zobacz też: Najlepsze filmy na Netflixie. Ranking propozycji do sprawdzenia

 • "Uciekaj" - o tym filmie długo nie można przestać myśleć. To horror z 2017 w reżyserii Jordana Peele, nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz oryginalny. Czarnoskóry Chris (Daniel Kaluuya) odwiedza wraz ze swoją dziewczyną Rose (Allison Williams) jej rodziców. W pięknym i bogatym domu panuje dziwna i nerwowa atmosfera, a Chris z czasem zaczyna się orientować, że zachowanie i role w tym przedstawieniu są zależne od koloru skóry. Film trzyma w napięciu i potrafi zaskoczyć. 
Zobacz wideo Czego spodziewać się po nowym filmie Vegi?
Więcej o: