''Trzy billboardy za Ebbing, Missouri'' - gdzie obejrzeć oscarowy film? Na Netfliksie na razie go nie znajdziemy

''Trzy billboardy za Ebbing, Missouri'' nie obejrzymy na Netliksie ani na HBO GO, ale nie oznacza to, że można ten tytuł pominąć. Świetna produkcja nagrodzona dwoma Oscarami to pozycja obowiązkowa.

''Trzy billboardy za Ebbing, Missouri''. Podstawowe informacje

''Trzy billboardy za Ebbing, Missouri'' to wspólna amerykańsko-brytyjska produkcja w reżyserii Martina McDonagha, znanego między innymi z nagrodzonego Oscarem ''Sześciostrzałowca'' (2006). Sam obraz, z miejsca został okrzyknięty faworytem w oscarowym wyścigu. To prawdziwie wybuchowy mix powagi i bólu manifestującego się w życiu matki po zamordowaniu jej dziecka z czarnym humorem, często kontrowersyjnym i wręcz niepoprawnym. Pytania o własną egzystencję, jej sens i miejsce w świecie pojawiają się w tle scen epatujących przemocą. 

Premiera filmu miała miejsce 4 września 2017 roku. Małomiasteczkowy klimat amerykańskiej prowincji uzyskano dzięki zdjęciom kręconym w Asheville, Black Mountain i Sylva w Karolinie Północnej.

Interesujące, że samą historię opowiedzianą w ''Trzy billboardy za Ebbing, Missouri'' właściwie napisało prawdziwe życie. Główna bohaterka była wzorowana na żyjącej dotąd kobiecie, która straciła córkę zabitą prawdopodobnie przez własnego męża, nigdy nie było jej dane dociec prawdy o jej śmierci. Marianne Asher-Chapman w geście desperacji rozwiesiła billboard:

 Billboard nie pomógł mi odnaleźć Angie, ale wszystko, co robię, przynosi korzyści 

Zobacz też: ''Zaginięcie Madeleine McCann'' Netflix - serial dokumentalny. Czy warto go obejrzeć?

Obsada i nagrody

Bardzo wielkim atutem obrazu Martina McDonagha jest obsada aktorska. W filmie zagrali:

  • Frances McDormand jako Mildred Hayes - matka Angeli i Robbiego, główna bohaterka, która nie może się pogodzić z brutalną śmiercią córki i niewykryciem sprawców
  • Woody Harrelson jako szef policji William Willoughby
  • Sam Rockwell jako posterunkowy Dixon
  • Lucas Hedges - Robbie, syn Mildred
  • Kathryn Newton - Angela, zamordowana córka Mildred

Doskonała gra aktorska również przyczyniła się do tego, że ''Trzy billboardy za Ebbing, Missouri'' zostało nominowane do kilkudziesięciu nagród filmowych. Poza czterema zdobytymi Złotymi Globami, najcenniejsze okazały się oczywiście otrzymane statuetki Oscarów. Film był nominowany jako najlepszy obraz, ale też za montaż, muzykę, scenariusz, Frances McDormand za najlepszą rolę pierwszoplanową, Woody Harrelson za rolę drugoplanową. Ostatecznie udało się wygrać:

''Trzy billboardy za Ebbing, Missouri''. Zarys fabuły

Historia ''Trzy billboardy za Ebbing, Missouri'' rozpoczyna się w chwili, gdy Mildred Hayes pogrąża się w rozpaczy po śmierci swojej córki Angeli - zgwałconej i brutalnie zamordowanej przed kilkoma miesiącami. Jej cierpienie nie przeradza się jednak w bezczynność i apatię. Kobieta postanawia walczyć o prawdę. Potęguje to fakt, że jej zdaniem policja nie zrobiła wszystkiego, aby wyjaśnić sprawę. Mildred wybiera nietypowy sposób walki: wynajmuje trzy billboardy za miasteczkiem, na których zamieszcza prowokujący szefa policji Willoughby'ego tekst.  

Wkrótce niewielkie miasteczko Ebbing, staje się podzielone i wychodzi na to, że jednak nie wszyscy mieszkańcy biorą stronę matki, chcącej wyjaśnić sprawę zamordowania własnej córki. Problemem, który pragnie pokonać kobieta, jest bowiem nie tyle nieudolność policji, co zmowa milczenia wśród mieszkańców. Do sprawy wtrąca się również brutalny posterunkowy Dixon. Mildred Hayes ma wyraźny problem z funkcjonowaniem w społeczności po stracie ukochanej osoby. W końcu sama staje się obiektem brutalnych ataków - najczęściej ze strony mężczyzn, których w jakiś sposób wini lub podejrzewa. Jak zakończy się jej historia? Koniecznie należy przekonać się samemu.

Zobacz też: ''Spencer'' - co wiemy o filmie opowiadającym o księżnej Dianie? Kiedy premiera?

''Trzy billboardy za Ebbing, Missouri'' - recenzje i oceny filmu

Film ''Trzy billboardy za Ebbing, Missouri'', jak łatwo się domyślić, zebrał doskonałe recenzje ze strony krytyków, jak i publiczności. Polski portal Filmweb.pl zawiera bardzo pozytywne oceny filmu i co najbardziej interesujące - średnia głosów widzów (7.9/10) jest nawet niższa, niż nota wystawiona przez krytyków (8,0/10). Taka sytuacja zdarza się dość rzadko, z reguły to znawcy filmu bywają bardziej surowi. Ogromnym atutem filmu są role Frances McDormand i Sama Rockwella, które doczekały się uznania i za które aktorzy ci otrzymali Oscary.

''Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". Gdzie obejrzeć?

Na razie film nie jest dostępny na Netfliksie, HBO GO ani Ipli czy Playerze.pl. Film można obejrzeć na serwisie vod.pl lub na DVD. Jest dostępny także do kupienia lub wypożyczenia online na stronie chili.com lub rakuten.tv. 

Zobacz wideo Popkultura Extra poleca filmy na wakacje!
Więcej o: