Włodzimierz Bednarski nie żyje. Wybitny aktor dubbingowy miał 85 lat

Włodzimierz Bednarski, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów dubbingowych, nie żyje. To właśnie jego głosem mówił Fred Flintstone, książę Igthorn z "Gumisiów" czy Sowa z "Kubusia Puchatka". Aktor miał 85 lat.

Informacja o śmierci Włodzimierza Bednarskiego znalazła się na facebookowej stronie kanału Widzę Głosy poświęconego polskiemu dubbingowi i jego najważniejszym postaciom. Natalia Litwin, twórczyni projektu, napisała o Bednarskim: "Był jednym z pierwszych aktorów, którzy zgodzili się na udział w 'Widzę Głosy', a spotkanie osobiście Pana Włodzimierza było spełnieniem mojego dziecięcego marzenia. Polski dubbing poniósł dzisiaj niepowetowaną stratę".

Włodzimierz Bednarski nie żyje. Ten głos pokochały pokolenia

Włodzimierz Bednarski ukończył Wydział Aktorski warszawskiej PWST w 1959 roku - wtedy też zadebiutował na deskach Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie (1959-62). W kolejnych latach występował w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (1962-63), Dramatycznym w Szczecinie (1963-69), Narodowym (1969-74), Nowym (1974-81), Popularnym w Warszawie (1981-90) i Teatrze Szwedzka 2/4 w Warszawie (1990-92).

Na szklanym ekranie mogliśmy oglądać go m.in. w serialach "Dom", "W labiryncie", "Zmiennicy", "Mistrz i Małgorzata". Wystąpił w licznych spektaklach telewizyjnych, np. w "Romeo i Julii", "Panu Tadeuszu", "Diabelskim zawodzie", "Ryszardzie III" czy "Przed burzą". Włodzimierz Bednarski zagrał też w wielu filmach - doskonale pamiętamy go jako windziarza Jasia z "Misia" Stanisława Barei czy Zenda z "Potopu". 

Największą sławę Włodzimierz Bednarski zdobył jako aktor dubbingowy. Bez wątpienia jego najsłynniejszą rolą była ta w kultowym serialu "Flintstonowie", gdzie wcielił się w postać Freda Flintstone'a. Bednarski użyczył głosu licznym postaciom z produkcji Disneya, takim jak Zeus ("Herkules"), Król Tryton ("Mała syrenka"), książę Igthorn ("Gumisie") czy Sowa ("Kubuś Puchatek"). Grał również Dicka Dastardly'ego ("Odlotowe wyścigi", "Dastardly i Muttley"), Marsjanina Marvina ("Zwariowane melodie") i pana Ollivandera (seria filmów "Harry Potter"). Aktor występował także w grach - wśród jego ostatnich dubbingowych angaży są "Wiedźmin 2", "Resistance 3" czy "The Elder Scrolls V: Skyrim". 

Więcej o: