Cineworld sprawuje pieczę nad 790 kinami w 10 krajach - w USA, Wielkiej Brytanii, Polsce, Irlandii, Izraelu, Czechach, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i na Słowacji. Deadline podaje, że właściciele Cineworld Group podjęli decyzję o reaktywacji części placówek jeszcze w czerwcu, z założeniem, że do końca lipca będą działać już wszystkie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w Polsce do Cinema City pójdziemy za niewiele ponad dwa tygodnie.
Zobacz też: Kino samochodowe. Gdzie są największe kina samochodowe? >>
W oświadczeniu właściciele Cineworld zapowiedzieli ponownych otwarć na dziewięciu rynkach. Na pierwszy ogień idą Czechy i Słowacja, gdzie kina mają ruszyć 26 czerwca. Tydzień później - 3 lipca - placówki Cinema City zostaną otwarte w Polsce i Bułgarii; o tej dacie mówi się też w kontekście Węgier i Rumunii. Izrael poczeka do 9 lipca, zaś USA i Wielka Brytania - do 10 lipca.
Jeżeli chodzi o kinowy repertuar, na premierę czekają takie tytuły jak "Tenet" Christophera Nolana, "Ciche miejsce 2" czy aktorska wersja "Mulan" Disneya. Można zakładać, że kina sięgną też po filmy, które spędziły na ekranach niewiele czasu przez wybuch pandemii. Mniejsze polskie kina grają m.in. "Salę samobójców. Hejtera" Jana Komasy, ale i oscarowe przeboje, jak np. "Parasite", "Jojo Rabbit" albo "Nędznicy". Na szczegóły dotyczące repertuaru trzeba będzie jeszcze poczekać.
Możliwość ponownego otwarcia kin polski rząd ogłosił w ramach IV etapu odmrażania gospodarki. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami udział widzów w seansie kinowym jest dopuszczalny pod warunkiem zakrywania ust i nosa przez widzów oraz udostępnienia przez kino widzom nie więcej niż połowy liczby miejsc na sali. Rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami. Ta zasada nie dotyczy rodziców z dziećmi do 13. r. ż., osób niepełnosprawnych z opiekunami oraz osób zamieszkujących w jednym gospodarstwie domowym.
Uczestnicy pokazów mają zgodnie z wytycznymi obowiązek dezynfekcji rąk przed wejściem do kina oraz zasłonięcia ust i nosa. Pracownicy kin muszą natomiast być wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, zaś w przypadku bezpośredniej obsługi (np. kasjerzy) "zaleca się stosowanie przegrody mechanicznej". Na terenie kina będzie możliwość skorzystania z typowych usług gastronomicznych - kupimy zatem popcorn czy nachosy.