Ian Holm nie żyje. To on zagrał Bilba Bagginsa we "Władcy Pierścieni"

Nie żyje Ian Holm. Aktor, który wcielił się m.in. w rolę Bilba Bagginsa we "Władcy Pierścieni", zmarł w wieku 88 lat. Od dłuższego czasu zmagał się z chorobą Parkinsona.

"The Guardian" pisze, że informację o śmierci Iana Holma potwierdził agent aktora. W rozmowie z brytyjskim dziennikiem miał stwierdzić, że Holm zmarł spokojnie w szpitalu, w towarzystwie rodziny i opiekuna medycznego.

W jakich filmach grał Ian Holm? 

Ian Holm urodził się w 12 września 1931 roku. Zanim debiutował w telewizji i na kinowym ekranie, był gwiazdą Royal Shakespeare Company. Karierę filmową rozpoczął w latach 60. Zagrał m.in. w "Obcym" Ridleya Scotta i "Rydwanach ognia" Hugh Hudsona. Za rolę trenera Sama Mussabiniego w drugim z wymienionych filmów dostał nagrodę BAFTA oraz nominację do Oscara w kategorii "najlepszy aktor drugoplanowy".

Po wygranej BAFTA i nominacji do Nagrody Akademii Filmowej kariera Holma nabrała rozpędu. Aktor zagrał m.in. w takich produkcjach jak "Piąty element", "Z piekła rodem", "Aviator" czy "Pan życia i śmierci". Olbrzymią popularność zdobył dzięki trylogii "Władca Pierścieni", w której wcielił się w rolę Bilba Bagginsa. 

Więcej o: