Joel Schumacher nie żyje. Reżyser pierwszych filmów o Batmanie i "Straconych chłopców" miał 80 lat

Joel Schumacher zmarł w poniedziałek po długich zmaganiach z nowotworem. Filmowiec zasłynął jako reżyser pierwszych filmów aktorskich o Batmanie, odpowiadał też m.in. za "Ognie świętego Elma", "Upadek" czy "Straconych chłopców". Pracował przy popularnym serialu "House of Cards". Miał 80 lat.

Joel Schumacher urodził się w 1939 roku w Nowym Jorku. Przeniósł się do Kalifornii, a karierę zaczynał jako kostiumograf - to jego prace oglądaliśmy w "Śpiochu" czy "Wnętrzach" Woody'ego Allena. Zajmował się też pisaniem scenariuszy, trochę pracował w telewizji. Doświadczenia wyniesione z branży modowej przełożył na swoje kino - jego pierwsze filmy z lat 80. i 90. miały bardzo wyraźną stylistykę. Krytycy nie byli do tego przekonani, reżyser jednak rozkochał w sobie widownię. Filmy "Ognie Świętego Elma" oraz "Straceni chłopcy" zagwarantowały mu pozycję i uznanie, zarówno wśród producentów jak i młodych widzów.

Joel Schumacher nie żyje. Reżyser pierwszych filmów o Batmanie miał 80 lat

Schumacher przejął pierwsze filmy o Batmanie, po tym jak Tim Burton rozstał się z Warner Bros. Jego dwie ekranizacje komiksów o bohaterze z Gotham City odniosły ogólnoświatowy sukces, sam "Batman Forever" z Valem Kilmerem, Tommym Lee Jonesem, Nicole Kidman i Jimem Carreyem zarobił ponad 300 mln dolarów na całym świecie. To także Schumacher wyreżyserował "Batmana i Robina" z Georgem Clooneyem i Arnoldem Schwarzeneggerem w rolach głównych. To właśnie on wymyślił, by kostiumy Batmana i Robina miały sutki - ta decyzja miała długoletnie konsekwencje. George Clooney w jednym z wywiadów wyznał, że grał Batmana tak, jakby był gejem.

Schumacher był bardzo wszechstronnym twórcą - stworzył też takie filmy jak "Linia życia", "Upadek", "Czas zabijania", "Klient", "Osiem milimetrów" czy "Numer 23". Jego "Upiór w Operze" dostał trzy nominacje do Oscara w 2004 roku. Napisał m.in. scenariusz do dramatu historycznego "Błysk", reżyserował teledyski m.in. dla Lenny'ego Kravitza i INXS.To dzięki występom w jego filmach rozmachu nabrały kariery takich aktorów i aktorek, jak Colin Farrell, Kiefer Sutherland, Demi Moore, Gerard Butler, Matthew McConaughey czy Rob Lowe.