''Spencer'' - co wiemy o filmie opowiadającym o księżnej Dianie? Kiedy premiera?

''Spencer'' z Kristen Stewart w głównej roli i Pablo Larrainem jako reżyserem ma być obrazem filmowym opowiadającym o burzliwym życiu tragicznie zmarłej lady Diany. Co już wiemy o tej produkcji?

''Spencer'' - skąd takie zainteresowanie tytułem?

''Spencer'' ma być filmem biograficznym poświęconym tragicznie zmarłej lady Dianie Spencer, księżnej Walii i żonie księcia Karola, następcy królewskiego tronu Wielkiej Brytanii. Dlaczego po prawie ćwierćwieczu od jej pogrzebu wciąż istnieje tak duże zainteresowanie jej życiorysem? Nie przypadkiem Diana Spencer zajęła miejsce na liście 100 najwybitniejszych Brytyjczyków sporządzonej przez BBC. Jej ślub z Karolem w 1981 r. oglądało w telewizji nawet 750 milionów ludzi. Poza obiektywem kamer jej życie nie było jednak szczęśliwe. Diana zmagała się z bulimią i depresją, jej relacje z Karolem były coraz gorsze pomimo urodzenia dwóch synów, którzy w przyszłości będą mieli szansę zasiąść na tronie. Para pozostawała w separacji od 1992 r.

Życie lady Diany, pozostającej w związku z Dodim Al-Fayedem, zakończyło się tragicznie w Paryżu 31 sierpnia 1997 r., gdy usiłowali razem uciec przed ścigającymi ich paparazzi, powodując wypadek samochodowy. Konsekwencją tych zdarzeń było to, że rodzina królewska miała jedne z najgorszych notowań popularności w historii - Brytyjczycy opowiedzieli się za to z wielką sympatią za zmarłą i jej dziećmi. Do dzisiaj docenia się również jej działalność charytatywną i zaangażowania w akcje humanitarne. Do historii przeszło wykonanie na jej pogrzebie, przez Eltona Johna, piosenki ''Candle in the wind'' ze specjalnie dla niej zmienionym tekstem zaczynającym się od słów ''Goodbye England's rose''. Diana Spencer pozostała w pamięci swoich rodaków, jej oryginalny życiorys domaga się zaś uwiecznienia.  

Zobacz też: Księżna Diana miała zagrać w filmie "Bodyguard 2". Kevin Costner: Przejmowała się scenami pocałunków

Co wiemy o filmie "Spencer"?

O czym będzie będzie film poświęcony Dianie? ''Spencer'' powstanie na podstawie scenariusza napisanego przez Stevena Knighta, który do tej pory miał udział w stworzeniu między innymi filmów ''Tabu'', ''Locke'' i ''Peaky Blinders''. Reżyserem zostanie Pablo Larrain (''Neruda'', ''Jackie''). Główną rolę zagra zaś znana z sagi ''Zmierzch'' Kristen Stewart. Wiemy, że pomysł na film odchodzi od klasycznej i niekiedy nieco nudnej kinowej biografistyki, która nakazuje opowiadać życiorys znanej osoby od początku, aż do samego końca. Twórcy filmu ''Spencer'' postanowili skupić się wyłącznie na trzech dniach z życiorysu Diany. Rzecz dzieje się na początku lat 90., gdy księżna Walii dochodzi do przekonania, że jej małżeństwo z Karolem jest nieudane i nadszedł czas, aby je zakończyć. W tle atmosfera Bożego Narodzenia odbywającego się w rodowej posiadłości Windsorów. 

Kristen Stewart - odtwórczyni roli lady Diany

Kristen Stewart zagra rolę samej Diany Spencer. Urodzona w 1990 roku w Los Angeles aktorka znana jest przede wszystkim z roli Belli Swan w serii filmów ''Zmierzch'' na podstawie książek Stephanie Meyer. W 2010 roku została nagrodzona statuetką BAFTA dla wschodzącej młodej gwiazdy. Wystąpiła również w kilku mniej znanych produkcjach.

Pablo Larrain - reżyser filmowego obrazu o lady Dianie

Pablo Larrain wyreżyseruje film ''Spencer''. Do tej pory urodzony w 1976 roku, chilijski reżyser pracował przy tytułach, takich jak ''El Club'' (2015), ''Neruda'' (2016) i ''Jackie'' (2016). Być może właśnie prace przy filmie poświęconym Jackie Kennedy, bezpośrednio po zamachu na jej męża, w szczególny sposób predysponują go do wyreżyserowania filmu o innej tragicznej postaci drugiej połowy XX w. 

Zobacz wideo 5 nieznanych faktów z życia księżnej Diany

Kiedy premiera filmu ''Spencer''?

To, kiedy odbędzie się premiera filmu Pablo Larraina, nie zostało jeszcze ogłoszone. Obecnie wiadomo tylko, że zdjęcia do niego rozpoczną się w 2021 r. Trudno więc przypuszczać, aby w kinach pojawił się przed 2022.

Filmy o księżnej Dianie - kto jeszcze ją grał?

Księżna Diana nie po raz pierwszy stała się bohaterką filmu, chociaż z reguły nie za dobrze oceniane są te próby. Dotychczas wątki jej poświęcone znalazły się w filmach:

  • ''Diana'' z 2013 (reż. O. Hirschbiegel)
  • ''Zakochana księżna'' z 1996 (reż. D. Greene)
  • ''Diana - królowa ludzkich serc'' z 1998 (reż. G. Beaumont)
  • ''Morderstwo księżnej Diany'' z 2007 (reż. J. Strickland)
  • ''Diana: ostatnie dni księżniczki'' z 2007 (reż. R. Dale)

Kto zagrał w nich księżnę Dianę? W jej rolę wcielały się m.in. Naomi Watts, Julie Cox, Ammy Seccombe i Genevieve O'Reilly

Zobacz też: Twórcy "The Crown" zdecydowali - serialowa księżna Diana wybrana

Więcej o: