53 lata temu urodził się Robert Więckiewicz. Które jego role lubimy najbardziej?

53 lata temu urodził się Robert Więckiewicz. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów. Jego ostatnie kreacje w filmach Wojciecha Smarzowskiego to prawdziwe perełki, ale przez lata sprawdził się też w wielu innych rolach. Które z nich lubimy najbardziej?

Robert Więckiewicz to jeden z bardziej rozpoznawalnych polskich aktorów. Jego role zwykle pozostają w pamięci na długo, a umiejętna gra podnosi poziom każdego widowiska. ''Vinci'', ''Pod Mocnym Aniołem'' czy ''Kołysanka'' to tylko jedne z nielicznych tytułów, z jakimi go kojarzymy. Więckiewicz wcielał się przez lata zarówno w pozytywne, jak i negatywne postaci, pojawiał się w dramatach, komediach i filmach sensacyjnych. I to wszystko ze sporym sukcesem.

Zobacz też: Filmy wojenne: zagraniczne i polskie. Produkcje, które zasługują na uwagę

Robert Więckiewicz – filmy z jego udziałem, które zapadają w pamięć

W polskiej kinematografii nie ma zbyt wiele gwiazd takiego formatu, jak Robert Więckiewicz. Filmy, w których się pojawia, okazują się zwykle wartościowymi produkcjami, a on, nawet odgrywając role drugoplanowe, od razu ściąga na siebie uwagę widzów. Z którymi filmami go łączymy?

  • ''Vinci'' (2004), reż. Juliusz Machulski

Robert Więckiewicz wciela się w postać Cumy, złodzieja dzieł sztuki, który właśnie wychodzi na wolność z więzienia – oficjalnie z powodu złego stanu zdrowia. Oczywiście, jego przedterminowe zwolnienie ma też drugie dno: oto szykuje się bowiem nowe zlecenie. Cuma ma dokonać kradzieży jednego ze słynniejszych dzieł Leonarda da Vinci, ''Damy z łasiczką''. Aby przeprowadzić udany skok, chce zaangażować w sprawę swojego dawnego przyjaciela, Szerszenia (Borys Szyc). I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że życie Szerszenia od czasów, gdy mieli ze sobą kontakt, diametralnie się zmieniło.

  • ''Zero'' (2009), reż. Paweł Borowski

Tym razem Robert Więckiewicz jest tajemniczym Prezesem. Jako szef dużej, międzynarodowej korporacji żyje w ciągłym stresie. Ostatecznie wynajmuje grupę detektywów, której zleca śledzenie swojej żony (Aleksandra Popławska). Ta decyzja powoduje ciąg nieoczekiwanych zdarzeń, które wpływają na losy całego miasta.

  • ''Zwerbowana miłość'' (2009), reż. Tadeusz Król

Tu poznajemy Roberta Więckiewicza jako agenta służb specjalnych Andrzeja, który wspólnie ze swoim towarzyszem, Siejką (Krzysztof Stroiński) decyduje się na przekręt, mający na celu ich szybkie wzbogacenie. Żeby jednak mogli zrealizować swój misterny plan, potrzebują zaangażować w sprawę kobietę. Pada na młodą i piękną Annę (Joanna Orleańska), która nie ma pojęcia, jaką rolę ma odegrać. Niespodziewanie jednak Anna i Andrzej zakochują się w sobie. Kiedy kobieta orientuje się, że ma być tylko narzędziem w rękach agentów, postanawia zacząć działać.

  • ''Kołysanka'' (2010), reż. Juliusz Machulski

W czarnej komedii Juliusza Machulskiego Robert Więckiewicz staje się Michałem Makarewiczem, głową pewnej upiornej rodziny, która wprowadza się do Odlotowa, niewielkiej wsi na Mazurach tuż po tym, gdy poprzedni właściciel zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. To jednak nie koniec zatrważających zdarzeń. Kolejnym zaginionym jest listonosz (Jacek Koman). Wszystko wskazuje na to, że sytuacja nie zostanie prędko wyjaśniona, a za kolejnymi zniknięciami nadejdą następne. A jaki ma w tym udział rodzina Makarewiczów?

  • ''Wałęsa. Człowiek z nadziei'' (2013), reż. Andrzej Wajda

Dużą popularność przyniosła Robertowi Więckiewiczowi rola Lecha Wałęsy. Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1970, kiedy to dochodzi do aresztowania robotników, wśród których jest też Wałęsa, pracujący jako elektryk w Stoczni Gdańskiej. Nie mając innego wyjścia, podobnie jak inni, podpisuje dokumenty świadczące o jego współpracy. Kiedy sprawy w kraju nieco przycichają, Wałęsa stara się zadbać o dobro Danuty i swojej rodziny. Wraz z czasem przestaje wierzyć partii, poświęcając się tworzeniu wolnych związków zawodowych. I tak dochodzi do strajku wśród gdańskich stoczniowców, który prowadzi właśnie on.

  • "Kler" (2018), reż. Wojciech Smarzowski

W jednym z najgłośniejszych filmów ostatnich lat, Więckiewicz wcielił się w rolę uzależnionego od alkoholu księdza Tadeusza. Jest proboszczem w niewielkiej wiejskiej parafii i często ulega różnym pokusom. Na ekranie jego losy przed laty splotły się z losami księdza Lisowskiego (Jacek Braciak) i Kukuły (Arkadiusz Jakubik), a ich historie, choć tak różne, pokazują wiele oblicz kościoła w Polsce. Świetne role nie tylko Więckiewicza, ale też Braciaka, Jakubika, Gajosa czy Joanna Kulig to tylko jeden z wielu powodów, by obejrzeć "Kler". 

Roberta Więckiewicza możesz także znać z filmów, takich jak:

  • ''Francuski numer'' (2006), reż. Robert Wichrowski
  • ''Świadek koronny'' (2007), reż. Jarosław Sypniewski/Jacek Filipiak/Michał Gazda
  • ''Wymyk'' (2011), reż. Greg Zglinski
  • ''Baby są jakieś inne'' (2011), reż. Marek Koterski
  • ''W ciemności'' (2011), reż. Agnieszka Holland
  • ''Pod Mocnym Aniołem'' (2014), reż. Wojciech Smarzowski
  • "Ziarno prawdy" (2015), reż. Borys Lankosz
  • ''Konwój'' (2016), reż. Maciej Żak
Zobacz wideo Popkultura odc. 42

Robert Więckiewicz i Bill Pullman w jednym filmie –  o czym jest ''Ukryta gra''?

W 2019 roku, na jesieni, miała miejsce premiera filmu, w którym Robert Więckiewicz zagrał u boku Billa Pullmana. Amerykański aktor, znany z takich filmów, jak ''Bezsenność w Seattle'', ''Ja cię kocham, a ty śpisz'' czy ''Dzień niepodległości'' spotkał się z nim na planie produkcji ''Ukryta gra'', reżyserowanej przez Łukasza Kośmickiego. Robert Więckiewicz zagrał w filmie dyrektora Pałacu Kultury i Nauki, Bill Pullman natomiast wcielił się w rolę Joshuy Mansky’ego, wybitnego matematyka. Tajne amerykańskie służby porywają go i zmuszają do wzięcia udziału w pojedynku szachowym, w którym ma się zmierzyć z sowieckim mistrzem. Nie będzie to jednak zwykła gra w szachy, bo zadecyduje o losach ludzkości.

Zobacz też: Filmy, które warto obejrzeć - polecamy ciekawe i nowe tytuły na VOD

Więcej o: