"Wesele 2". Wystartowały prace na planie nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego

Studio Metrage podało na Facebooku, że 11 lipca ruszyły zdjęcia do nadchodzącego filmu Wojciecha Smarzowskiego. Prace na planie mają potrwać do jesieni, znamy też ramową datę premiery produkcji. Co wiemy na temat "Wesela 2"?
Zobacz wideo

Studio Metrage na bieżąco informuje w sieci o postępach w przygotowaniach do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego. W sobotę mogliśmy się dowiedzieć, że na planie padł pierwszy klaps. "Machina ruszyła, zdjęcia potrwają do przełomu października i listopada, jesienią 2021 planujemy premierę" - czytamy we wpisie.  

"Wesele 2". Historia jednej krwawej nocy

Wojciech Smarzowski podczas spotkania na Pol'and'Rock Festival 2019 wspominał, że jego projekt będzie zawierać "część retrospektywną z czasów II wojny światowej". Portal moviesroom.pl podawał nieoficjalne doniesienia, że chodzi o wydarzenia w Jedwabnem, gdzie w 1941 roku doszło do pogromu Żydów. Polscy mieszkańcy za namową niemieckiego okupanta zamordowali kilkuset Żydów, około 300 spalono żywcem w stodole. Akcja jednak ma rozgrywać się współcześnie w ciągu jednej nocy - pojawić się mają prowadzone równolegle wątki w rzeźni i domu weselnym.

Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał produkcji "zachętę". Ten system wsparcia produkcji audiowizualnych jest prowadzony od 2019 roku i oferuje zwrot poniesionych w Polsce kosztów produkcji w wysokości 30 proc. polskich wydatków kwalifikowalnych. Wydatki kwalifikowane to "koszty, które zostały poniesione przez przedsiębiorców podczas prowadzenia przez nich projektu o dotacje z funduszy (...) i kwalifikują się do refundacji w ramach udzielonego im dofinansowania". Dzięki przyznaniu tzw. "zachęty" zdjęcia będą mogły się odbyć nie tylko w Polsce, ale i na Łotwie.

Czytaj więcej: PISF najpierw nie dał dotacji na nowy film Smarzowskiego, teraz przyznał "zachętę" >>

Więcej o: