Misiek Koterski jako Edward Gierek, jego żonę zagra Kożuchowska. Będzie film o I sekretarzu

O filmie biograficznym Edwarda Gierka mówiło się już od jakiegoś czasu. Jeszcze wiosną współodpowiedzialny za scenariusz Rafał Woś zarzekał się, że obsada będzie "niebanalna". Okazuje się, że główne role powierzono Michałowi Koterskiemu i Małgorzacie Kożuchowskiej.
Zobacz wideo

Twórcy głośnego "Procederu" przeniosą na duży ekran biografię Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR, który swoje stanowisko piastował od 1970 do 1980 roku. Jego rządy doprowadziły do zaciągnięcia gigantycznego długu zagranicznego i w efekcie głębokiego kryzysu gospodarczego. To niewątpliwie jedna z bardziej kontrowersyjnych postaci w polskiej historii. Napisania scenariusza do poświęconego mu filmu podjął się dziennikarz i publicysta ekonomiczny Rafał Woś, który współpracował z Michałem Kalickim i Krzysztofem Tyszowieckim.  

Michał Koterski zagra Gierka

Jeszcze w maju Woś mówił w wywiadzie z Wirtualnymi Mediami, że obsada aktorska filmu będzie "niebanalna i absolutnie pierwszoligowa". Teraz Pudelek.pl donosi, że główną rolę ma zagrać Michał Koterski, syn słynnego reżysera. W rolę żony sekretarza, Stanisławy Gierek, ma się z kolei wcielić się Małgorzata Kożuchowska. Producenci mieli uznać, że jest idealna do odegrania "naczelnej modnisi PRL". Informator zdradził Pudelkowi:

Michał jest szczęśliwy, że może grać z taką profesjonalistką jak Małgorzata, aktorka Teatru Narodowego! Ona z kolei cieszy się, że będzie mogła pokazać się z całkiem innej strony i pokazać swoją wszechstronność. Kożuchowska nie może się już doczekać prób kostiumowych. Teraz czyta książki o postaci, którą zagra, bo chce jak najlepiej oddać jej charakter.

Wybór Kożuchowskiej nie powinien dziwić tym bardziej, że za reżyserię filmu będą odpowiedzialni bracia Michał i Wojciech Węgrzynowie. Aktorka zagrała praską królową mafii samochodowej w ich filmie "Proceder". To biograficzna opowieść o nieżyjącym już raperze Tomaszu Chadzie, która jesienią ubiegłego roku podbiła polskie kina. Teraz produkcję można obejrzeć m.in. na Netfliksie. Biorąc pod uwagę jakość poprzedniego projektu, nowy film braci Węgrzyn zapowiada się bardzo obiecująco.

Więcej o: