Andrzej Strzelecki nie żyje. Popularny aktor miał zaledwie 68 lat

Znany m.in. z telenoweli "Klan" Andrzej Strzelecki zmarł nagle. Zdiagnozowano u niego w marcu tego roku nieoperacyjny nowotwór płuc i oskrzeli. W maju pojawiła się nadzieja na leczenie - na amerykański rynek wprowadzono innowacyjny lek. Dzięki zbiórce przeprowadzonej przez rodzinę i przyjaciół udało się zebrać sporą część z kwoty 1,5 mln zł, potrzebnej na sprowadzenie go do Polski.

Andrzej Strzelecki zmarł nad ranem 17 lipca. Informację o śmierci aktora potwierdziła jego córka w rozmowie z Polsat News. Zmarł z powodu nieoperacyjnego nowotworu płuc i oskrzeli.

Andrzej Strzelecki nie żyje

"Tata odszedł nagle, nad ranem, o 5:55. Odszedł w domu, byli z nim najbliżsi. To jest najważniejsze. Na ten moment nie jestem w stanie więcej powiedzieć" - powiedziała w rozmowie z Plejadą Joanna Strzelecka-Żylicz.

W czerwcu Andrzej Strzelecki publicznie ogłosił, że jest chory i poprosił o pomoc w zebraniu pieniędzy na kosztowne leczenie: - 6 maja w USA dopuszczono lek Capmatinib na to schorzenie. Jest on dla mnie szansą na uratowanie życia, ale koszt kuracji przekracza moje możliwości finansowe (37000 $ miesięcznie) - mówił w nagraniu opublikowanym przez fundację Rak’n’Roll. Pomoc w sprowadzeniu nowego leku zadeklarowało Ministerstwo Zdrowia, a ludzie z całej Polski wpłacali datki.

 

Andrzej Strzelecki był aktorem teatralnym i filmowym, satyrykiem. Zajmował się również reżyserią - ukończył zarówno wydział aktorski i reżyserski PWST w Warszawie. Pracował też jako prezenter telewizyjny, przez lata był wykładowcą akademickim, a od 2008 do 2016 roku był rektorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Szerokiej publiczności Strzelecki był najlepiej znany z telenoweli "Klan", gdzie wcielał się w Tadeusza Koziełło- Kozłowskiego, czym zyskał sobie wielką sympatię. Ma na koncie udział także w filmach takich jak "Przepraszam, czy tu biją?", "Ostatni bieg", "Kuchnia polska", "Przeprowadzki" czy najnowsza ekranizacja "W pustyni i w puszczy", gdzie zagrał ojca Nel. Zdecydowanie bardziej aktywnie niż filmem zajmował się jednak teatrem, także tym telewizyjnym. W 1974 roku założył kabaret "Kur", przez lata był związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie (1974-81), później z Teatrem Rampa (1987-1997).

Strzelecki bardzo aktywnie pracował w telewizji publicznej jako prezenter. Poprowadził kilkadziesiąt autorskich programów, tylko na antenie TVP można było zobaczyć m.in. formaty: "Parada blagierów", "Opowiadania w dur i w moll", "Felieton Ilustrowany", "Uśmiech słońca", "Uśmiech twarzy", "Uśmiech deszczu", "Milena" i "Chopin w Ameryce". Z kolei dla Polsatu prowadził teleturniej "Piramida".

Andrzej Strzelecki reżyserował również koncerty i festiwale. Zajmował się organizacją najważniejszych kulturalnych imprez w Polsce, takimi jak Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Camerimage w Toruniu czy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był laureatem wielu nagród branżowych, w 2002 roku odznaczono go Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2011 dostał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej o: