Powstaje film o Edwardzie Gierku. Syn: Były błędy, ale też osiągnięcia. Bilans jego życia wyszedł na plus

Michał Koterski zagra Edwarda Gierka w filmie braci Węgrzynów o pierwszym sekretarzu KC PZPR. Syn Edwarda Gierka w wywiadzie dla WP.pl mówi o produkcji: Mam nadzieję, że nie będzie to film z tezą.
Zobacz wideo Kto był cenzurowany w PRL-u? Spotkało to tych artystów [Popkultura Extra]

- Mam nadzieję, że będzie to film po którym widz sam sobie wyrobi zdanie i wyciągnie wnioski, a nie film "z tezą". Mam nadzieję, że realia będą się zgadzały - mówi w rozmowie z Sebastianem Łupakiem Adam Gierek i dodaje:

Mój ojciec był postacią wielobarwną, a nie czarno-białą. Niewątpliwie były błędy, ale były też osiągnięcia. Dla pseudohistoryków wszystko jest dziś jednoznaczne, ale tak nie było. Generalnie rzecz biorąc, bilans jego życia wyszedł, per saldo, na plus.

"Byłeś socjalistą, komunistą, czy socjaldemokratą? On mówił: mów wszystkim synu, że byłem Polakiem"

Adam Gierek opowiada, że jego ojciec, I sekretarz KC PZPR w latach 1970-80, był postacią niebanalną i zapatrzoną w ideologię. - On był pragmatykiem. Ja go pytałem: jak mam cię kiedyś w przyszłości opisywać? Czy byłeś socjalistą, czy komunistą, socjaldemokratą? On mówił: mów wszystkim synu, że byłem Polakiem. To była jego ideologia - podkreśla i odnosząc się do pytania o rolę, jaką jego zdaniem odegrał w historii Edward Gierek, mówi: 

Są osoby, które spaskudziły naszą historię, ale mój ojciec do nich nie należał.

Edward Gierek (1913-2001) będzie głównym bohaterem nowego filmu Michała i Wojciecha Węgrzynów ("Proceder"). Autorami scenariusza są Michał Kalicki (główny scenarzysta), Krzysztof Tyszowiecki i Rafał Woś, a rolę I sekretarza KC PZPR zagra Michał Koterski. - Przede mną najtrudniejsze wyzwanie aktorskie w mojej dotychczasowej karierze - komentuje aktor. Żonę Edwarda Gierka zagra Małgorzata Kożuchowska, zdjęcia ruszają 27 sierpnia na Śląsku.

Michał Koterski jako Edward Gierek. Aktor pokazał też zdjęcie Małgorzaty Kożuchowskiej w charakteryzacji >>

Adam Gierek jest inżynierem, wykładowcą i politykiem. Był senatorem, eurodeputowanym i wiceprzewodniczącym Unii Pracy.

Więcej o: