Anna Dymna kończy 69 lat. Za te role ją kochamy

Anna Dymna kończy 69 lat. Ikona polskiej kinematografii przyszła na świat dokładnie 20 lipca 1951 roku. Od tego czasu zagrała w wielu filmach i pokazała się od najlepszej strony widzom oraz krytykom.

Anna Dymna – kreacje filmowe, które zapadły widzom w pamięć

Kreacje filmowe Anny Dymnej były i są bardzo różnorodne. Choć każda z nich jest nieco inna, wszystkie składają się na całokształt wielkiej pracy, jaką włożyła, by zostać aktorką, której nie sposób przeoczyć ani zapomnieć. Są jednak wśród nich takie, które szczególnie zasługują na uznanie.

 • Ania Pawlakówna w  filmie ''Nie ma mocnych'' (1974), reż. Sylwester Chęciński

To właśnie dzięki tej roli Anna Dymna stała się znana szerszej publiczności. Kontynuacja kultowego filmu ''Sami swoi'' (1967) pozwoliła jej rzeczywiście zaistnieć. Wcieliła się tam w postać Ani Pawlakówny, wnuczki Pawlaka (Wacław Kowalski) i Kargula (Władysław Hańcza). Jak się okazuje, Pawlak jest już coraz starszy i ze względu na swoje zdrowie, z bólem serca musi przekazać komuś swoją ziemię. Niestety, Witia (Jerzy Janeczek), jego starszy syn, nie może wziąć na swoje barki kolejnych zobowiązań, natomiast młodszy (Zygmunt Bielawski) poświęcił się nauce. Jako że Pawlak nie chce, by ziemia trafiła w ręce kogoś obcego, zaczyna myśleć o swojej wnuczce, osiemnastoletniej Ani. Razem z Kargulem knują intrygę, w myśl której dziewczyna miałaby poślubić Zenka (Andrzej Wasilewicz), młodego technika rolnictwa i tym samym uratować gospodarstwo.

 • Barbara Radziwiłłówna w serialu ''Królowa Bona'' i filmie ''Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny'' (1982), reż. Janusz Majewski

Kolejną zwracającą uwagę rolą Anny Dymnej była kreacja Barbary Radziwiłłówny, którą można było najpierw podziwiać w serialu ''Królowa Bona'', a później także w filmie poświęconym wyłącznie tej bohaterce. Ten drugi opowiada historię, w której król Zygmunt August (Jerzy Zelnik) spędza dużo czasu poza wawelskim zamkiem. Kiedy wyjeżdża na Litwę, natyka się na piękną Barbarę z rodu Radziwiłłów. Kobieta sprawia, że zapomina o całym świecie, a jednocześnie marzy o tym, by ją poślubić. To marzenie z kolei staje się całkiem realne, ponieważ zostaje wdowcem. Niestety, związkowi z urodziwą Radziwiłłówną sprzeciwia się matka Zygmunta, królowa Bona (Aleksandra Śląska), a jej pozycja na dworze wciąż jest bardzo silna.

 • Małgorzata w serialu ''Mistrz i Małgorzata''

Annie Dymnej udało się też bardzo przekonująco wcielić się w postać Małgorzaty ze słynnego dzieła Michaiła Bułhakowa, który doczekał się ekranizacji w postaci serialu. Woland (Gustaw Holoubek) natyka się na Berlioza (Igor Przegrodzki), a także na poetę posługującego się pseudonimem ''Bezdomny'' (Jan Jankowski). Berlioza spotyka śmierć pod kołami tramwaju, Bezdomnego natomiast oskarżają o niepoczytalność. To w szpitalu poznaje Mistrza (Władysław Kowalski). Ten z kolei pozostawił swoją ukochaną, Małgorzatę.

Anna Dymna zagrała także w takich filmach, jak:

 • ''Szerokiej drogi, kochanie'' (1971)
 •  ''Janosik'' (1974)
 • ''Trędowata'' (1976)
 • ''Kochaj albo rzuć'' (1977)
 • ''Do krwi ostatniej…'' (1978)
 • ''Znachor'' (1981)
 • ''Śmierć jak kromka chleba'' (1994)
 • ''Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem'' (2003)
 • ''Skazany na bluesa'' (2005)
 • ''S@motność w sieci'' (2006)
 • ''Dzień babci'' (2015).

Zobacz też: Anna Dymna zachęciła gwiazdy do śpiewania "Mimo wszystko". Wojciech Młynarski napisał tekst specjalnie dla niej

Anna Dymna – działalność charytatywna

Anna Dymna, poza tym, że jest bardzo dobrą i cenioną aktorką, prowadzi też działalność charytatywną. Uznaje się ją za jedną z najaktywniejszych społecznie znanych postaci. Wspierała Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a także kilka fundacji, w tym ''Mam Marzenie'' i ''Nuta Nadziei''. Po pewnym czasie, w 2003 roku, założyła własną fundację ''Mimo Wszystko''. W jej ramach udziela się pomocy niepełnosprawnym na terenie całego kraju. Jedną z inicjatyw fundacji jest Festiwal Zaczarowanej Piosenki imienia Marka Grechuty, a kolejną Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych ''Albertiana''. Anna Dymna zawsze stara się zrozumieć drugiego człowieka i nieść mu pomoc, w miarę swoich możliwości.

Zobacz wideo Zobacz, co warto obejrzeć w wakacje!
Więcej o: