Ruszyły zdjęcia do nowego "Długu". Scenariusz napisał Sławomir Sikora

Ruszyły zdjęcia do filmu opowiadającego historię znaną z "Długu" Krzysztofa Krauzego. Tym razem scenariusz napisał główny bohater, którego to życie stało się inspiracją do powstania tego obrazu - Sławomir Sikora.
Zobacz wideo Do jakich tytułów warto wrócić tego lata? Wakacyjne polecajki cz. 2 [Popkultura Extra]

Sikora mówi o projekcie:

Chcę opowiedzieć na nowo tę historię, bo to będzie mój 'Dług'. To będzie historia na nowo opowiedziana, ale zostanie też, przede wszystkim, pokazany wątek więzienia.

Nowy "Dług" - w filmie występują Bartosz Sak, Olga Bołądź, Piotr Stramowski

Głównego bohatera "Mojego długu" gra Bartosz Sak. W obsadzie znaleźli się również m.in. Olga Bołądź, Piotr Stramowski, Kasia Warnke, Anna Karczmarczyk, Piotr Polk, Maria Pakulnis, Jacek Lenartowicz.

"Krauze podobnie wcale nie był przekonany, czy nakręcił film dobry, a o tym, że może to być arcydzieło, w ogóle nie było mowy. Tym razem jednak reżyserski nos go zawiódł, gdyż kolejne miesiące pokazać miały, jak bardzo się wtedy pomylił. Wkrótce "Dług" okazał się największą sensacją Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zgarniając trzy statuetki, w tym tę najważniejszą, czyli Złote Lwy. Kolejne lata dowiodły tylko, że nie stracił on nic ze swojej siły wyrazu, stając się tym samym jedną z najważniejszych polskich produkcji po 1989 roku" - pisał o filmie z 1999 roku Kuba Armata.

Inspiracją dla scenarzystów, Krzysztofa Krauzego i Jerzego Morawskiego, była prawdziwa historia Sławomira Sikory i Artura Brylińskiego. Dwaj przyjaciele i przedsiębiorcy stali się ofiarami szantażysty, który zażądał od nich spłaty wyimaginowanego długu. Mężczyźni po prześladowaniach i próbach egzekucji fikcyjnych zobowiązań finansowych dopuścili się podwójnego morderstwa, pozorując wszystko na mafijne porachunki. Trafili do więzienia. Sikora został ułaskawiony przez Aleksandra Kwaśniewskiego 5 grudnia 2005 roku, Bryliński został ułaskawiony w grudniu 2010 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Więcej o: