Filmy dokumentalne - najlepsze produkcje Netflixa i HBO GO. Które z nich warto obejrzeć?

Filmy dokumentalne poruszają różne tematy. Ich reżyserzy probują jednak pokazać głębie problemu, sedno spraw, świat takim, jakim jest naprawdę. Wśród wielu produkcji Netflixa i HBO GO warto zwrócić uwagę na kilka i dopisać do listy "do obejrzenia". Które filmy dokumentalne warto obejrzeć?

Czasem warto oderwać się od produkcji czysto rozrywkowych, by zyskać okazję do zapoznania się z ważnymi tematami, przybliżającymi rozmaite zjawiska, wydarzenia oraz ludzi. Realizatorzy obrazów dokumentalnych ruszają z kamerą tam, gdzie dzieje się coś istotnego. Odkryj niezwykłe historie, wśród których dosłownie każdy może znaleźć jakiś interesujący temat. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, zapoznaj się z przedstawionymi tu propozycjami. Wiele dobrych filmów dokumentalnych możesz obejrzeć na platformach streamingowych. 

Zobacz też: Filmy o kosmosie - najlepsze filmy o wszechświecie, które trzeba zobaczyć

Najlepsze filmy dokumentalne: co zobaczyć?    

Najlepsze filmy dokumentalne to poruszające obrazy, które przyciągają uwagę widza i budzą wielkie emocje. Poznaj wzruszające historie, odkryj niezwykłych ludzi, przyjrzyj się ich codziennej pracy oraz życiu. Obrazy dokumentalne, których tytuły odnajdziesz na poniżej prezentowanej liście, na długo zapadną Ci w pamięć.

 • ''Człowiek'' (2015), reż. Yann Arthus-Bertrand      

Jednym z filmów, który warto zobaczyć, jest realizacja stworzona przez francuskiego dokumentalistę i fotografa, Yanna Arthusa-Bertranda. Reżyser wkłada wiele pracy, by stworzyć niezwykły portret zbiorowy człowieka. Autor dzieła tworzy poruszający dokument, docierając do około 2 000 rozmówców, pochodzących z 60 krajów. Wśród nich znajdują się malijscy chłopi, pracownicy z Bangladeszu, ukraińscy bojownicy, afgańscy uchodźcy czy amerykańscy skazańcy. Yann Arthus-Bertrand pokazuje, co łączy tych wszystkich ludzi i przybliża ich historie, poszukując sedna znaczenia bycia człowiekiem.

 • ''Śmietnisko'' (2010), reż. Lucy Walker

Kolejnym filmem dokumentalnym, który bez wątpienia warto zobaczyć, jest realizacja Lucy Walker, czyli ''Śmietnisko''. Obraz przedstawia artystę, Vika Muniza, który udaje się na największe wysypisko śmieci na świecie, zlokalizowane w Rio de Janeiro. Mężczyzna tworzy swoje dzieła ze znalezionych śmieci. Jego prace są jednak wyjątkowe – to wielkoskalowe portrety miejscowych catadores, czyli osób, zajmujących się zbieraniem odpadów, nadających się do recyklingu czy ponownego wykorzystania.

Inne filmy dokumentalne, które również warto zobaczyć:

 • ''Zatoka delfinów'' (2009), reż. Louie Psihoyos
 • ''Jutro albo pojutrze'' (2018), reż. Bing Liu
 • ''Karina miodu'' (2018), reż. Ljubomir Stefanov i Tamara Kotevska
 • ''Czekając na Joe'' (2003), reż. Kevin Macdonald

Filmy dokumentalne: Netflix. Najciekawsze propozycje

Filmy dokumentalne? Netflix posiada w swojej ofercie kilka naprawdę interesujących propozycji. Jeśli szukasz najlepszych obrazów dokumentalnych, to koniecznie zobacz, jakie pozycje dla swoich użytkowników przygotowała popularna platforma streamingowa.

 • ''Białe hełmy'' (2016), reż. Orlando von Einsiedel i Joanna Natasegara

Jedną z propozycji Netflixa, którą naprawdę warto zobaczyć, jest krótkometrażowy film dokumentalny ''Białe hełmy''. W 2014 roku obraz został nagrodzony statuetką Oscara (w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny), zyskał także nominacje do czterech innych nagród. Oryginalna produkcja Netflixa przedstawia historię trzech ratowników-ochotników, którzy, nie zważając na niebezpieczeństwo, ruszają chronić cywilów na terenach dotkniętych wojną. Obraz ukazuje okrutną rzeczywistość Syryjczyków, zmagających się z codziennością w swoim kraju.

 • ''Plastikowy ocean'' (2013), reż. Craig Leeson

Kolejnym filmem, który z pewnością zwróci uwagę wielu widzów, jest ''Plastikowy ocean''. Dokument pokazuje, jak wielkim problemem w dzisiejszych czasach jest zaśmiecanie oceanów. Za główną przyczynę obecnego stanu rzeczy odpowiada nadmierna produkcja plastiku.

Które filmy dokumentalne, dostępne na Netflixie, także zasługują na Twoją uwagę?

Zobacz też: Filmy o rasizmie. Dramaty, biografie i filmy dokumentalne, które trzeba obejrzeć

Filmy dokumentalne: HBO GO. Co polecamy?

HBO GO posiada w swojej ofercie wiele filmów dokumentalnych, które zainteresują każdego. Wśród pozycji, dostępnych na serwisie, można odnaleźć pozycje idealne dla fanów sportu, miłośników kultury i wszelkich nowinek ze świata. Najlepsze obrazy, poruszające ważne problemy, przedstawiające znane osobistości czy zdradzające tajemnice sprzed lat z pewnością Cię zaintrygują. Podpowiadamy, co warto zobaczyć.

 • ''Cztery małe dziewczynki'' (1997), reż. Spike Lee

Poszukując godnych uwagi dokumentów, dostępnych na HBO GO, warto przyjrzeć się bliżej obrazowi, będącemu realizacją Spika Lee. Reżyser przedstawia bliżej historię, mającą miejsce 15 września 1963 roku. To właśnie w tym dniu doszło do podłożenia bomby, która zniszczyła kościół Afroamerykańskiej kongregacji. W tragedii zginęły cztery dziewczynki. Spike Lee przedstawia widzom okoliczności, w jakich doszło do zamachu, a także relacje świadków wydarzenia.

 • ''Diego Maradona'' (2019), reż. Asif Kapadia

Filmy dokumentalne to propozycje dosłownie dla każdego, dlatego wśród licznych obrazów, podejmujących różne tematy, nie brakuje także produkcji ze sportowego świata. Jedną z nich jest ''Diego Maradona''. Film przedstawia historię człowieka, którego pokochał cały piłkarski świat.

Inne filmy dokumentalne, które warto obejrzeć na HBO GO:

 • ''Szczupłe'' (2006), reż. Lauren Greenfield
 • ''Lód płonie'' (2019), reż. Leila Conners Petersen
 • ''Po drugiej stronie drzwi'' (2017), reż. Mila Turajlic
 • ''Wynalazczyni'' (2019), reż. Alex Gibney
Zobacz wideo Jakie filmy i seriale obejrzeć w te wakacje?
Więcej o: